Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

Wybory 2023. Bilety od Sterczewskiego, placek Tomczaka - 50 rzeczy, które zapamiętamy z poznańskiej kampanii

#Wybory 2023 #Poznań #Koalicja Obywatelska #PiS #Trzecia Droga #Nowa Lewica #Konfederacja

SEWERYN LIPOŃSKI
23 października 2023

Kampania parlamentarna w Poznaniu toczyła się oczywiście nieco w cieniu wydarzeń na krajowej arenie. Ale to wcale nie znaczy, że była nudna, wprost przeciwnie.

To już ostatni moment na wszelkie podsumowania i komentarze po wyborach.

Dział WYBORY PARLAMENTARNE 2023 jest już uzupełniony o szczegółowe wyniki. Dotychczasowa opozycja toczy rozmowy o składzie przyszłego rządu. Ba, nawet w Wiadomościach TVP i w tygodniku "Sieci" jakby zaczynali się oswajać z myślą, że PiS dłużej rządzić nie będzie.

Zatem kończymy tę powyborczą oktawę. W tym tygodniu - w czwartek i w piątek - nowo wybrani posłowie i senatorowie odbiorą specjalne zaświadczenia. Zacznie się zupełnie nowe polityczne rozdanie.

Zanim to się stanie, na szybko przypomnijmy sobie jeszcze, jak przebiegała ta kampania w Poznaniu. Te 50 rzeczy mamy szansę zapamiętać na nieco dłużej niż kilka dni po wyborach.


1. "Prędzej się Platforma porozumie z PiS-em, niż z Konfederacją" oraz "układ, który trwa", czyli wypowiedzi senator Jadwigi Rotnickiej w Otwartej Antenie w WTK. Natychmiast podchwycili je konfederaci. Fragment programu na Twitterze podawał dalej sam Sławomir Mentzen.

2. Spięcie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z poznańskim lekarzem Piotrem Pisulą.


Ta bulwersująca sytuacja doprowadziła do dymisji ministra Niedzielskiego.

3. Zaskakujące manewry przy dopinaniu tzw. paktu senackiego. Ostatecznie do Senatu z Poznania i spod miasta wystartowali dotychczasowi posłowie Koalicji Obywatelskiej: Rafał Grupiński i Waldy Dzikowski.

4. Cały serial z wiecem Konfederacji w Poznaniu. Po kolei nie udało się go zorganizować na MTP, na pl. Kolegiackim i na parkingu przy stadionie miejskim przy ul. Bułgarskiej. Koniec końców padło na pl. Wolności.

5. Zmarły kandydat do Senatu z powiatu poznańskiego. Ruch Naprawy Polski zapowiadał, że w okręgu nr 90 wystawi lokalnego prawicowego działacza Stanisława Smektałę, który - jak się okazało - nie żył już od dwóch lat.

6. Kandydaci Konfederacji do Senatu - Adam Bydałek i Marcin Kuskiewicz - którzy mieli powalczyć w Poznaniu i w powiecie z duopolem PO-PiS. Zostali nawet przedstawieni na specjalnych konferencjach prasowych.

7. Wymagane 2 tys. podpisów (pod każdą z tych kandydatur), z których zebraniem Konfederacja nie miała oczywiście najmniejszego problemu.

7. Szereg poznańskich radnych kandydujących do parlamentu. Na listach do Sejmu było ich rekordowo dużo - w sumie aż siedmioro. Do tego Ewa Jemielity została kandydatką PiS do Senatu. Tym razem jednak nikomu nie udało się zamienić pl. Kolegiackiego na ul. Wiejską.



8. Kuratorzy oświaty na listach wyborczych PiS. Wielkopolski kurator Robert Gaweł (zresztą dawny senator) wystartował do Sejmu z okręgu konińskiego, zaś jego zastępczyni Aleksandra Kuź trafiła na poznańską listę partii rządzącej, na której znalazła się też była kurator - Elżbieta Leszczyńska.

9. Wpis wspomnianej wicekurator Aleksandry Kuź na Twitterze. Krótko po rozpoczęciu napaści Hamasu na Izrael, Kuź zamieściła drastyczne zdjęcia jednej z ofiar i napisała: "Jeżeli nie chcecie takich rzeczy w Polsce, to idźcie na referendum".

10. Poznańska lista PiS do Sejmu. Która długo - podobnie jak inne listy partii rządzącej w całym kraju - była owiana taką tajemnicą, że nie poznaliśmy jej nawet na "prezentacji listy kandydatów do parlamentu", którą zorganizowali poznańscy politycy PiS.



11. Zagadkowe wstrzymanie emisji programu Lustra w TVP Poznań. Rozmowę z udziałem posła PiS Leszka Galemby oraz posłanek opozycji Katarzyny Ueberhan i Pauliny Hennig-Kloski nagrano w poniedziałek, ale wyemitowano dopiero cztery dni później - gdy sprawę opisała "Gazeta Wyborcza".

12. "Lokowanie produktu", jakiego dokonał Bronisław Komorowski na antenie WTK. Były prezydent chciał polecić widzom głosowanie na Adama Szłapkę z Koalicji Obywatelskiej oraz Ewę Schädler z Trzeciej Drogi. Wyszło średnio - bo nazwisko tej drugiej odczytywał z kartki i do tego jeszcze błędnie (na wideo - dokładnie od 6:20).

13. Dystansowanie się Ewy Schädler (liderki poznańskiej listy Trzeciej Drogi) od poglądów Jacka Tomczaka (drugiego na tej samej liście) i od Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Nie jesteśmy jedną partią! - powtarzała Schädler.



14. Placek ze śliwkami, zrobiony przez żonę Jacka Tomczaka, którym poseł częstował poznaniaków i dziennikarzy na konferencjach. Placek cieszył się takim powodzeniem, że Tomczak z rodziną nie zawsze wyrabiali się z upieczeniem kolejnego na następną konferencję.

15. Zaskakująca dezercja Marka Niedbały z listy Koalicji Obywatelskiej. Były poseł SLD miał startować z 15. miejsca w Poznaniu - ale wycofał się w ostatniej chwili i nie udało się już znaleźć zastępcy. Dlatego poznańska lista KO liczyła 19 nazwisk (zamiast możliwych 20).

16. Falstart z wieszaniem plakatów wyborczych na specjalnych dyktach w różnych częściach Poznania.

17. Sprzeczka o zaklejanie i niszczenie plakatów wyborczych pomiędzy kandydatami do Senatu - Ewą Jemielity i Rafałem Grupińskim. Kłótnia niespodziewanie przybrała taką skalę, że temat poruszono nawet podczas debaty na UAM, co wyśmiali studenci.

18. Nieoficjalne doniesienia "Wyborczej" o możliwym usunięciu Franciszka Sterczewskiego z listy Koalicji Obywatelskiej. Przyczyną miały być jego komentarze na temat Romana Giertycha.

19. Niebywała wprost imba, jaka rozpętała się wokół tego tekstu na Twitterze, gdy czołowi politycy PO zaprzeczyli tym doniesieniom.

20. Błyskawiczne przygarnięcie Jany Shostak na poznańską listę Nowej Lewicy po tym, jak została wyrzucona z listy KO w Podlaskiem (przyczyną były jej wypowiedzi o aborcji i zaporze na granicy polsko-białoruskiej).

21. Ryszard Petru zaproszony na scenę podczas wiecu Konfederacji w Poznaniu.


22. Bitwa na słowa, jaką na tej scenie z Petru stoczył Sławomir Mentzen.

23. Problemy z wejściem na konwencję wojewódzką PiS w Poznaniu. Organizatorzy postanowili nie tylko nie wpuszczać przeciwników partii rządzącej, ale przy okazji upokorzyć media (dziennikarzom pozwalano wejść jedynie bez kamer, zaś protestującemu reporterowi TVN24 w ogóle zabroniono wstępu).

24. Przepychanka pomiędzy Bartłomiejem Wróblewskim a Jadwigą Emilewicz podczas prezentacji kandydatów PiS na tejże konwencji.


25. Konferencja Bartłomieja Wróblewskiego zakłócona - a w konsekwencji, w zasadzie, przerwana - przez polityków Koalicji Obywatelskiej.

26. Jadwiga Emilewicz w roli ekspertki od Hollywood:


27. Konferencja Szymona Hołowni w Poznaniu - w ostatniej chwili przeniesiona pod budynek TVP przy ul. Serafitek. To było w dniu, w którym Michał Rachoń zakłócił podobną konferencję Donalda Tuska, ale akurat do Hołowni nikt nie wyszedł.

28. Bilety na "Zieloną granicę", z którymi poseł Franciszek Sterczewski zjawił się pod biurem PiS, by je wręczyć politykom ekipy rządzącej. Spotkał się jednak z odmową.

29. Mowa pochwalna pod adresem premiera Mateusza Morawieckiego, jaką poseł Zbigniew Ajchler (nigdyś w PO i w SLD) wygłosił w programie Gorący Temat w WTK. Nie przeszkadzały mu w tym jego własne krytyczne wypowiedzi wypowiadane przed laty z mównicy sejmowej.



30. Występ Dariusza Kłodnickiego - kandydata Bezpartyjnych Samorządowców - w debacie WTK i jego monologi o covidzie oraz o aborcji.

31. Monologi Dariusza Kłodnickiego o inflacji, paliwach i latach 80 - w tej samej debacie.

32. Dywagacje Dariusza Kłodnickiego - wciąż w tej samej debacie! - o tym, gdzie podziało się 40 tys. poznaniaków, których ubyło od wyborów w 2019 r.

33. Historia z Józefem Chełmońskim (którego nazwiska nie znał Adam Szłapka) wyciągnięta niczym as z rękawa przez ministra Szymona Szynkowskiego vel Sęk podczas debaty.

34. Niespodziewana wzmianka o debacie poznańskich kandydatów do Senatu w... Wiadomościach TVP.


35. Wizyta Przemysława Grzegorka z Konfederacji w biurze Jadwigi Emilewicz. Składana na raty - bo panią wiceminister udało się zastać dopiero za drugim podejściem.

36. Zapewnienia Klaudii Strzeleckiej z PiS, że "awarie" dystrybutorów na Orlenie to tylko incydentalne przypadki, a brak paliwa na stacjach w Poznaniu to "kłamstwo".

37. "Awarie" dystrybutorów, które zaledwie dwa dni później zaczęły już występować także na stacjach Orlenu w Poznaniu.



38. "Aleja Milionerów" ustawiona przez Koalicję Obywatelską na Cytadeli. Nie było tam jednak zwycięzców teleturnieju prowadzonego przez Huberta Urbańskiego, byli za to politycy PiS i wyliczenia, kto ile zarobił. Aleję otwierał osobiście prezes Jarosław Kaczyński.

39. Dwie osobne konferencje polityków Trzeciej Drogi o aferze wokół polskich youtuberów. Najpierw spotkanie z mediami na ten temat zrobiła Polska 2050, a zaledwie dwa dni później - poseł Jacek Tomczak w towarzystwie byłego ministra Marka Biernackiego.

40. Konferencja senatora Marcina Bosackiego - na temat referendum - urządzona w... tunelu na poznańskim dworcu PKP. Zachodziliśmy w głowę, dlaczego akurat tam, dopiero po przybyciu na miejsce sprawa się wyjaśniła.



41. Napis "Pogrom partii programem narodu", który - tak się złożyło - już następnej nocy pojawił się właśnie na fasadzie starego gmachu dworca. Nawiązywał do podobnego "dzieła" z grudnia 1981 r.

42. "Burza przed ciszą", czyli ostatni poznański wiec opozycji na pl. Wolności. Prowadzący go poseł Adam Szłapka mówił o "ostatnich godzinach PiS-owskiej Polski".

43. Sporządzona przez posła Bartłomieja Wróblewskiego lista poznańskich lokali wyborczych, w których członkowie komisji sami z siebie pytali ludzi, czy chcą kartę do referendum.


44. Rekordowa frekwencja w Poznaniu - w samym mieście na wybory poszło 82,9 proc. mieszkańców. Frekwencja w powiecie poznańskim była jeszcze odrobinę wyższa.

45. Zaklinanie rzeczywistości na wieczorze wyborczym PiS. Minister Szymon Szynkowski vel Sęk mówił, że jest "umiarkowanym optymistą", że w sumie to jeszcze nic nie wiadomo, choć wyniki exit poll wskazywały wyraźnie na sukces opozycji i koniec samodzielnych rządów PiS.



46. Szampan, który w sztabie PiS co prawda był, ale - inaczej niż w 2015 r. - jakoś nie było zbyt wielu chętnych do wznoszenia toastów i świętowania.

47. Fascynujący wyścig o drugi (i ostatni) mandat dla PiS-u pomiędzy Bartłomiejem Wróblewskim a Jadwigą Emilewicz. Ostatecznie o niespełna 2 tys. głosów lepszy okazał się ten pierwszy.

48. Rekordowe 149 tys. głosów Adama Szłapki. Lider Nowoczesnej poprawił w ten sposób niepobity dotąd wynik - 110 tys. głosów - ustanowiony przez Waldy Dzikowskiego w 2007 r.



49. Miazga, jaką z rywalek zrobili poznańscy kandydaci Koalicji Obywatelskiej do Senatu. Rafał Grupiński zgarnął 77,6 proc., a wspomniany Waldy Dzikowski 75,1 proc. głosów. Wynik Grupińskiego był nie tylko najlepszy w całym kraju, ale w ogóle najlepszy w historii, odkąd w wyborach do Senatu wprowadzono JOW-y.

50. Sensacyjne wiadomości o sukcesie Waldemara Witkowskiego w wyborach do Senatu na Dolnym Śląsku. Przewodniczący Unii Pracy, który przez wiele lat nie mógł się dostać do parlamentu z Poznania, w Bolesławcu niespodziewanie pokonał urzędującego senatora z PiS.

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: