Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

Blog Poznań Spoza Kamery ma już kilkanaście lat. Założyłem go tuż po maturze - wiosną 2009 r. Przed Euro 2012 intensywnie opisywałem w nim przygotowania Poznania i Polski do turnieju, potem skupiłem się na komentowaniu polityki i miejskich spraw, co kontynuuję do dziś.

Na blogu Poznań Spoza Kamery piszę o polityce, zarówno poznańskiej, jak i tej krajowej. Część tekstów poświęcam też sprawom typowo samorządowym - jak np. miejskie inwestycje.

Wpisy na blog przygotowuję w chwilach wolnych od zawodowej pracy dziennikarskiej (która ma dla mnie priorytet). Oczywiście wiele wpisów i tak jest z tą pracą powiązanych, często jest to poszerzenie tematów, którymi zajmuję się w telewizji.

Teksty na blogu mają często luźniejszy charakter, wiele z nich jest pisanych na wesoło, albo przynajmniej z lekkim przymrużeniem oka. Zdarzają się całe serie wpisów w prześmiewczej konwencji - typu Poznańskie Oscary czy gwiazdkowe prezenty dla polityków.

Co roku sprawdzam, jak prezydentowi Poznania idzie realizacja obietnic, które składał w kampanii wyborczej. Te wszystkie zestawienia z poszczególnych lat znajdziecie w dziale Najlepsze Teksty.

Każda kampania wyborcza - to na Poznań Spoza Kamery nie tylko teksty wokół wyborów, ale też dział specjalny: sylwetki kandydatów, linki do wywiadów i sondaży - wszystko w jednym miejscu.

Jestem niezależnym dziennikarzem, dla którego bardzo ważna jest bezstronność, i taki też jest mój blog. Nie znajdziecie tu tendencyjnych tekstów, czarno-białej wizji świata ani podlizywania się komukolwiek. Obrywa się każdemu, kto w moich oczach zasłuży.

Nigdy też nie przeczytacie tutaj, że ten czy tamten jest lepszym prezydentem, posłem, radnym itd. Nigdy nie usłyszycie ode mnie, że na kogoś warto głosować, a na kogoś - lepiej nie. To już nie jest moja rola. Takich przemyśleń dokonuję tylko na chwilę - gdy sam jestem przy urnie wyborczej.

Ale też nie pomyślcie sobie przypadkiem, że Lipoński to "przezroczysty" dziennikarz, który nie ma własnego zdania. Mam i często dosadnie je wyrażam - w konkretnych sprawach.

Zwłaszcza tutaj - ten blog ma charakter publicystyczny (a nie informacyjny!).

Blog Poznań Spoza Kamery jest zarejestrowany jako dziennik internetowy w rejestrze dzienników i czasopism poznańskiego sądu okręgowego (pod numerem RPR 4098 - postanowienie sądu z 30 sierpnia 2022 r.). Dzięki temu podlega przepisom prawa prasowego.

Blog jest całkowicie niezależny od kogokolwiek (poza, oczywiście, samym autorem - czyli mną ;)), nie jest własnością żadnego koncernu ani firmy, nie reprezentuje niczyich interesów. Co ważne - nie generuje i nigdy nie generował żadnych dochodów.

To ma jeszcze mocniej podkreślać jego niezależność. Nie znajdziecie tu zatem żadnych reklam ani - uchowaj Boże... - tekstów sponsorowanych. Tak jest od początku (czyli od 2009 r.) i to się nigdy nie zmieni.

 

Ważne daty z historii bloga:

Maj 2009
Założenie bloga pod adresem www.sewekliponski.pl i pod roboczą nazwą "Pomaturalnie".

Wrzesień 2010
Zmiana szaty graficznej na ciemniejszą i, hmm, poważniejszą. Tak wyglądał blog po tych zmianach. Nieformalna nazwa to teraz "Poznań Spoza Gazety".

Czerwiec 2011
Niemal dokładnie rok przed Euro 2012 blog pierwszy raz zyskuje swój "profil" - teraz skupia się głównie na przygotowaniach Polski i Poznania do organizacji turnieju.

Maj-czerwiec 2012
Bardzo intensywne tygodnie tuż przed rozpoczęciem mistrzostw - m.in. specjalny cykl "It's the Euro Countdown" oraz relacje z postępów na placach budowy najważniejszych inwestycji.

Na równie częste wpisy już podczas turnieju, niestety, zabrakło czasu i energii...

Wrzesień 2012
Zaraz po Euro 2012 blog skupia się na sprawach typowo poznańskich. To m.in. kończone inwestycje, z którymi nie udało się zdążyć na mistrzostwa, ale też narastające problemy z komunikacją miejską czy spory wokół budżetu miasta.

Lipiec 2013
Mój blog pierwszy raz - i jak dotąd jedyny - doczekuje się polemiki na oficjalnej stronie urzędu miasta. Chodzi o prześmiewczy tekst "Tak mogą wyglądać konsultacje w sprawie PEKI. Który scenariusz wybiorą urzędnicy?", w którym kpiłem ze sposobu, w jaki miasto przeprowadza różne konsultacje społeczne.

Sierpień 2013
Nazwa bloga to już oficjalnie Poznań Spoza Gazety. Zmienia się też jego adres - na stosowny www.poznanspozagazety.pl.

Grudzień 2015
Pierwsze rozdanie prześmiewczych Poznańskich Oscarów dla polityków i urzędników.

Wrzesień 2016
Nowy, odświeżony layout strony, a także nowa nazwa Poznań Spoza Kamery i adres www.poznanspozakamery.pl. To w związku z moimi przenosinami z Gazety Wyborczej do WTK w marcu 2016 r.

Grudzień 2016
Po raz pierwszy publikuję na blogu szczegółowe zestawienie wyborczych obietnic Jacka Jaśkowiaka z omówieniem, jak idzie mu ich realizacja. Takie zestawienie będzie się pojawiać również w kolejnych latach - oczywiście za każdym razem aktualizowane.

Jesień 2018
Kampania przed wyborami samorządowymi relacjonowana niemal na bieżąco. Dział specjalny o wyborach, codzienne przeglądy prasy i innych mediów, sylwetki kandydatów na prezydenta. Były też ankiety wypełniane przez kandydatów specjalnie dla Poznań Spoza Kamery.

Podczas debaty w WTK doszło do sytuacji, że jeden z kandydatów - Jarosław Pucek - powoływał się na teksty z tego bloga, a prezydent Jacek Jaśkowiak bronił się przed tymi zarzutami.

Maj 2019
Dziesiąte urodziny bloga - z tej okazji urodzinowy tort małe zestawienie najważniejszych tekstów.

Maj/październik 2019
Podobne jak przed wyborami samorządowymi, choć mniej intensywne, relacje z majowej kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego oraz jesiennej - do Sejmu i Senatu.

Kwiecień 2020
Uruchomienie osobnej wersji mobilnej Poznań Spoza Kamery na telefony komórkowe i tablety.

Wiosna/lato 2020
Cała seria tekstów i analiz wokół wyborów prezydenckich. Najpierw tych niedoszłych z 10 maja, a później tych na przełomie czerwca i lipca, które udało się przeprowadzić.

Luty 2021
Ważny tekst o kondycji i niezależności polskich mediów - w dniu ogólnopolskiego protestu przeciw planom wprowadzenia dodatkowego podatku od reklam.

Lipiec 2022
Zupełnie nowy layout bloga - przy okazji z lepszym wyeksponowaniem archiwalnych tekstów.

Sierpień 2022
Blog Poznań Spoza Kamery zarejestrowany jako dziennik internetowy w rejestrze dzienników i czasopism poznańskiego sądu okręgowego.