Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

12 października 2018

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 12 PAŹDZIERNIKA. Trzech kandydatów w "Wyborczej". Lewandowski już nie wstydzi się Czarzastego

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Jacek Jaśkowiak #Tadeusz Zysk #Jarosław Pucek #Tomasz Lewandowski

SEWERYN LIPOŃSKI
12 października 2018

- Nie lekceważę przeciwnika. W polityce, jak w boksie, można wygrywać przez dziewięć rund i przegrać przez nokaut – mówi prezydent Jacek Jaśkowiak w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”. Tam również znajdziemy dziś wywiady z Tadeuszem Zyskiem i Jarosławem Puckiem.

Jak zwykle co piątek sporo polityki w dzisiejszych gazetach, w stacjach radiowych i w telewizjach. Niestety nie wszystkie ciekawe materiały trafiły już do internetu. Nie ma jeszcze np. pierwszej z serii rozmów z kandydatami w TVP Poznań.

GŁOS WIELKOPOLSKI

Bogna Kisiel podsumowuje pracę miejskich radnych w kończącej się kadencji. Nie ma ocen, są jedynie krótkie opisy wskazujące, jak konkretny radny czy radna pracował(a).

CAŁY MATERIAŁ: Poznańscy radni pod naszą lupą. Oceniamy ich zaangażowanie

Komentarz Błażeja Dąbkowskiego – właśnie a propos kandydatów do rady miasta i ich kampanii.

(…) Chciałbym, by poznańscy radni potrafili nie tylko drukować autopromocyjne materiały wyborcze lub popisywać się swoją bezczelnością. Chciałbym za to, by pracowali dla nas, mieszkańców, posiadali odpowiednie kompetencje i potrafili słuchać.

Dlatego zanim postawimy krzyżyk przy konkretnym nazwisku, sprawdźmy najpierw, co dla nas zrobili.


GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Dzisiaj – uwaga, uwaga – aż trzy rozmowy z kandydatami na prezydenta Poznania.

Na dzień dobry Jacek Jaśkowiak, który sporo mówi m.in. o swoim najgroźniejszym rywalu...

- Tadeusz Zysk sporo w życiu zawodowym osiągnął. Szanuję to. Zaskakują mnie trochę jego lapsusy językowe i fakt, że czasem ma kłopoty z formułowaniem myśli. (…) Widać, że Zysk studiuje budżet Poznania, uczy się i coraz więcej rozumie. W końcu jest przedsiębiorcą.

Spotkał się pan kiedyś z Jarosławem Kaczyńskim?
- Nie.

To może powinien pan, żeby podziękować mu za Tadeusza Zyska? To nie jest równa walka.
- Na razie umówiłem się na spotkanie właśnie z Zyskiem, bo zastanawia mnie co innego. Chcę go zrozumieć, dowiedzieć się, czym zafascynował go Kaczyński. (…) Jednak nie lekceważę przeciwnika. W polityce, jak w boksie, można wygrywać przez dziewięć rund i przegrać przez nokaut.


CAŁY WYWIAD: Spodziewam się uderzenia. Jeśli ma się takie narzędzia, jak służby, CBA i media publiczne, to można wszystko

Zaraz potem – właśnie wywołany do tablicy Tadeusz Zysk.

- Co do błędów jego [Jaśkowiaka] prezydentury, to powinien zrealizować przynajmniej jedną inwestycję z tych, które obiecał cztery lata temu. Ten tramwaj na Naramowice to jest właśnie taki symbol jego nieudolnych rządów. (…)

Sondaże nie wskazują, by poznaniacy się od niego odwrócili.
- 90 proc. z tego, co cztery lata temu zaproponował dla Poznania Jacek Jaśkowiak, miało głęboki sens. Ludzie chcieli sprawnego transportu publicznego, sprawnych ścieżek rowerowych, przejrzystego urzędu miasta i wielu innych rzeczy. Tymczasem nic z tego nie zrobił.


CAŁY WYWIAD: Wybuduję premetro dla Poznania. Główne ulice są zakorkowane i nie rozwiązał tego problemu ani Grobelny, ani Jaśkowiak

I wreszcie, na deser, rozmowa z Jarosławem Puckiem.

- W polityce nie można żyć sondażami. Moje wyniki oscylują od 8 do 18 proc. Poza tym uważam, że poznaniacy dostrzegają już teraz, że technokrata Grobelny był o wiele lepszym prezydentem niż ideolog Jaśkowiak. (…)

Dlaczego zatem pan nie wykorzystuje szansy i go [Jaśkowiaka] nie atakuje?
- Bo staram się być kulturalny, choć i tak niektórzy obserwatorzy mówią, że jestem agresywny. Owszem, zaczepiam go, ale nie robię tego personalnie, tylko pokazuję, że jest złym prezydentem.


CAŁY WYWIAD: Wizja nie wystarczy, trzeba ją jeszcze obudować. A tego Jacek Jaśkowiak nie potrafi

RADIO POZNAŃ

Wstydził się z nim pokazać, a teraz przyjął jego poparcie – to oczywiście o Tomaszu Lewandowskim i o Włodzimierzu Czarzastym.

W 2016 roku Lewandowski odszedł z SLD i ostro wypowiadał się o Czarzastym. Dziś, ubiegając się o prezydenturę Poznania, tamtych słów nie pamięta.

- Kto powiedział, że wstyd pokazać się z Włodzimierzem Czarzastym? - pytał Tomasza Lewandowskiego reporter Radia Poznań. - Pan redaktor przed chwileczką - odpowiedział Lewandowski.

Stojący obok niego Włodzimierz Czarzasty stwierdził, że chętnie odpowie na to pytanie. - Padają w historii różne słowa, one są rozsądniejsze lub mniej rozsądne, pan Lewandowski, Tomek, miał prawo mieć o mnie takie zdanie, a ja miałem prawo mieć swoje zdanie, ale mądrość zwyciężyła - przekonywał Czarzasty.


CAŁY MATERIAŁ: Wstydził się z nim pokazać, a teraz przyjął jego poparcie

Kandydatki Koalicji Obywatelskiej do rady miasta szczególnie liczą na poparcie ze strony kobiet.

- Skoro 50% populacji stanowią kobiety, to nie ma powodu, żebyśmy nie mieli takiej reprezentacji w radach miast, powiatów czy sejmików - mówiła liderka Nowoczesnej w Poznaniu i jedynka na liście do rady miasta Poznania z Łazarza, Wildy i Jeżyc Katarzyna Kierzek-Koperska.

- Przygotowałyśmy postulaty, które są prawdziwe, realne i oparte na wielogodzinnych dyskusjach z kobietami. One - tak naprawdę - nie mają radykalnych potrzeb feministycznych. One chcą prostych rzeczy, które prezentujemy – mówi Kierzek – Koperska.

Wśród postulatów jest stworzeniu programów profilaktyki zdrowotnej dla kobiet oraz szczepienie dziewczynek przeciwko wirusowi HPV. Kandydatki Koalicji Obywatelskiej chcą również organizować coroczny plebiscyt dla "Poznaniankę Roku" i "Wielkopolankę Roku".


CAŁY MATERIAŁ: Kobiety liczą na głosy kobiet

Tadeusz Zysk spotkał się z mieszkańcami Naramowic.

- Będzie naprawdę budowany tramwaj. Jak tu jechałem nie widziałem ani śladu budowy. To, co tu widzę, nie zmieniło się od czterech lat. Komunikacyjne problemy Naramowic i Winograd rozwiąże też most Winogradzki - mówi Zysk.

Zdaniem Tadeusza Zyska Poznań przeżywa teraz apogeum paraliżu komunikacyjnego. Powodem jest w jego ocenie m.in remont mostu Lecha.


CAŁY MATERIAŁ: T. Zysk: Korki są największym problemem poznańskich Naramowic

TVP POZNAŃ

Dziennikarze TVP Poznań zaczęli serię wywiadów z kandydatami na prezydenta Poznania z udziałem ekspertów. Jako pierwsza przepytywana była Dorota Bonk-Hammermeister.

CAŁA ROZMOWA Z DOROTĄ BONK-HAMMERMEISTER

Jest też relacja ze środowej debaty kandydatów na prezydenta Poznania o gospodarce.

Przyszedł czas na przedstawienie swoich pomysłów dla poznańskich przedsiębiorców podczas debaty organizowanej przez porozumienie wielkopolskich pracodawców i Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan.

Organizatorzy zwracają uwagę, że dotychczasowa współpraca między prezydentem a poznańskim biznesem właściwie nie istniała.

- Prezydent Jaśkowiak zadeklarował ponownie kontynuację tego tematu, czyli nie będzie współpracował z organizacjami pracodawców, tylko od czasu do czasu będzie się spotykał z osobami, które sobie wybierze – mówi Jacek Silski, szef Wielkopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan.


CAŁY MATERIAŁ: Debaty z kandydatami na prezydenta Poznania

TELEWIZJA WTK

Wspólne występy Tomasza Lewandowskiego z Włodzimierzem Czarzastym.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: