Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

Poznańskie Oscary 2018. Jacek Jaśkowiak i Tadeusz Zysk triumfują... ale i Włodzimierz Nowak zgarnął statuetkę!

#Poznań #Oscary #Amerykańska Akademia Filmowa #Tadeusz Zysk #Jacek Jaśkowiak #film #kino

SEWERYN LIPOŃSKI
30 grudnia 2018

To był rok pełen hitów do zapamiętania na lata. Tadeusz Zysk zrobił najlepszy film science-fiction. Prezydent Jacek Jaśkowiak zgarnia statuetkę za komediodramat, a jego żona była autorką najlepszego thrillera. A kto zrobił najlepszy film w ogóle? Zobaczcie pełną listę nagrodzonych i nominowanych.

Już kiedyś raz, dawno dawno temu, na Poznań Spoza Kamery rozdaliśmy Poznańskie Oscary. To było pod koniec 2015 r. Wówczas debiutant Jacek Jaśkowiak zrobił furorę, otrzymując główną nagrodę za kultowy już dzisiaj film "Mam gabinet jak muzeum", a do tego zgarnął jeszcze kilka kolejnych statuetek.

ZOBACZ TAKŻE: Poznańskie Oscary 2015. Jacek Jaśkowiak, Ryszard Grobelny i inni - nagrodzeni!

Teraz pora nawiązać do tradycji i po paru latach przerwy znów przyznać Poznańskie Oscary. To był rok pełen znakomitych produkcji, nierzadko z wyborczym przeznaczeniem, dlatego było w czym wybierać.

Rozdano w sumie statuetki w szczęśliwej liczbie 13 kategorii. Zobaczcie sami.



AND THE OSCAR GOES TO...

"Ekspedycja" by Lidia Dudziak



Doskonały, trzymający w napięciu film grozy w mrocznej scenerii Stadionu im. Szyca, z genialną muzyką w tle. Pokaz filmu jest dostępny niestety tylko dla tych, którzy mają autorkę w swoich znajomych na Facebooku.

POZOSTALI NOMINOWANI

"Garaż jak malowany" by Tadeusz Zysk




"Gospodarska wizyta" by Jacek Jaśkowiak





To kategoria, w której autorzy filmów pozwalają nam przenieść się do bliżej nieokreślonej przyszłości. Dziś ich pomysły wydają się trudne do wyobrażenia. Ale za 50 czy 100 lat... kto wie...

AND THE OSCAR GOES TO...

"Premetro" by Tadeusz Zysk
Futurystyczna wizja miasta, po którym niemal wszyscy przemieszczają się tramwajami w tunelach pod gęstą zabudową, a samochody to wręcz przeżytek. Momentami mistrzowskie nawiązania do "Kontrolerów" Nimroda Antala z 2003 r.

POZOSTALI NOMINOWANI

"Prawybory" by Ryszard Petru
Kiedy już wydaje się, że w nadchodzących wyborach zwycięzca może być tylko jeden, i że to na niego postawi przodująca w sondażach formacja... pada zaskakująca propozycja zorganizowania prawyborów. Polityczne napięcie od pierwszej do ostatniej minuty.

"Gra o wybór 2" by Michał Boruczkowski
Całkiem udany sequel głośnej produkcji sprzed czterech lat. Walka wyborcza toczy się w kosmosie, a po pokonaniu różnych sił ciemności główny bohater musi zmierzyć się z najgroźniejszym rywalem, którym jest Rainbow Jack.



W całym tym politycznym szumie nie można tak do końca zapominać o korzeniach. Stąd statuetka dla tych, którzy nawiązują do tego, co już było (nawet jeśli niekoniecznie wróci).

AND THE OSCAR GOES TO...

"Dekomunizacja" by Zbigniew Hoffmann
Niezłomny urzędnik samotnie walczy o zmianę nazwy ul. 23 Lutego, która jego zdaniem nie upamiętnia żadnego wyzwolenia miasta, tylko kolejne zniewolenie. Niestraszne są mu decyzje rady miasta, opinie prawne, a nawet postępowania przed sądem.

POZOSTALI NOMINOWANI

"Targi o Targi" by Ryszard Grobelny, Jacek Jaśkowiak
Film o historii najnowszej... ale jakże intrygującej! Dwóch prezydentów, choć niby działają w tej samej słusznej sprawie, próbuje spić wyborczą śmietankę z komunalizacji Międzynarodowych Targów Poznańskich. Dopiero po wnikliwym obejrzeniu filmu widz może wysnuć własne wnioski.

"Cienie zapomnianych przodków" by Tadeusz Zysk
Coś dla miłośników historii pozytywizmu. Reżyser przenosi nas w czasie do XIX-wiecznego Poznania. Spotykamy Hipolita Cegielskiego, Karola Marcinkowskiego, zaglądamy do Pałacu Działyńskich.



Czasami warto docenić zupełnie inny, nietypowy punkt widzenia, nawet jeśli nie ma nic wspólnego z faktami.

AND THE OSCAR GOES TO...

"Plac zabaw" by Tadeusz Zysk
Klimaty trochę jak u Stephena Kinga. Plac zabaw w centrum miasta świeci pustkami, ponoć jest nawiedzony, więc dzieciaki omijają go szerokim łukiem (no, przynajmniej w sobotę o godz. 10). Jedyne, czego tu jeszcze zabrakło, to porywający dzieci klaun z czerwonym balonikiem.

POZOSTALI NOMINOWANI

"Sto tramwajów" by Joanna Frankiewicz

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(



"Trzecie miejsce" by Jacek Jaśkowiak
Typowe kino absurdu. Prezydent miasta próbuje przekonać rozwścieczonych kibiców - którzy wywieszają transparenty "Mamy k... dosyć", przerywają mecz i dewastują stadion - że trzecie miejsce ich drużyny w lidze "to też sukces".



Czymże byłby najlepszy nawet film, gdyby nie odpowiednio wystrój i dbałość o detale? Tu nagradzamy tych, którzy zadbali o to ze szczególną starannością.

AND THE OSCAR GOES TO...

"Lekcja stylu" by Jacek Jaśkowiak, Szymon Szynkowski vel Sęk
Awantura dwóch wysoko postawionych polityków o sfatygowane buty i garnitur w nie lepszym stanie. Dobre dwie godziny wzajemnych pouczeń i uszczypliwości. Momentami dość monotonne - ale za to śmiechu jest co niemiara.

POZOSTALI NOMINOWANI

"Remake" by Ewa Jemielity, Beata Urbańska
Mały, niepozorny psikus z grafiką komputerową niespodziewanie prowadzi do poważnego kryzysu politycznego. Padają nawet najcięższe zarzuty o plagiat i kradzież.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(



"Na światłach" by Klaudia Strzelecka, Mateusz Rozmiarek, Sara Szynkowska vel Sęk
Akcja całego filmu toczy się w jednym i tym samym miejscu. Na rondzie, gdzie tak długo trzeba czekać na przejście przez jezdnię, że aż postawiono dla pieszych krzesła. Ciekawe dialogi umilają pełne napięcia oczekiwanie na zielone światło.



Czasami wystarczy ledwie kilka, kilkanaście sekund, by film na zawsze pozostał w pamięci widzów.

AND THE OSCAR GOES TO...

"Absolutorium" by Klaudia Strzelecka
Znakomity, krótki, ale pełen suspensu film o ważnym głosowaniu, którego przebieg może wpłynąć na dalsze losy całego miasta. Fortel głównej bohaterki powoduje, że atmosfera jest tak gęsta, że można by ją kroić nożem. Wchodzący na posiedzenie nie mają pojęcia, co się wydarzy...

POZOSTALI NOMINOWANI

"Z wami nie gadam" by Tadeusz Zysk
Środek kampanii wyborczej. Debata kandydatów na prezydenta. Nagle jeden z nich podrywa się z krzesła i, wygłosiwszy tyradę pod adresem prowadzącej i nieobecnego kontrkandydata, teatralnie wychodzi z sali...

"Komu bilet, komu?" by Tomasz Lewandowski
Prominentny polityk lewicy zaprasza swoich sympatyków na film o Kościele. Załatwia nawet bilety i rozdaje je w specjalnym konkursie. Krytycy docenili ten chwyt, zauważając, że ociera się on wręcz o udaną prowokację artystyczną.



Tu nigdy nie wiadomo, co się za chwilę wydarzy, a zwroty akcji następują w najbardziej zaskakującym momencie. Poniższe filmy wielu widzów śledziło w tym roku z zapartym tchem.

AND THE OSCAR GOES TO...

"Zgadnij, gdzie jestem" by Joanna Jaśkowiak
Żona prezydenta, nękana przez policję i politycznych przeciwników męża, niespodziewanie postanawia sama spróbować swoich sił w polityce. Zaczyna się zagadkowa gra, z jakiego ugrupowania wystartuje, a jej finał okaże się co najmniej zaskakujący.

POZOSTALI NOMINOWANI

"Zlecenia dla kolegi" by Tomasz Lewandowski
Typowy polityczny dreszczowiec. Dalsza kariera ambitnego 40-latka staje pod znakiem zapytania, kiedy na jaw wychodzą dziwne zlecenia, jakie za publiczne pieniądze dostawał jego znajomy. Widać tu wyraźne nawiązanie do filmu "Faktury" nagrodzonego w 2015 r. Oscarem za najlepszy film sensacyjny. Jednak "Zlecenia dla kolegi" okazały się mniej wyraziste i trzymające w napięciu.

"Doradca" by Ryszard Grobelny, Jarosław Pucek
Polityczny thriller psychologiczny. Kiedy 42-letni kandydat na prezydenta zaprasza do swojego sztabu bardziej doświadczonego kolegę, jeszcze nie wie, jaką ten odegra rolę w kampanii. Mroczne historie z przeszłości doradcy wkrótce zaczynają jednak żyć własnym życiem...



Ta kategoria to filmy, które często doprowadzają do łez. Nie wiadomo tylko, czy to łzy śmiechu, czy rozpaczy.

AND THE OSCAR GOES TO...

"Za, a nawet przeciw" by Jacek Jaśkowiak
Mistrz niekonsekwencji w swoim żywiole. Żaden inny reżyser nie potrafi tak umiejętnie obracać sytuacji o 180 stopni - i to wielokrotnie w ciągu kilkudziesięciu minut. Nic dziwnego, że on sam zagrał we własnym filmie głównego bohatera, który non stop zmienia zdanie, m.in. w sprawie strefy kibica, fajerwerków w sylwestra czy startu swojego zastępcy w wyborach.

POZOSTALI NOMINOWANI

"Żyleta" by Tomasz Lewandowski
Trudne relacje ambitnego polityka z zagorzałymi kibicami stają się jeszcze trudniejsze, kiedy ten nieopatrznie myli nazwę zajmowanej przez nich trybuny, przyrównując ich tym samym do ultrasów znienawidzonego klubu ze stolicy.

"Konstytucję łamią wszyscy" by Tadeusz Zysk
Kandydat podczas wywiadu w telewizji, pod naporem niewygodnych pytań, załamuje się i... zaczyna sypać kolegów ze wspierającej go partii.



Tu akurat nie ma wielkiej filozofii. Po prostu śmiech to zdrowie!

AND THE OSCAR GOES TO...

"Puste tramwaje" by Tadeusz Zysk
Kandydujący na prezydenta właściciel wydawnictwa postanawia być bliżej ludzi i przez kilka tygodni zamiast samochodem jeździ tramwajem. Problem w tym, że dopada go rzadkie otumanienie, przez które nie dostrzega otaczających go ludzi i zawsze wydaje mu się, że podróżuje sam.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(



POZOSTALI NOMINOWANI

"Adieu" by Joanna Schmidt
Szybkie i bezbolesne rozstanie z partią wcale nie musi zwiastować końca politycznej kariery. Przeciwnie, wszystko wskazuje, że akcja dopiero wtedy się rozkręca. Dużo śmiechu gwarantowane - zwłaszcza przy deklaracjach dotyczących kandydowania w wyborach samorządowych.

"Najgorzej wychodzi się z rodziną" by Przemysław Hinc
Kolejna z komedii politycznych. Młody, perspektywiczny przedsiębiorca ma plan, by zostać prezydentem miasta. Wszystko układa się idealnie... Do czasu, gdy pierwszy raz pada pytanie o rodzinne związki z innym politykiem.



Podróże do odległych miejsc i zaskakujące przygody po drodze, czasem rodem bardziej z historii o Tomku Sawyerze czy Panu Samochodziku, a czasem bardziej jak z filmów z Ace'em Venturą.

AND THE OSCAR GOES TO...

"Poszukiwacze zaginionych podpisów" by Włodzimierz Nowak
Znakomity film trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty. Kandydat na prezydenta w ostatniej chwili odkrywa, że jego być albo nie być zależy od podpisów, które właśnie zaginęły w tajemniczych okolicznościach. Bohater wyrusza na ich poszukiwanie.

POZOSTALI NOMINOWANI

"Buntownicy" by Bartosz Kaczmarek, Marek Niedbała, Miron Perliński
Kłótnie i waśnie wewnątrz własnej partii to w zasadzie nic nowego. Tym razem jednak grupa zbuntowanych działaczy mówi "dość" i wdaje się w negocjacje z innymi ugrupowaniami, którym może zaoferować swoje nazwiska, nawet jeśli poza tym ma z nimi niewiele wspólnego.

"Na dworcu" by Tadeusz Zysk
To już kolejny z licznych transportowych filmów tego reżysera. Tym razem Tadeusz Zysk zabiera nas w podróż po poznańskim dworcu, na który przybywają też ministrowie i posłowie, obiecując różne gruszki na wierzbie. Dużo hałasu o nic.



Szybkie zwroty akcji, dynamiczne sceny pełne efektów specjalnych, a raz po raz nawet mordobicie - to zawsze duży atut takich filmów. Po prostu: dzieje się.

AND THE OSCAR GOES TO...

"Skreślony" by Tomasz Lipiński
Dramatyczne chwile 36-latka znienawidzonego we własnym środowisku. Podejmuje rozpaczliwą decyzję o dołączeniu do bandy jednego z największych wrogów swojej dotychczasowej ekipy. To jednak będzie miało drastyczne konsekwencje...

POZOSTALI NOMINOWANI

"Posiedzenie" by Patryk Pawełczak, Bartosz Wachowiak
To miało być zebranie jakich wiele. Kilka wystąpień, dyskusja, głosowania, i jeszcze ewentualnie herbatka uspokajająca. Tymczasem sytuacja wymyka się spod kontroli i niemal dochodzi do bijatyki.

"Wizyta u prezydenta" by Tadeusz Dziuba
Jeden z najlepszych w tym roku filmów szpiegowskich. Doświadczony poseł partii rządzącej podejmuje się misji, by wkroczyć na terytorium wroga, przeniknąć do jego mrocznych tajemnic i wykryć aferę, która wstrząśnie lokalną polityką.



Historia o jednym tylko człowieku wcale nie musi być nudna. Przeciwnie - w niektórych przypadkach może być poruszająca i niezwykle pouczająca.

AND THE OSCAR GOES TO...

"Od asystenta do wiceprezesa" by Marcin Gołek
Młody, ambitny działacz partii niespodziewanie staje się najbardziej zaufanym człowiekiem nowego prezydenta miasta. Kiedy udaje im się wygrać kolejne wybory - otwierają się przed nim zaskakujące możliwości.

POZOSTALI NOMINOWANI

"Ja jestem Dr Jekyll i Mr Hyde" by Maciej Wudarski
Historia człowieka o dwóch twarzach, który jako społecznik mówił jedno, a jako urzędnik musi mówić drugie. Przejmujący obraz o politycznych realiach i nieprzystających do nich ideałach.

"Skromne życie" by Jacek Jaśkowiak
Bogaty przedsiębiorca z dnia na dzień trafia do pracy w urzędzie, gdzie - w porównaniu z dotychczasową działalnością - zarabia grosze. Mimo to próbuje jakoś związać koniec z końcem, czemu nie mogą się nadziwić jego dawni znajomi.



Na koniec Amerykańska Akademia Filmowa postanowiła nagrodzić twórców seriali, bo i tu zdarzyły się w ostatnim roku dzieła wybitne, przypominające niekiedy najlepsze, niekończące się brazylijskie czy wenezuelskie telenowele.

AND THE OSCAR GOES TO...

"Oficer" by Jacek Jaśkowiak, Wojciech Makowski
Jedna niepozorna decyzja o zwolnieniu z pracy szeregowego urzędnika ciągnie za sobą szereg konsekwencji. Z każdym kolejnym odcinkiem poznajemy coraz bardziej zaskakujące kulisy całej historii.

POZOSTALI NOMINOWANI

"Może pozostać tylko jeden" by Tadeusz Zysk, Bartłomiej Wróblewski
Zakulisowe potyczki o to, kto w nadchodzących wyborach zostanie kandydatem partii, które nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego.

"Inwestytura" by Tomasz Lewandowski
Serial obyczajowy o ambicjach młodego polityka, który znalazł się na zakręcie, a każdy kolejny krok przynosi mu różne trudności i rozczarowania.


PODSUMOWANIE: Prawdziwymi gwiazdami tegorocznego rozdania Poznańskich Oscarów zostali Tadeusz Zysk i Jacek Jaśkowiak. Zgarnęli po trzy statuetki - a byli nominowani jeszcze do kilku kolejnych.

To była ogólnie udana gala dla przedstawicieli PiS, bo przecież Lidia Dudziak dostała nagrodę za najlepszy film, a w pojedynczych kategoriach wygrali też Zbigniew Hoffmann i Klaudia Strzelecka.

Wielkim przegranym jest natomiast Tomasz Lewandowski. Miał aż cztery szanse na Oscara. Jednak w każdej z tych kategorii skończyło się na nominacji, bo za każdym razem znalazł się ktoś lepszy, kto sprzątnął mu nagrodę sprzed nosa. Ale spokojnie - będzie kolejne rozdanie. Za rok!

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: