Wybory parlamentarne w październiku 2019 r. wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła ponad 43 proc. głosów - dzięki czemu drugi raz z rzędu zdobyła bezwzględną większość w Sejmie. Jednak Senat - za sprawą tzw. paktu senackiego - znalazł się w rękach opozycji.
WYNIKI WYBORÓW DO SEJMU
Prawo i Sprawiedliwość
43,59% / 235 mandatów
Koalicja Obywatelska
27,40% / 134 mandaty
Sojusz Lewicy Demokratycznej
12,56% / 49 mandatów
Polskie Stronnictwo Ludowe
8,55% / 30 mandatów
Konfederacja
6,81% / 11 mandatów
Bezpartyjni Samorządowcy
0,78%
Mniejszość Niemiecka
0,17% / 1 mandat
Skuteczni Piotra Liroya-Marca
0,10%
Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów
0,03%
Prawica
0,01%
WYNIKI WYBORÓW DO SENATU
Prawo i Sprawiedliwość
48 senatorów
Koalicja Obywatelska
43 senatorów
Polskie Stronnictwo Ludowe
3 senatorów
Sojusz Lewicy Demokratycznej
2 senatorów
+ 4 SENATORÓW NIEZALEŻNYCH
PODSUMOWANIE KAMPANII
INFORMACJE SPRZED WYBORÓW
Tegoroczne wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października. Zdaniem wielu będą to najważniejsze polskie wybory od 1989 r. Po czterech latach rządów Prawa i Sprawiedliwości Polacy zdecydują w głosowaniu, czy u władzy dalej chcą partii Jarosława Kaczyńskiego, czy jednak zmiany i rządów obecnej opozycji.
W całym kraju wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. W okręgu poznańskim (Poznań plus powiat poznański) - 10 posłów i dwóch senatorów. Do Senatu wybieramy w tzw. jednomandatowych okręgach wyborczych, dlatego osobne głosowanie będzie na kandydatów na senatora z Poznania, a osobne - na kandydatów na senatora z powiatu poznańskiego.
Do wyborów parlamentarnych zgłosiło się pięć ogólnopolskich komitetów, które zarejestrowały listy kandydatów do Sejmu w większości okręgów w całym kraju:
Partia ludowców, z tradycjami sięgającymi początków XX w., tradycyjnie kierująca ofertę przede wszystkim dla mieszkańców wsi i mniejszych miast. Tym razem idzie do wyborów w szerszym składzie - pod nieformalnym szyldem Koalicji Polskiej z udziałem Kukiz'15 i Unii Europejskich Demokratów.
Partia rządząca od jesieni 2015 r. Jej prezesem jest Jarosław Kaczyński. Stawia na silne, państwo, w którym władza ma wpływ na działanie m.in. prokuratury, sądów oraz mediów publicznych. Mocno akcentuje pomoc dla uboższych rodzin. Światopoglądowo - prawicowa i konserwatywna. Do wyborów, podobnie jak przed czterema laty, idzie jako Zjednoczona Prawica z Solidarną Polską i Porozumieniem Jarosława Gowina.
Sojusz Lewicy Demokratycznej - Lewica
Koalicja kilku lewicowych partii: SLD, Wiosny Biedronia i Lewicy Razem. Do wyborów formalnie idzie pod szyldem SLD - jednak w kampanii posługuje się nazwą Lewica. Postuluje m.in. rozdział państwa od Kościoła, złagodzenie przepisów antyaborcyjnych, podnosi też sprawy związane z prawami pracowników, bezpieczeństwem socjalnym i budową mieszkań.
Konfederacja Wolność i Niepodległość
Porozumienie mocno prawicowych ugrupowań i środowisk. Najważniejsze wartości to dla nich silne, niepodległe polskie państwo, wolność w wymiarze gospodarczym oraz religia. Konfederacja postuluje m.in. likwidację lub obniżenie wielu podatków. Sprzeciwia się ostro lewicowym postulatom takim jak liberalizacja aborcji czy dodatkowe prawa dla mniejszości seksualnych. Chce też zmian w sposobie prowadzenia polskiej polityki zagranicznej.
Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni
Koalicja skupiająca najliczniejszą część obecnej opozycji. Jej liderem jest Grzegorz Schetyna, szef Platformy Obywatelskiej, największej z partii skupionych w tym sojuszu. Koalicja ostro krytykuje cztery lata rządów PiS, zapowiada m.in. naprawę naruszeń konstytucji i niezależności sądów, a także niezależność mediów publicznych. Chce jednak pozostawić część programów socjalnych wprowadzonych przez Zjednoczoną Prawicę.
WSZYSTKIE TEKSTY Z KAMPANII
WYWIADY Z KANDYDATAMI Z POZNANIA
Franciszek Sterczewski: Nie idę do Sejmu po to, by reprezentować Grzegorza Schetynę [TVN24]
Stwierdziłem, że żarty się skończyły. To ostatnia chwila, żeby się zjednoczyć i powstrzymać te wszystkie złe rzeczy, które być może nam grożą - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Franciszek Sterczewski, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu.
Więcej mandatów dla PiS w Poznaniu? [RADIO POZNAŃ]
Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk komentował na antenie Radia Poznań najnowsze wyniki sondaży przedwyborczych.
Adam Szłapka: Mam poczucie, że bardzo konkurencyjna lista zwiększa jej siłę [RADIO POZNAŃ]
- Ja mam poczucie, że bardzo konkurencyjna lista zwiększa siłę tej listy i bardzo mnie cieszy to, że w zasadzie wszyscy kandydaci pracują - mówi Adam Szłapka, poseł i kandydat Koalicji Obywatelskiej, w Radiu Poznań.
Wojciech Jankowiak: Start w wyborach traktuję w kategoriach służby na rzecz formacji [RADIO POZNAŃ]
Gościem "Kluczowego Tematu" był Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak - jedynka na poznańskiej liście PSL-u.
Marcin Bosacki, kandydat do Senatu: Celem polityki jest ułatwianie życia ludziom [GAZETA WYBORCZA]
- Na 10 osób, którym próbuję dać ulotkę, siedem bierze, a z tych siedmiu jeden chce porozmawiać. I to niekoniecznie są nasi wyborcy, często to ludzie niezdecydowani - mówi Marcin Bosacki, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Senatu w Poznaniu.
Szymon Ziółkowski: Hejt to dla niektórych pożywka i sens życia w polityce [RADIO POZNAŃ]
Poseł Szymon Ziółkowski w rozmowie z Radiem Poznań odniósł się do informacji, że za zorganizowanym internetowym hejtem wymierzonym w przeciwników politycznych stoją ludzie powiązani z Platformą Obywatelską. - Ja się z tym nie identyfikuję – przyznaje.
Jarosław Pucek: Chcę realizować politykę ponad obecnymi podziałami partyjnymi [RADIO POZNAŃ]
Kandydat PiS do Senatu w powiecie poznańskim Jarosław Pucek był gościem rozmowy Radia Poznań.
Wywiad z Szymonem Szynkowskim vel Sęk [TVP POZNAŃ]
Wywiad z Szymonem Szynkowskim vel Sęk, wiceministrem spraw zagranicznych i kandydatem PiS do Sejmu, w TVP Poznań.
Minister Przedsiębiorczości i Technologii deklarowała dziś w Radiu Poznań, że zabezpieczenie pieniądze na ten cel to kwestia dni. Jak mówiła to pierwszy element realizacji jej wyborczych obietnic dla stolicy Wielkopolski.
Katarzyna Ueberhan: W Kościele widzę grzech nienawiści [GAZETA WYBORCZA]
- Słowa bp. Jędraszewskiego o "tęczowej zarazie" utwierdzają mnie tylko w przekonaniu o konieczności świeckiego państwa, wyraźnego rozdziału państwa i Kościoła. Obarczanie przez niektórych duchownych winą nieletnich ofiar molestowania seksualnego jest czystym złem - mówi Katarzyna Ueberhan z Wiosny, liderka listy lewicy w Poznaniu.
Co łączy wszystkie środowiska składające się na Konfederację? [RADIO POZNAŃ]
Wybory Parlamentarne coraz bliżej, w całym kraju zarejestrowano pięć komitetów wyborczych. Wśród politycznych potęg jest także Konfederacja. Gościem "Kluczowego Tematu" był lider poznańskiej listy Konfederacji Jakub Mierzejewski.
Lewica rejestruje listy ( z problemami?) [WTK]
Niemal rzutem na taśmę listę kandydatów do parlamentu zarejestrowali poznańscy działacze Lewicy. Między innymi na ten temat mówiła w studiu WTK liderka poznańskiej lewicy Katarzyna Ueberhan.
"Program Koalicji Obywatelskiej to program poznański" - mówi Marcin Bosacki z KO [WTK]
Walka o parlament trwa. Największe partie przedstawiły już swoje propozycję dla Polaków. Dziś o 6 Schetyny i walce o senat rozmawiamy z byłym ambasadorem Polski w Kanadzie i byłym rzecznikiem MSZ - Marcinem Bosackim.
Jak Konfederacja chce powalczyć o głosy poznaniaków? [WTK]
Chcą m.in. kary śmierci za najcięższe przestępstwa, ochrony życia od poczęcia i ochrony dzieci i młodzieży przed, tu cytat, "homopropagandą". Konfederacja Wolność i Niepodległość zaprezentowała siedem tez na nadchodzące wybory, a także jedynkę na swojej poznańskiej liście. Liderem został Jakub Mierzejewski, prezes regionu wielkopolskiego partii KORWiN, który był gościem wieczoru WTK.
Katarzyna Ueberhan: W Poznaniu walczymy o dwa mandaty [RADIO POZNAŃ]
Gościem "Kluczowego Tematu" była Katarzyna Ueberhan - jedynka na wielkopolskiej liście lewicy.
Bartłomiej Wróblewski chce przedłużenia Pestki [RADIO POZNAŃ]
Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski chce przedłużenia Pestki na północ do Moraska i na południe do Lubonia. Na antenie Radia Poznań mówił, że zamierza na ten cel pozyskać środki z budżetu centralnego.
Hipster idzie do Sejmu. Franciszek Sterczewski: Nie jestem i nie będę politykiem [GAZETA WYBORCZA]
- Zamierzam pokazać, że można być po prostu obywatelem w Sejmie - mówi Franciszek Sterczewski, kandydat z listy Koalicji Obywatelskiej w Poznaniu, organizator wielkich protestów w obronie wolności sądów.
Czy J.Pucek będzie klaskać J.Kaczyńskiemu? Rozmowa z kandydatem PiS do Senatu [WTK]
Jarosław Pucek z listy PiS startuje do Senatu. To były polityk Unii Wolności, PO, później środowiska Ryszarda Grobelnego. Dziś w barwach partii Jarosława Kaczyńskiego.
Gościem „Kluczowego Tematu” był Przemysław Alexandrowicz – wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, nauczyciel.
- Kiedyś Poznań nazywano polskim Frankfurtem. Ale jego potencjał nie został wykorzystany. Teraz nawet pendolino się tu nie zatrzymuje - mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, liderka poznańskiej listy Zjednoczonej Prawicy w wyborach do Sejmu.
Wywiad z Wojciechem Jankowiakiem [TVP POZNAŃ]
Wywiad z Wojciechem Jankowiakiem, wicemarszałkiem woj. wielkopolskiego i liderem listy PSL do Sejmu, w TVP Poznań.
Wywiad z Szymonem Szynkowskim vel Sęk [TVP POZNAŃ]
Wywiad z Szymonem Szynkowskim vel Sęk, wiceministrem spraw zagranicznych i kandydatem PiS do Sejmu, w TVP Poznań.
Wojciech Jankowiak: Nie śpiewam i nie tańczę. Jestem samorządowcem [GŁOS WIELKOPOLSKI]
Czuję się przede wszystkim samorządowcem, to co robię tutaj, w urzędzie marszałkowskim, wydaje mi się szalenie ważne. To także wypełnia moje aspiracje polityczne i zawodowe. Kandydowanie do Sejmu traktuje jako pracę na rzecz całej formacji - mówi Wojciech Jankowiak, lider poznańskiej listy PSL.
Marcin Bosacki: Kościół jest na najlepszej drodze do dechrystianizacji Polski [GAZETA WYBORCZA]
- Polsce nie zagraża żaden postkomunizm, ale z całą pewnością zagraża jej partyjne państwo PiS-u, które podobne jest do schyłkowego PRL-u - mówi Marcin Bosacki, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Senatu z Poznania.
Rafał Grupiński: nie mam wątpliwości, że w sprawie LGBT Kaczyński gra cynicznie [GAZETA WYBORCZA]
- Arcybiskup Jędraszewski jest dzisiaj politrukiem przebranym w szaty duchownego, wyznawcą Jarosława Kaczyńskiego i tego, co prezes PiS robi z państwem polskim - mówi Rafał Grupiński, szef wielkopolskiej PO, nr 2 na poznańskiej liście Koalicji Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych 2019.