SEWERYN LIPOŃSKI
25 kwietnia 2021
Znakomitych filmów nie brakowało. Tematem wielu z nich były zeszłoroczne wybory prezydenckie. Kto zatem zrobił najlepszy horror? Kto przygotował najbardziej udaną scenografię? A kto wyprodukował najzabawniejszą komedię? Zapraszam na rozdanie Poznańskich Oscarów 2021.
Już za parę godzin cały świat będzie patrzył na Hollywood. To właśnie tam, w samym sercu amerykańskiego kina, jak zwykle podczas gali pełnej ludzi i z licznymi gwiazdami pozującymi do zdjęć na czerwonym dywanie...
Nie no, dobra, szalejąca od ponad roku epidemia trochę to wszystko pozmieniała. I paradoksalnie ułatwiła zadanie konkurencyjnym imprezom. Spójrzcie tylko - nawet datę tegorocznej gali ci z Hollywood pożyczyli sobie od nas z poprzedniego rozdania ;)
Tym bardziej zapraszam na kolejne rozdanie Poznańskich Oscarów. Może mają mniejsze tradycje niż te zza oceanu - za to wszystko odbywa się w niezmienionej formie i bez żadnego oglądania się na jakiegoś koronawirusa.
Mniej zorientowanym przypomnę tylko, że Poznańskie Oscary rozdajemy głównie politykom, którzy na lokalnym podwórku zasłynęli w ostatnim czasie niezapomnianymi występami. A ich dzieł często nie da się tak po prostu odzobaczyć.
ZOBACZ POPRZEDNIE GALE POZNAŃSKICH OSCARÓW: OSCARY 2020 | OSCARY 2018 | OSCARY 2015
Tym razem zadanie było nieco trudniejsze. Jedynymi wyborami, jakie odbyły się w ostatnim czasie, były wybory prezydenckie. A tam brylowali tacy panowie (pań ostatecznie nie było) jak Jacek Sasin Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski, Szymon Hołownia, Krzysztof Bosak...
Taki Duda przez całą kampanię nawet do naszego miasta nie zajrzał. Pozostałych też dość trudno byłoby powiązać z Poznaniem. Tak więc podczas rozdania Poznański Oscarów tym razem musieli obejść się smakiem.
Ale nie wszyscy! Mieliśmy przecież poznaniaka Waldemara Witkowskiego, któremu kampania prezydencka - jak się zaraz przekonacie - pomogła mu powalczyć o statuetki na naszej gali. Niedoszły kandydat Jacek Jaśkowiak też nie próżnował.
Tym razem do rywalizacji o Poznańskie Oscary mogły stanąć też filmy z podmiejskich wytwórni. To pewien ukłon wobec takich reżyserów i producentów, jak ci z Tarnowa Podgórnego czy Murowanej Gośliny, o których arcydziełach również było bardzo głośno.
Zatem rozsiądźcie się wygodnie w kinowych fotelach na domowych kanapach przed laptopami, jeśli chcecie - weźcie popcorn, zaczynamy galę Poznańskich Oscarów 2021.
* * *
AND THE OSCAR GOES TO...
"Informacja prezydenta Poznania" by Jacek Jaśkowiak [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
To w zasadzie nagroda nie za pojedynczy film - tylko za całokształt twórczości z wiosny i jesieni zeszłego roku.
To, co formalnie miało być codziennym przekazaniem informacji o stanie epidemii w Poznaniu, w praktyce nierzadko przeradzało się w prawdziwy show. Czekaliśmy na kolejne odcinki z wypiekami na twarzy.
Co tym razem odstawi "Dżej Dżej"? O czym zacznie opowiadać? Jakie zrobi dygresje i jakie przytoczy anegdoty? I przede wszystkim - po kim akurat dziś się przejedzie? Tu nie było reguły, to była prawdziwa jazda bez trzymanki, której fragmenty odtwarzano później w redakcjach, tak aby wszyscy mogli posłuchać.
POZOSTALI NOMINOWANI
"Kameleon" by Bartłomiej Wróblewski [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Nominacja za cykl wywiadów i innych wystąpień kandydata na rzecznika praw obywatelskich.
Zdawało się początkowo, że może to być co najwyżej tania produkcja z gatunku science-fiction, a jednak! Reżyser dopiął swego i zrobiło się o nim głośno w całym kraju.
Zdążył już zapewnić po stokroć, że będzie rzecznikiem niezależnym i totalnie apolitycznym, zjechać dziennikarza TVN24 za lekceważenie konstytucji (!), a w porannym wywiadzie u Roberta Mazurka opowiadał o swoich przygodach z alkoholem, narkotykami i papierosami. Z kolei przed sejmową komisją odczytał tekst ślubowania - zupełnie jakby już go wybrali na stanowisko.
"16 Mila" by Adam Szłapka [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Jedyny musical w tym zestawieniu - i od razu o włos od głównej nagrody.
Film utrzymany nieco w konwencji słynnego dramatu z Eminemem w roli głównej. Tu również w centrum uwagi jest rap, nie brak ostrych tekstów, w tym pojechanek po ludziach, do których autor pała największą niechęcią.
AN THE OSCAR GOES TO...
"Odbijamy Poznań" by Jadwiga Emilewicz [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Grupa ambitnej młodzieży skrzykuje się, by przejąć władzę nad miastem, a przewodzi im równie ambitna wicepremier. Kompletnie nie przyjmują do wiadomości, że - przynajmniej na razie - sami mieszkańcy miasta widzieliby w urzędzie kogoś zupełnie innego.
POZOSTALI NOMINOWANI
"Co wolno wojewodzie" by Jacek Jaśkowiak [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Prezydent sporego miasta z każdym dniem jest coraz bardziej zafascynowany jednym z polityków z drugiej strony barykady. Naprawdę ciekawie robi się, gdy ten drugi nagle wylatuje z posady. Dochodzi do złożenia niecodziennej propozycji.
"Telefon do przyjaciela" by Szymon Szynkowski vel Sęk [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Duże pieniądze mogą skłonić, by zadzwonić nawet do największego wroga, z którym w normalnych okolicznościach bohater filmu najchętniej nie zamieniłby ani słowa. Na przykład do prezydenta Poznania. Dobra relacja obu panów to jednak tylko dowcipny wymysł scenarzysty.
AND THE OSCAR GOES TO...
"Jedyna słuszna partia" by Jacek Jaśkowiak [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Mocne przemówienie w ważną rocznicę. Wygląda na to, że film z założenia miał wzbudzić kontrowersje, ale też skłonić do pewnej refleksji. Jeśli faktycznie taki był cel - z pewnością się udało.
POZOSTALI NOMINOWANI
"Oblany egzamin" by Michał Zieliński [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Tu inne przemówienie w innej sprawie - o żołnierzach wyklętych. Ale też mocne i wyraziste. O wymazywaniu z podręczników i zbiorowej pamięci, a także o państwie, które nie zdało egzaminu. Niewygodne wątki tej historii jednak raczej przemilczano.
"Kaponiera! Here we go again" by Jacek Sz., Kazimierz S. [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Zdawało się, że w tym temacie nie da się już nic więcej powiedzieć, a jednak! Całkiem udany sequel słynnej poznańskiej produkcji. Powstał we współpracy z prokuraturą. Może i lepiej, że nie dostał Oscara, bo obaj reżyserzy chwilowo działają pod skróconymi nazwiskami i mają nieco inne sprawy na głowie.
AND THE OSCAR GOES TO...
"95 procent" by Mariusz Wiśniewski [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Kapitalna wizja idealnego świata, w którym mieszkańcy są szczęśliwi, a politycy spełniają niemal wszystkie wyborcze obietnice. Totalnie przerysowane - dzięki czemu skłania do zastanowienia.
POZOSTALI NOMINOWANI
"Tu się żyje!" by Jadwiga Emilewicz [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Jest środek epidemii, od miesięcy trwa częściowy lockdown, więc restauratorzy, hotelarze i inni przedsiębiorcy mają oczywiście prawdziwe złote żniwa. Wieczorami z radością spotykają się i piją za polską gospodarkę, która żyje i ma się całkiem nieźle.
"Termin umowny" by Jacek Jaśkowiak [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Miejscy urzędnicy z pompą otwierają nową 700-metrową trasę tramwajową. Podkreślają przy tym, że oddają ją z wyprzedzeniem, bo przecież umowa wyznaczała późniejszy termin. Atmosfera siada, gdy jeden z gości nieopatrznie przypomina, że tak naprawdę obiecywano tę inwestycję dużo, dużo wcześniej.
AND THE OSCAR GOES TO...
"Welcome Mr. President!" by Marek Woźniak [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Prawdziwa hollywoodzka produkcja zza oceanu. A właściwie - może nawet rodem prosto z Waszyngtonu. Nowy prezydent USA witany z honorami nawet w dalekich zakątkach świata. Tylko nie wiadomo, czy wszyscy są tym równie zachwyceni, jak sam pomysłodawca.
POZOSTALI NOMINOWANI
"Wszędzie dobrze, ale w łóżku najlepiej" by Michał Grześ [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Znany z barwnych wypowiedzi polityk tym razem wprawia wszystkich w konsternację, biorąc udział w zdalnym posiedzeniu komisji, i łącząc się przy tym z... własnego łóżka. Ciekawa opowieść o społecznych i kulturowych skutkach epidemii covid.
"Ex ambona" by Jadwiga Emilewicz [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Akcja rozgrywa się nie byle gdzie - bo na Jasnej Górze. Wygłoszone po mszy przemówienie wiele zmienia, zarówno w życiu samej autorki, jak i lokalnej społeczności. Widać tu wyraźnią inspirację filmem "Boże Ciało". Ale i w tym przypadku skończyło się na głośnej nominacji.
AND THE OSCAR GOES TO...
"Mucha nie siada" by Waldemar Witkowski [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Trwa kampania prezydencka. Jednym z kluczowych momentów jest debata w telewizji. Niedoceniany kandydat, który do rywalizacji dołączył kuchennymi drzwiami, na oczach milionów widzów rozkręca się z minuty na minutę, gdy nagle rozlega się złowrogie bzyczenie...
POZOSTALI NOMINOWANI
"Rachunek sumienia" by Tadeusz Czajka [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Coś z życia społeczności podmiejskiej. Kiedy przyjeżdża tam bardzo ważny polityk, by zachwalać działania rządu i prezydenta, na spotkanie nieoczekiwanie wychodzi mu inny ważny - tyle że miejscowy - polityk. I wystawia stosowny rachunek.
"One" by Marek Woźniak [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Twórcy tej produkcji nie kryli, że inspirowali się filmem "Ona" z 2013 r., który opowiadał o zażyłej relacji człowieka ze sztuczną inteligencją. Tym razem komputerowe boty - zamiast czułości - mają pozwolić sięgnąć po pieniądze z tarczy antykryzysowej. Wszystko rozegra się dosłownie w jednej chwili.
AND THE OSCAR GOES TO...
"Trudna decyzja" by Jan Filip Libicki [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Szykuje się ważne głosowanie w parlamencie. Z pozoru wydaje się, że kandydatura silnie konserwatywnego polityka na rzecznika praw obywatelskich nie ma szans, przynajmniej dopóki nie zacznie się ku niej skłaniać jeden z senatorów opozycji. Jego głos może okazać się rozstrzygający.
POZOSTALI NOMINOWANI
"Pieniądze to nie wszystko" by Franciszek Sterczewski [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Co może pogodzić zwaśnionych polityków różnych opcji? Oczywiście - pieniądze. Jedna plan z przegłosowaniem po cichu podwyżek dla samych siebie nie do końca wypala, bo niespodziewanie znajduje się grupa buntowników, gotowych w imię ideałów zrzec się wyższych apanaży.
"Na dwa fronty" by Paulina Hennig-Kloska [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Kolejny thriller polityczny. Główna bohaterka - zasiadając w sejmie - jednocześnie prowadzi tajne negocjacje z nowo powstającym ugrupowaniem. Ale robi to tak nieumiejętnie, że zaczyna się gubić we własnych deklaracjach, zaś jej podwójna gra szybko wychodzi na jaw.
AND THE OSCAR GOES TO...
"Elekcja żywych trupów" by Waldemar Witkowski [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Doskonała kontynuacja "Czasu żywych trupów" nagrodzonego w tej kategorii przed rokiem. Kandydat na prezydenta - mimo podpisów zmarłych ludzi na listach poparcia - zupełnie niespodziewanie przekonuje sąd, by pozwolił mu dołączyć do wyborczego wyścigu.
POZOSTALI NOMINOWANI
"Zakazany Las 2" by Jacek Jaśkowiak, Katarzyna Kierzek-Koperska [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
To również sequel zeszłorocznej produkcji. Sprzeczka o to, co wydarzyło się w ciemnym lesie, ma swój ciąg dalszy, a na jaw zaczynają wychodzić kolejne, coraz mroczniejsze historie. W lesie dziś nie zaśnie nikt...
"Wyrok" by Julia Przyłębska, Bartłomiej Wróblewski [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Gdy w wysokim trybunale zapada jeden z wielu wyroków, jeszcze nikt nie wie, do czego doprowadzi. Na ulicach wybuchają protesty. Słyszymy o torturach kobiet i zabijaniu nienarodzonych dzieci. Rozpęta się prawdziwe piekło...
AND THE OSCAR GOES TO...
"Elitarna szczepionka" by Jacek Jaśkowiak [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Prezydent dużego miasta przez jeden dzień może zarządzać krajowym programem szczepień. To wszystko w środku epidemii groźnej choroby - co tylko dodaje dramaturgii. Polityk niespodziewanie postanawia wykorzystać tę okazję do realizacji własnych celów i uprzywilejowania elit.
POZOSTALI NOMINOWANI
"Zamek z piasku, który runął" by Łukasz Mikołajczyk [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Film o losach wojewody, któremu niby wszystko idzie świetnie, i nawet współpraca z politycznymi oponentami układa się bez zarzutu. Ale to tylko pozory. Wystarczy jedno niewinne potknięcie - aby misternie budowana pozycja posypała się niczym domek z kart.
"Zaszczepiony" by Leszek Miller [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Produkcje o szczepieniach zdominowały w tym roku tę kategorię. Tu kolejna z nich - ważny polityk nieopatrznie chwali się szczepieniem załatwionym poza kolejką. Konsekwencje mogą być trudne do przewidzenia.
AND THE OSCAR GOES TO...
"Nie matura, lecz chęć szczera..." by Jacek Jaśkowiak [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Kiedy w końcu, po litycznych perypetiach, udaje się wyznaczyć termin ważnych wyborów... Do akcji niespodziewanie wkracza jeden z niedoszłych kandydatów. I oznajmia wszem i wobec, że nie da się głosowania przeprowadzić, bo przeszkodzi w przeprowadzeniu matur dla garstki uczniów.
POZOSTALI NOMINOWANI
"Szkoła sukcesu" by Bartosz Derech, Bartłomiej Wróblewski [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Niewinne otwarcie nowej szkoły staje się zarzewiem poważnego konfliktu. Dochodzi do publicznej dyskusji o tym, kto się przyczynił do jej budowy, a kto tylko teraz wymyśla. Jak wiadomo - sukces ma wielu ojców.
"Jawny szwindel" by Leszek Miller [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Typowe kino absurdu. Za wyliczanie i wytykanie słabości naprędce organizowanych wyborów, w których ekipa rządząca próbuje przeforsować własnego kandydata, zabiera się były polityk partii, która w przeszłości wywijała jeszcze lepsze numery.
AND THE OSCAR GOES TO...
"Wielka ucieczka" by Mateusz Morawiecki [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Najwyżsi przedstawiciele rządu zjeżdżają na otwarcie nowej obwodnicy. Do przecięcia wstęgi jednak nie dochodzi, bo uroczystość zakłócają protestujący rolnicy, zaś premier musi się salwować ucieczką do pobliskiej metropolii.
POZOSTALI NOMINOWANI
"Przejażdżka rowerem" by Franciszek Sterczewski [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Co zrobić, gdy szaleje epidemia, a dziennikarz znany z przeprowadzania wywiadów w samochodzie nie może posadzić gościa na fotelu obok? Można na przykład... wsiąść na rower. I to wcale nie taki zwykły.
"Płynna jazda" by Jacek Jaśkowiak [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Krajobraz po ataku zimy. Prezydent miasta postanawia sprawdzić, jak jeździ się po zaśnieżonych drogach, tyle że - zapewne z nadmiaru obowiązków - zabiera się za to dopiero późnym wieczorem. Dlatego emocji jest równie dużo co przy oglądaniu "Śmierci w Wenecji".
AND THE OSCAR GOES TO...
"Zjazd" by Jadwiga Emilewicz [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Wypad na narty to zawsze ryzykowna rzecz. Wysoko postawiona przedstawicielka rządu przekonuje się na własnej skórze, że nawet jeśli samemu się nie zjeżdża, to może zaliczyć bardzo bolesny upadek.
POZOSTALI NOMINOWANI
"Szpila" by Jacek Jaśkowiak [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Kolejny z serii bokserskich filmów tego reżysera. Tym razem zakończony jednak ostrą bitką i wyjątkowo jednostronną egzekucją.
"Maraton pisania interpelacji" by Katarzyna Kretkowska [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Na wzór maratonu pisania listów jedna z parlamentarzystek postanawia urządzić maraton pisania interpelacji. Spod jej ręki wychodzi ich blisko 1,5 tys., czyli tyle, że niejednego biegacza zmęczyłoby to bardziej niż zwykły maraton.
AND THE OSCAR GOES TO...
"Rozmowy niekontrolowane" by Tadeusz Dziuba, Marian Banaś [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Sequel filmu "Wszystko pod kontrolą", który w zeszłym roku zdobył nominację. Wyzwolony prezes i tajemniczy wiceprezes każdego dnia trzymają się nawzajem w szachu. Gromadzą na siebie kwity i inne haki. W końcu jeden mówi "sprawdzam" i donosi na drugiego do prokuratury.
POZOSTALI NOMINOWANI
"Wszystkie SMS-y burmistrza" by Dariusz Urbański, Kamil Grzebyta [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Na światło dzienne wychodzą billingi lokalnego burmistrza. A w nich - setki zagadkowych SMS-ów. Sprawa z każdym dniem zatacza coraz szersze kręgi, padają poważne oskarżenia, a w aferę zamieszany jest nawet kierowca burmistrza.
"Wizytacja" by Katarzyna Kretkowska, Katarzyna Ueberhan [ ZOBACZ ZWIASTUN ]
Zwykle to wizytatorzy z kuratorium zaglądają do szkół. Tym razem role się odwracają - dwie nieustraszone posłanki wkraczają do siedziby kuratora i zadają niewygodne pytania.
* * *
Jak zwykle na koniec - parę słów podsumowania. Największym wygranym tegorocznej gali okazał się Jacek Jaśkowiak, który zgarnął aż cztery statuetki, w tym główną za najlepszy film.
Zresztą - już po raz drugi w karierze. Możecie nie pamiętać, więc przypomnę, że Jaśkowiak w 2015 r. był bezkonkurencyjny z produkcją "Mam gabinet jak muzeum", która do dziś bywa przypominana na różnych Twitterach, Facebookach itp.
Ale nie sam Jaśkowiak zdominował tegoroczną galę. Dwa Oscary do kolekcji dorzuciła Jadwiga Emilewicz. Tak samo Waldemar Witkowski, którego horror wyróżniony podczas zeszłorocznej gali wydawał się tylko ciekawym epizodem, tymczasem tegoroczne rozdanie pokazało, że nie było w tym żadnego przypadku.
Niesłychanie zacięta była chyba rywalizacja o statuetkę w kategorii "scenografia i aranżacja wnętrz". Tam jury miało naprawdę twardy orzech do zgryzienia. No serio - właściwie każdy z trojga nominowanych zasługiwał na Oscara!
Znowu wśród laureatów znalazło się nazwisko z samych szczytów władzy (w zeszłym roku był to Jarosław Kaczyński, tym razem Mateusz Morawiecki). Nareszcie Oscara doczekał się również mistrz szpiegowskich ról Tadeusz Dziuba - choć nieoczekiwanie w duecie z własnym szefem.
Zaskakiwać może tym razem brak statuetek dla niezwykle aktywnych artystów z partii rządzącej (Szymon Szynkowski vel Sęk, Bartłomiej Wróblewski) i z opozycji (Adam Szłapka, Franciszek Sterczewski). Część z nich była już zresztą nagradzana w poprzednich latach.
Ale... nic straconego. Wydaje się, że szczególnie Wróblewski może jeszcze sporo namieszać, przynajmniej przez najbliższych kilka tygodni. Jury przyszłorocznych Poznańskich Oscarów z pewnością będzie mieć na niego oko.
Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: