Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycjeEUROWYBORY 2019 » KOMITETY » Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni

Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni


Info o komitecie i jego program

Szeroka koalicja zawiązana przez szereg partii opozycyjnych z myślą o wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do Platformy Obywatelskiej dołączyły Nowoczesna, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Zieloni.

Głównym celem Koalicji Europejskiej jest "odbudowa mocnej pozycji Polski w Unii Europejskiej". Politycy koalicji ostro krytykują działania rządzącego Prawa i Sprawiedliwości w polityce zagranicznej - zwłaszcza na arenie europejskiej.

Wśród 10 punktów programowych Koalicji Europejskiej znalazły się takie cele jak "Polska wśród liderów UE", "fundusze europejskie dla obywateli i samorządów", "Unia Europejska wartości" czy "Unia czystego powietrza i taniej energii".

Facebook
www.facebook.com/KEuropejska/

Twitter
twitter.com/KEuropejska

Lider listy w Wlkp

EWA KOPACZ

Była premier (2014-2015), była minister zdrowia (2007-2011), i marszałek Sejmu (2011-2014), obecnie posłanka Platformy Obywatelskiej. Z wykształcenia lekarz pediatra.

Zaczynała działalność polityczną w Zjednoczonym Stronnictwie Ludowym i w Unii Wolności. Przez kilka lat była radną mazowieckiego sejmiku. Do nowo powstałej PO odeszła w 2001 r. i w tym samym roku pierwszy raz dostała się do Sejmu.

Szefową rządu została w 2014 r. po odejściu premiera Donalda Tuska na stanowisko szefa Rady Europejskiej. Przez dwa lata była też przewodniczącą PO.

Szczegółowa sylwetka Ewy Kopacz na stronach Platformy Obywatelskiej
 

Cała lista kandydatów w Wlkp

1. Ewa Kopacz
2. Leszek Miller
3. Andrzej Grzyb
4. Miłosława Stępień
5. Michał Wawrykiewicz
6. Barbara Mroczkowska
7. Marcin Bosacki
8. Krystiana Drozd
9. Karolina Fabiś-Szulc
10. Jakub Rutnicki
 

WYWIADY Z KANDYDATAMI Koalicja Europejska Z WLKP

Wywiad z Michałem Wawrykiewiczem [Radio Poznań]
Michał Wawrykiewicz mówił, że Parlament Europejski to miejsce, w którym powinni zasiadać euroentuzjaści. Kandydat Koalicji Europejskiej w rozmowie z Radiem Poznań zaznaczył, że to jego prywatna opinia.

Miłosława Stępień: Część świata nie będzie się nadawała do życia. Moja córka jeszcze tego dożyje [Gazeta Wyborcza]
- W tej chwili nawet u narodowców słyszy się hasła ekologiczne. Właściwie pojawiają się we wszystkich partiach, nawet w PiS, choć mówią o tym w dziwny sposób - mówi Miłosława Stępień, kandydatka wielkopolskiej listy Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego.

Wywiad z Ewą Kopacz w Faktach po Faktach [TVN24]
Jeśli przy tych większych pieniądzach kolejki się wydłużają, to świadczy tylko o jednym: ci, którzy rządzą, nie mają pomysłu na to, aby ochrona zdrowia pracowała skutecznie i chroniła nasze zdrowie - mówi Ewa Kopacz, była premier i kandydatka Koalicji Europejskiej do PE, w TVN24.

Andrzej Grzyb: PiS umniejsza rolę Tuska w zjednoczonej Europie. W innych krajach nie mogą tego zrozumieć [Gazeta Wyborcza]
- W ciągu moich dwóch kadencji w Parlamencie Europejskim nie zrobiłem niczego, co byłoby działaniem przeciwko Polsce. A jak odebrać ostatnie wypowiedzi premiera Morawieckiego w USA? - pyta Andrzej Grzyb, kandydat Koalicji Europejskiej do PE, w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Michał Wawrykiewicz: To jest wojna nas wszystkich. Jeśli PiS wygra, polexit stanie się faktem [Gazeta Wyborcza]
- Jeśli te wybory zostaną przez opozycję demokratyczną przegrane, to możemy nie mieć następnych wolnych wyborów. Władza zmierza dziarsko w autorytarnym kierunku - mówi Michał Wawrykiewicz, kandydat Koalicji Europejskiej do PE, w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Marcin Bosacki: Krasnodębski jest z kosmosu. Przyłączył Koszalin do Wielkopolski [Gazeta Wyborcza]
- Nie mam wątpliwości, że wybór PiS w majowych wyborach oznacza, że będziemy stać w unijnym kącie, a w konsekwencji znajdziemy się na kursie wychodzenia z Unii - mówi Marcin Bosacki, kandydat Koalicji Europejskiej do PE, w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Leszek Miller: Gdybym dobrze znał Poznań, to ubiegałbym się o prezydenturę miasta [Radio Poznań]
Gdybym dobrze znał Poznań, to ubiegałbym się o prezydenturę miasta, a ja startuję do Europarlamentu - mówi Leszek Miller, kandydat Koalicji Europejskiej do PE, w Radiu Poznań.

Andrzej Grzyb: Wolność powinna mieć pierwszeństwo przed prawem własności [Radio Poznań]
- Ja myślę, że będziemy mieli z tym duży kłopot np. walka z fake newsami. W jaki sposób będzie można sprawdzić czy coś jest fake newsem? Trzeba będzie po prostu jak gdyby odfiltrować to - mówił Andrzej Grzyb z PSL, kandydat Koalicji Europejskiej do PE, w Radiu Poznań.

Wywiad z Leszkiem Millerem [TVP Poznań]
Wywiad z Leszkiem Millerem, byłym premierem i kandydatem Koalicji Europejskiej do PE, w TVP Poznań.

Marcin Bosacki. Jak UE może zmieniać Wielkopolskę? [WTK]
Wywiad z Marcinem Bosackim, kandydatem Koalicji Europejskiej do PE, w studiu WTK.