Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. w Polsce wyraźnie wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Partia rządząca w kraju uzyskała ponad 45 proc. głosów, co okazało się najlepszym wynikiem po 1990 r. w wyborach czy to europejskich, czy parlamentarnych. Partiom opozycyjnym nie pomogło połączenie sił pod szyldem Koalicji Europejskiej. Troje ludzi do europarlamentu wprowadziła debiutująca w wyborach Wiosna Roberta Biedronia.

WYNIKI EUROWYBORÓW

Prawo i Sprawiedliwość
  45,38% / 27 mandatów

Koalicja Europejska
  38,47% / 22 mandaty

Wiosna Roberta Biedronia
  6,06% / 3 mandaty

Konfederacja
  4,55%

Kukiz'15
  3,69%

Lewica Razem
  1,24%

Polska Fair Play
  0,54%

Polexit Koalicja
  0,06%

Jedność Narodu
  0,02%

PODSUMOWANIE KAMPANII

INFORMACJE SPRZED WYBORÓW

Do eurowyborów listy kandydatów zgłosiło sześć komitetów. W całym kraju powalczą o 52 mandaty deputowanych do Parlamentu Europejskiego. Jednym z okręgów jest Wielkopolska - każdy z komitetów zarejestrował tu listę z 10 kandydatami.

Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy

Koalicja prawicowych organizacji i środowisk o charakterze wolnościowym, konserwatywnym i narodowym. Jej twarzami są m.in. Grzegorz Braun, Kaja Godek, Janusz Korwin-Mikke czy lider ruchu Narodowego Robert Winnicki.

Wiosna Roberta Biedronia

Nowa partia na polskiej scenie politycznej założona przez Roberta Biedronia. Tworzą ją w większości ludzie niezwiązani wcześniej z polityką. Podkreślają m.in. konieczność walki o prawa kobiet, mniejszości seksualnych, krytykują wszelkie powiązania państwa i samorządu z Kościołem.

Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni

Szeroka koalicja zawiązana przez szereg partii opozycyjnych z myślą o wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do Platformy Obywatelskiej dołączyły Nowoczesna, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Zieloni.

Prawo i Sprawiedliwość

Obóz rządzący Polską od 2015 r. Komitet nosi nazwę Prawo i Sprawiedliwość, jednak de facto są to listy całej Zjednoczonej Prawicy, w której skład wchodzą również politycy Porozumienia oraz Solidarnej Polski.

Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, RSS

Koalicyjny komitet utworzony przez Partię Razem, Unię Pracy i Ruch Sprawiedliwości Społecznej. Do PE startuje pod hasłem: "Wyższe pensje, niższe czynsze, bezpłatne leki!".

Kukiz'15

Ruch Pawła Kukiza powstały po tym, jak sam Kukiz niespodziewanie zajął trzecie miejsce w wyborach prezydenckich w 2015 r. Szyld Kukiz'15 łączy ludzi o bardzo różnych poglądach. Dla nich wspólnym mianownikiem jest sprzeciw wobec panującego w Polsce systemu partyjnego.

WSZYSTKIE TEKSTY Z KAMPANII

WYWIADY Z KANDYDATAMI Z WLKP

WIOSNA BIEDRONIA
Sylwia Spurek tłumaczy, dlaczego nie mogłaby być z kimś, kto nie jest weganinem oraz feministą [Głos Wielkopolski]
Z Sylwią Spurek, "jedynką" partii Wiosna z okręgu wielkopolskiego w wyborach do Parlamentu Europejskiego, rozmawia Łukasz Cieśla.

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
Wywiad z Joanną Lichocką [Radio Poznań]
Gościem "Kluczowego Tematu" była kandydatka do Parlamentu Europejskiego Joanna Lichocka.

KUKIZ'15
Wywiad z Błażejem Pardą [Radio Poznań]
- Głosowanie przez Internet to najlepszy sposób na uczynienie Unii Europejskiej bardziej demokratyczną – przekonuje Błażej Parda, poseł Kukiz’15 i kandydat tego ugrupowania w wyborach europejskich, w Radiu Poznań.

LEWICA RAZEM
Waldemar Witkowski: Dla lewicowych wyborców jesteśmy jedyną alternatywą [Przegląd]
- Na naszej liście w Wielkopolsce nie ma spadochroniarzy - podkreśla Waldemar Witkowski, lider wielkopolskiej listy Lewicy Razem, w rozmowie z tygodnikiem "Przegląd".

KOALICJA EUROPEJSKA
Wywiad z Michałem Wawrykiewiczem [Radio Poznań]
Michał Wawrykiewicz mówił, że Parlament Europejski to miejsce, w którym powinni zasiadać euroentuzjaści. Kandydat Koalicji Europejskiej w rozmowie z Radiem Poznań zaznaczył, że to jego prywatna opinia.

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
Wywiad z Janem Dziedziczakiem [Radio Poznań]
Gościem audycji Kluczowy Temat był poseł PiS Jan Dziedziczak, który mówił na antenie, że nie ma tematu roszczeń żydowskich w stosunku do państwa polskiego.

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
Wywiad z Andżeliką Możdżanowską [TVP Poznań]
Wywiad z Andżeliką Możdżanowską, kandydatką PiS do Parlamentu Europejskiego, w TVP Poznań.

KUKIZ'15
Marek Jurek: Nikt nie powinien padać ofiarą uprzedzeń [Radio Poznań]
- Widziałem połowę tego filmu, rzeczywiście fragmenty są bardzo poruszające, natomiast potrzebny jest również krytyczny odbiór - mówił Marek Jurek, lider wielkopolskiej listy Kukiz'15 do Parlamentu Europejskiego, o filmie "Tylko nie mów nikomu".

KUKIZ'15
Sabina Gatti: My Polacy szybko się uczymy [Radio Poznań]
- Bardzo się ucieszyłam, że Kukiz'15 nawiązało kontakt z Ruchem Pięciu Gwiazd. Jak się o tym dowiedziałam, to po prostu byłam super, super szczęśliwa - mówi Sabina Gatti, kandydatka ruchu Kukiz'15 do Parlamentu Europejskiego.

LEWICA RAZEM
Wywiad z Waldemarem Witkowskim [Radio Poznań]
- Wynagrodzenie europosłów jest zbyt wysokie i powinno zostać obniżone - przekonuje Waldemar Witkowski. Lider wielkopolskiej listy Lewica Razem w wyborach europejskich uważa, że zarabiają oni zbyt dużo w stosunku do wykonywanej pracy choćby w porównaniu z parlamentarzystami w Polsce.

KOALICJA EUROPEJSKA
Miłosława Stępień: Część świata nie będzie się nadawała do życia. Moja córka jeszcze tego dożyje [Gazeta Wyborcza]
- W tej chwili nawet u narodowców słyszy się hasła ekologiczne. Właściwie pojawiają się we wszystkich partiach, nawet w PiS, choć mówią o tym w dziwny sposób - mówi Miłosława Stępień, kandydatka wielkopolskiej listy Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego.

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
Wywiad ze Zdzisławem Krasnodębskim [TVP Poznań]
Wywiad ze Zdzisławem Krasnodębskim, wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego i liderem listy PiS w eurowyborach, w TVP Poznań.

KOALICJA EUROPEJSKA
Wywiad z Ewą Kopacz w Faktach po Faktach [TVN24]
Jeśli przy tych większych pieniądzach kolejki się wydłużają, to świadczy tylko o jednym: ci, którzy rządzą, nie mają pomysłu na to, aby ochrona zdrowia pracowała skutecznie i chroniła nasze zdrowie - mówi Ewa Kopacz, była premier i kandydatka Koalicji Europejskiej do PE, w TVN24.

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
Andżelika Możdżanowska w PSL mówiła "PiS kłamał, kłamie i kłamać będzie", dziś startuje od Kaczyńskiego [Gazeta Wyborcza]
- Mogę z czystym sumieniem spojrzeć sobie w lustro, bo wchodząc do rządu PiS, nie sprzeniewierzyłam się żadnym swoim wartościom - mówi Andżelika Możdżanowska, wiceminister inwestycji i rozwoju oraz kandydatka PiS do PE, w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

KOALICJA EUROPEJSKA
Andrzej Grzyb: PiS umniejsza rolę Tuska w zjednoczonej Europie. W innych krajach nie mogą tego zrozumieć [Gazeta Wyborcza]
- W ciągu moich dwóch kadencji w Parlamencie Europejskim nie zrobiłem niczego, co byłoby działaniem przeciwko Polsce. A jak odebrać ostatnie wypowiedzi premiera Morawieckiego w USA? - pyta Andrzej Grzyb, kandydat Koalicji Europejskiej do PE, w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
Zdzisław Krasnodębski: Słowa Junckera ucinają wszelkie dalsze spekulacje na temat rzekomego polexitu [Radio Poznań]
- Nie tylko Parlament Europejski, ale także sama Komisja Europejska często nie jest jednolita w swoich stanowiskach politycznych - mówi Zdzisław Krasnodębski, wiceprzewodniczący PE i lider listy PiS w eurowyborach, w Radiu Poznań.

WIOSNA BIEDRONIA
Sylwia Spurek: Wiosna jest gotowa wziąć na siebie polityczne skutki wygaszenia kopalń do 2035 roku [Radio Poznań]
- Tu i teraz musimy podjąć jakąś decyzję – decyzję, która być może jest samobójstwem politycznym, a być może nie. Być może jest to odważna decyzja, która nie została podjęta ani przez PO, ani przez obecnie rządzących - mówi Sylwia Spurek, liderka listy Wiosny do PE, w Radiu Poznań.

KUKIZ'15
Marek Jurek: Wyborcy nie są własnością żadnej partii [Radio Poznań]
- Potrzebne jest danie Polakom wyboru, żeby nie musieli wybierać między ambicjami polityków, tylko żeby tak naprawdę wybierali kierunek polityki Polski - mówi Marek Jurek, były marszałek Sejmu i lider listy Kukiz'15 do PE, w Radiu Poznań.

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
Wywiad z Szymonem Szynkowskim vel Sęk [TVP Poznań]
Wywiad z Szymonem Szynkowskim vel Sęk, wiceministrem spraw zagranicznych i kandydatem PiS do PE, w TVP Poznań.

WIOSNA BIEDRONIA
Sylwia Spurek: Ciągle słyszę, że na prawa kobiet, LGBT i wsparcie osób z niepełnosprawnościami przyjdzie czas [Gazeta Wyborcza]
- Tak, PiS jest zły, ale Platforma jest pasywna, zachowawcza. To Wiosna daje nadzieję na to, że w tym kraju w końcu się coś zmieni - mówi Sylwia Spurek, kandydatka Wiosny do PE, w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

KOALICJA EUROPEJSKA
Michał Wawrykiewicz: To jest wojna nas wszystkich. Jeśli PiS wygra, polexit stanie się faktem [Gazeta Wyborcza]
- Jeśli te wybory zostaną przez opozycję demokratyczną przegrane, to możemy nie mieć następnych wolnych wyborów. Władza zmierza dziarsko w autorytarnym kierunku - mówi Michał Wawrykiewicz, kandydat Koalicji Europejskiej do PE, w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

KOALICJA EUROPEJSKA
Marcin Bosacki: Krasnodębski jest z kosmosu. Przyłączył Koszalin do Wielkopolski [Gazeta Wyborcza]
- Nie mam wątpliwości, że wybór PiS w majowych wyborach oznacza, że będziemy stać w unijnym kącie, a w konsekwencji znajdziemy się na kursie wychodzenia z Unii - mówi Marcin Bosacki, kandydat Koalicji Europejskiej do PE, w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
Zdzisław Krasnodębski: Mieszkać w Niemczech to nie hańba [Gazeta Wyborcza]
- Poznań ma swoją specyfikę. Słyszę, że środowiska konserwatywne związane z PiS są dosyć słabe, że tworzą je tylko zamknięte kręgi przyjaciół. W stolicy w niektórych dzielnicach PiS ma przewagę, w Poznaniu chyba takich dzielnic nie ma - mówi Zdzisław Krasnodębski, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego i lider listy PiS do PE, w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
Jan Dziedziczak: Zaprośmy do Polski tych ludzi, którzy się z Polską utożsamiają [Radio Poznań]
- My chcemy zamiast ludzi z Afryki czy Bliskiego Wschodu zapraszać w pierwszej kolejności ludzi, którzy są Polakami, których przodkowie byli Polakami, których historia pozostawiła poza naszymi granicami - mówi Jan Dziedziczak, kandydat PiS do PE, w Radiu Poznań.

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
Szymon Szynkowski vel Sęk: Świat ma obowiązek upomnieć się o prześladowanych chrześcijan [Radio Poznań]
- Rząd polski na wielu forach, czy to na forum ONZ, ale również na forach unijnych, zwraca uwagę i podkreśla konieczność solidarnego reagowania na to dramatyczne zjawisko prześladowań chrześcijan na świecie - mówi Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych i kandydat PiS do PE, w Radiu Poznań.

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
Andżelika Możdżanowska: Subregion koniński będzie objęty szczególnym rządowym wsparciem [Radio Poznań]
- Każdy region, który boryka się dzisiaj z problemami w zakresie restrukturyzacji, będzie jak najbardziej wspierany przez rząd - zapowiada Andżelika Możdżanowska, wiceminister inwestycji i rozwoju oraz kandydatka PiS do PE, w Radiu Poznań.

KOALICJA EUROPEJSKA
Leszek Miller: Gdybym dobrze znał Poznań, to ubiegałbym się o prezydenturę miasta [Radio Poznań]
Gdybym dobrze znał Poznań, to ubiegałbym się o prezydenturę miasta, a ja startuję do Europarlamentu - mówi Leszek Miller, kandydat Koalicji Europejskiej do PE, w Radiu Poznań.

KOALICJA EUROPEJSKA
Andrzej Grzyb: Wolność powinna mieć pierwszeństwo przed prawem własności [Radio Poznań]
- Ja myślę, że będziemy mieli z tym duży kłopot np. walka z fake newsami. W jaki sposób będzie można sprawdzić czy coś jest fake newsem? Trzeba będzie po prostu jak gdyby odfiltrować to - mówił Andrzej Grzyb z PSL, kandydat Koalicji Europejskiej do PE, w Radiu Poznań.

KONFEDERACJA
Wywiad z Piotrem Liroyem Marcem [TVP Poznań]
Wywiad z Piotrem Liroyem Marcem, liderem listy Konfederacji do PE, w TVP Poznań.

LEWICA RAZEM
Wywiad z Waldemarem Witkowskim [TVP Poznań]
Wywiad z Waldemarem Witkowskim, liderem listy Lewica Razem do PE, w TVP Poznań.

KOALICJA EUROPEJSKA
Wywiad z Leszkiem Millerem [TVP Poznań]
Wywiad z Leszkiem Millerem, byłym premierem i kandydatem Koalicji Europejskiej do PE, w TVP Poznań.

KOALICJA EUROPEJSKA
Marcin Bosacki. Jak UE może zmieniać Wielkopolskę? [WTK]
Wywiad z Marcinem Bosackim, kandydatem Koalicji Europejskiej do PE, w studiu WTK.

WIOSNA BIEDRONIA
Sylwia Spurek. Co w PE dla Wielkopolski chce zrobić liderka Wiosny? [WTK]
Wywiad z Sylwią Spurek, liderką listy Wiosny w Wlkp, w programie Gość Wieczoru WTK.