Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

Świąteczne prezenty dla polityków z Poznania. Gwiazdor zajrzał do ministrów, posłów, prezydenta i nie tylko

#Poznań #Gwiazdor #Boże Narodzenie #prezenty #choinka #Adam Szłapka #Jacek Jaśkowiak #Paulina Hennig-Kloska

SEWERYN LIPOŃSKI
26 grudnia 2023

Przewodnik turystyczny, wygodny materac, pakiet Netflixa czy laurka od partyjnych kolegów i koleżanek - to tylko niektóre z gwiazdkowych prezentów dla poznańskich polityków. Zobaczcie, kto i co konkretnie znalazł pod choinką.

Prezenty od Gwiazdora, wręczane poznańskim politykom, to już tradycja:

ZOBACZ PREZENTY Z POPRZEDNICH LAT: 2022 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016

Tym razem prezenty wylądowały pod choinką z lekkim poślizgiem i wśród wyraźnych pomruków niezadowolenia. No ale zrozumcie Gwiazdora...

Tak się bowiem porobiło, że choć pozornie mówimy o politykach z naszego miasta czy regionu, to w praktyce trzeba obskoczyć m.in.: dwóch ministrów w Warszawie, odwiedzić tam jeszcze posła koczującego w siedzibie PAP, a jakby tego było mało - zajrzeć do senatora na Dolnym Śląsku.

Czysto logistyczne ogarnięcie tych dostaw prezentów w praktyce okazało się niemal równie dużym wyzwaniem, jak ustalenie, kto jest obecnie prezesem TVP. Dlatego - sorry! - niektóre świąteczne upominki trafiły pod choinkę dopiero dziś. Rzutem na taśmę... ale wciąż w święta.

A podekscytowani politycy natychmiast rzucili się do ich rozpakowywania.


Dla ministra Adama Szłapki…
Banknoty euro „do nauki, do zabawy”.Prezent jest obszerny, Gwiazdor musiał się natrudzić, żeby upchnąć go na sanie i zmieścić potem pod choinką. To przecież w sumie 35 mld euro. Tymczasowo pozwoli zastąpić prawdziwe pieniądze na krajowy plan odbudowy - których uzyskiwanie potrwa jednak dłużej niż obiecywane w kampanii "dzień po wyborach".


Dla minister Pauliny Hennig-Kloski…
Farma miniaturowych elektrowni wiatrowych.Oczywiście na pamiątkę afery, którą Hennig-Kloska sprowadziła na nową koalicję, zanim jeszcze zdążyła trafić do rządu. Być może dzięki tej zabawce nie trzeba już będzie robić żadnych dziwnych zapisów w ustawie.

Wypada tu docenić zaangażowanie Gwiazdora, który zawiózł ten prezent pod choinkę specjalnie aż do Gniezna, a sam zakup tych wiatraczków - jak wieść gminna niesie - konsultował z radną Ewą Jemielity.


Dla prezydenta Jacka Jaśkowiaka…
Laurka od poznańskiej Platformy Obywatelskiej.Może nie do końca szczera, może odrobinę wymuszona okolicznościami, ale... Taka kartka na pewno doda głosów w urnie siły i otuchy w nadchodzącym roku. Szczególnie w okolicach kwietnia.


Dla ministra posła Szymona Szynkowskiego vel Sęk...
Wygodny materac z IKEI.Może się przydać podczas kolejnych długich nocy - spędzanych na czuwaniu w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej, ewentualnie TVP czy Polskiego Radia.


Dla posła Bartłomieja Wróblewskiego...
Peleryna-niewidka.Warto nosić ją przy sobie i być gotowym ją założyć za każdym razem, gdy wśród koleżanek i kolegów z partii rozgorzeje dyskusja, z czego wynikła wyborcza porażka PiS. I dlaczego jedną z tych przyczyn był pewien wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.


Dla senatora Waldemara Witkowskiego...
Przewodnik turystyczny po Dolnym Śląsku.Co nieco pan senator zdążył już pozwiedzać w kampanii wyborczej. Jak sam podkreślał - takie miejscowości jak Zgorzelec, Bogatynia czy Lwówek Śląski nie są mu już obce. Teraz przed nim cztery lata regularnego wizytowania tych terenów. Będzie więc czas na zapoznanie się z resztą lokalnych atrakcji.


Dla posła Jacka Tomczaka...
Nowy duży piekarnik.Wypiekany przez żonę pana posła (a później już w sumie przez całą rodzinę...) placek jest już owiany legendą. Dotychczasowy piekarnik może nie wystarczyć, by poczęstować nim resztę posłów, a już tym bardziej wszystkich działaczy PSL w terenie.

Dlatego Gwiazdor postanowił zafundować nowy. Większy i naszpikowany technologicznymi nowinkami - co w świetle ostatniego angażu w ministerstwie powinno Tomczaka tylko cieszyć.


Dla Roberta Mędlewskiego, wielkopolskiego lidera Nowej Nadziei i Konfederacji...
Gotowe listy z podpisami poparcia.Tak na wszelki wypadek, gdyby w kolejnych wyborach znów był problem, by je zebrać. Co prawda nie ma gwarancji, czy komisja wyborcza te podpisy zaakceptuje - ale tu już różne rozwiązania może podpowiedzieć wspomniany senator Witkowski (gdy raz po raz wpadnie do Poznania).


Dla posła Bartosza Zawiei...
Indiańska fajka pokoju.Taka w sam raz do wypalenia z prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem. Między nim a szefem poznańskiej PO bywało różnie, ale teraz wydają się na siebie skazani, trzeba więc przynajmniej zachować pewne pozory.

Jak z takiej fajki korzystać - podpowiedzą np. Adam Szłapka i Katarzyna Kierzek-Koperska.


Dla (jeszcze) wojewody Michała Zielińskiego...
Roczny abonament Netflixa i karta Cinema City Unlimited.Jako największy pechowiec ostatnich wyborów Zieliński znów nie dostał się do Sejmu, a jego partia nie utrzymała władzy, i trzeba będzie się pożegnać z eksponowanymi stanowiskami. Szykuje się sporo wolnych wieczorów. A mecze Lecha Poznań zwykle są tylko w weekendy - zatem Gwiazdor postanowił podsunąć panu wojewodzie (za chwilę już byłemu) parę innych rozrywek.


Dla niedoszłego (zapewne) wojewody Pawła Adamowa...
Zestaw "House of Cards" - sezony 1-3 na DVD.To musi boleć, gdy liczy się na obiecane od dawna stanowisko, a nagle ten misterny plan wysypuje się na ostatniej prostej. Wie coś o tym również niejaki Frank Underwood. Warto sobie przypomnieć na pociechę ten serial - wszak pokazuje, że takie zawirowania mogą prowadzić do innych, jeszcze bardziej prestiżowych stanowisk i spektakularnej politycznej kariery.

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: