Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

O wyborach w Poznaniu rzutem na taśmę. Dział specjalny już jest, rozliczenie obietnic Jaśkowiaka niebawem

#Wybory samorządowe 2024 #Poznań #Jacek Jaśkowiak #Poznań Spoza Kamery #Seweryn Lipoński

SEWERYN LIPOŃSKI
25 marca 2024

Tym razem nie ma tu i nie będzie codziennych przeglądów prasy, analiz sondaży, relacji z kolejnych debat. Ale to nie znaczy, że zamierzam przejść obok poznańskich wyborów zupełnie obojętnie. Znajdziecie tu to, co najważniejsze, w tym dział specjalny o wyborach i - niebawem - rozliczenie Jacka Jaśkowiaka z obietnic.

Zajrzałem w miniony weekend do Poznania. Zrobiłem sobie m.in. spacer i fotkę na pl. Kolegiackim.Za dwa tygodnie - o tej porze - już sporo będziemy wiedzieć. Jakim tak naprawdę poparciem cieszy się obecny gospodarz tego miejsca, czy będzie II tura, jeśli tak - kto w niej weźmie udział (to chyba największa zagadka i potencjalny gamechanger tych wyborów)...

A przede wszystkim - czy rysuje się realna możliwość zmiany tegoż gospodarza.

Prezydent Jacek Jaśkowiak tuż przed weekendem wypalił do studenta UAM, że ten "bezczelnie kłamie", bo student wytknął mu trzykrotny (w rzeczywistości - tylko nieco mniejszy) wzrost kosztów przebudowy Starego Rynku w odniesieniu do pierwotnych założeń. Fragment mniej więcej od 1:23:00:Gdybyśmy mieli wyliczyć pięć rzeczy, które na razie zapamiętamy z tej wyjątkowo niemrawej kampanii w Poznaniu, to ta wymiana zdań z "bezczelnym kłamcą" prawdopodobnie byłaby jedną z nich.

To już przywodziło na myśl słynne "spieprzaj dziadu" (gdyby ktoś nie kojarzył - wybory samorządowe 2002 w Warszawie - które Lech Kaczyński potem i tak wyraźnie wygrał). Ale to też znak, że coś się w końcu w tej kampanii dzieje, może jeszcze na samym finiszu nabierze ona rumieńców.

Tymczasem - jak być może sami zauważyliście i jak już informowałem na FB – na blogu pojawił się (no nareszcie!) dział specjalny o wyborach samorządowych w Poznaniu.

ZOBACZ DZIAŁ SPECJALNY WYBORY SAMORZĄDOWE 2024


Dział jest spięty z polityczną mapą Poznania. Możecie więc np. z list kandydatów na radnych przenieść się od razu do szczegółowych sylwetek tych polityków, którzy na tej mapie się znajdują, tak samo jest z kandydatami na prezydenta Poznania (odnośniki do nich - również na stronie głównej).

Kiedyś, w dawnych czasach, gdy jeszcze byłem piękny, młody i pełen zapału, taki dział byłby tu odpalony od wielu tygodni. Pisałbym codziennie o przebiegu kampanii. Z każdej debaty byłaby obszerna relacja. Codziennie rano - przegląd poznańskich mediów. Linki do wywiadów. Sondaże. Analizy.

A raz po raz wpadłby tekst o jednym czy drugim kandydacie (bądź kandydatce) na prezydenta Poznania, wytykający wtopy, głupie wypowiedzi i niekonsekwencje, po którym poirytowani sztabowcy zarzucaliby mi manipulacje i przekonywali, że tego żenującego pismaka Lipońskiego nie warto jednak czytać.

(oczywiście zmieniliby zdanie jakieś dwa dni później - gdy tylko napisałbym akurat coś o ich konkurentach)

Tak było w poprzedniej samorządowej kampanii w 2018 r. Działo się i bardzo fajnie to wspominam, nawet jeśli oznaczało codzienne zrywanie się o świcie, a niekiedy też siedzenie po nocy.Tym razem tak nie jest i nie będzie - bo co nieco się pozmieniało. Już od blisko dwóch miesięcy przepytuję ludzi z mikrofonem nie w czerwonych barwach WTK, tylko w granatowych Polsatu, a od trzech tygodni jeżdżę do roboty nie do Kinepolis w Poznaniu, tylko na Ostrobramską w Warszawie.

Jeśli jestem np. na konferencji polityków PiS-u – to już nie Zbigniewa Czerwińskiego, tylko raczej Mariusza Błaszczaka, Przemysława Czarnka i spółki przy ul. Nowogrodzkiej (jak w ostatni piątek). A zamiast o niekończących się pracach na poznańskim Starym Rynku zdarza mi się mówić np. o protestach rolników czy o przywróceniu 5-procentowego VAT-u na żywność.

Mógłbym więc silić się na pisanie o poznańskich wyborach równie intensywnie jak wcześniej – ale to byłoby oszukiwanie Was i samego siebie.

Moim zdaniem nie da się tak drobiazgowo relacjonować lokalnej kampanii siedząc 300 km dalej. Siedząc na komisji śledczej w sejmie zamiast na komisji rewizyjnej przy pl. Kolegiackim. Nie bywając na tych wszystkich konfach, debatach, nie spotykając na ulicy szeregowych kandydatów z dalszych miejsc, z zapałem rozdających przechodniom własne ulotki.

To znaczy, oczywiście, na siłę dałoby się... ale nie byłoby to ani rzetelne, ani wiarygodne.

Z drugiej strony - trudno byłoby mi przejść obok poznańskich wyborów zupełnie obojętnie. Nie po tylu latach spędzonych w Poznaniu. Nie po tylu godzinach wysiedzianych przy wspomnianym pl. Kolegiackim – na przedłużających się do późnego wieczora sesjach budżetowych czy dyskusjach o wprowadzeniu systemu PEKA.

Zatem spokojnie – nie zamierzam tu zupełnie olać wyborów i kampanii w Poznaniu. Dział specjalny już jest, planuję jeszcze dodać parę bajerów (np. listy kandydatów do rady miasta z mapą i podziałem na okręgi, a nie tylko na komitety), znajdziecie tu komplet informacji przydatnych last minute przed głosowaniem.To zresztą zawsze było głównym celem tych działów specjalnych na wybory. Tak żeby nawet nie do końca zorientowani w bieżącej polityce poznaniacy mogli w jednym miejscu sprawdzić, kto co proponuje, jaki ma program i jakich kandydatów.

Cała reszta - te wszystkie teksty, przeglądy prasy, analizy - to była "tylko" otoczka. Mam nadzieję, że fajna i też przydatna, ale jednak otoczka. Koniec końców wszystko i tak sprowadza się do wizyty w lokalu wyborczym i oddania głosu na upatrzonych (bardziej lub mniej świadomie) kandydatów.

Zawsze powtarzałem, że jeśli zamieszczone na Poznań Spoza Kamery informacje zachęcą choćby jedną osobę w mieście do udziału w wyborach (i - najlepiej - pomogą świadomie oddać głos) - to już będzie sukces. Tym razem też na to liczę.

Cały czas pamiętam też o jeszcze jednej rzeczy. Zapowiedziałem, że przygotuję zestawienie realizacji wyborczych obietnic, jakie prezydent Jaśkowiak składał w 2018 r. Dla przypomnienia - cała lista tych obietnic tutaj:

ZOBACZ LISTĘ OBIETNIC JACKA JAŚKOWIAKA Z WYBORÓW 2018


Zwykle staram się dotrzymywać słowa i tak będzie również tym razem. Zrobiłem już wstępne zestawienie. W niektórych sprawach poprosiłem o szczegóły urząd miasta i inne miejskie jednostki.Możecie być zatem pewni, że kilka dni przed wyborami zamieszczę tu szczegółowe podsumowanie, ile z obietnic sprzed poprzednich wyborów Jaśkowiak zdołał w tej kadencji zrealizować całkowicie, ile - nie w pełni, a których nie zrealizował wcale.

Jestem to winien - na sam koniec mojej dziennikarskiej przygody w Poznaniu - Wam (widzom i czytelnikom) oraz samemu Jaśkowiakowi. Któremu w pamiętną noc z 30 listopada na 1 grudnia 2014 r., gdy zdetronizował Ryszarda Grobelnego, składając gratulacje zadeklarowałem, że będę mu patrzeć na ręce równie uważnie, jak jego poprzednikowi, w tym oczywiście rozliczać go ze składanych obietnic.

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: