Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycjeWybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 9 PAŹDZIERNIKA. Tomasz Lewandowski rozdaje bilety na "Kler", TVP liczy kobiety na listach

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Tomasz Lewandowski #Wojciech Bratkowski #Jarosław Pucek

SEWERYN LIPOŃSKI
9 października 2018

- Obejrzymy razem „Kler”? Chciałbym Was zaprosić na wspólny seans. Mam 100 podwójnych biletów – zapowiedział Tomasz Lewandowski, kandydat Lewicy na prezydenta Poznania, co politycy PO nazywają „kupowaniem głosów”.

Kontrowersyjny pomysł Tomasza Lewandowskiego opisany przez „Gazetę Wyborczą” to jeden z ciekawszych tekstów w dzisiejszych gazetach.

Z kolei „Głos Wielkopolski” przyjrzał się programom wyborczym kandydatów w internecie. A ściślej, pochylił się nad tym, że na stronach niektórych kandydatów tych programów wciąż… nie ma.

Tak a propos programu – Wojciech Bratkowski, lider komitetu Poznań od Nowa i kandydat na prezydenta, przedstawił swój obszerny program właśnie wczoraj. O tym również co nieco znajdziecie.

GŁOS WIELKOPOLSKI

Gdzie są programy wyborcze komitetów? - pyta dziennik w tytule tekstu.

Wyborcy o kandydatach i programach wyborczych poszczególnych partii najczęściej dowiadują się z internetu. Jak się jednak okazuje, nie zawsze jest łatwo do nich dotrzeć. Programów wyborczych na swoich stronach internetowych nie opublikowały jeszcze komitety wyborcze PiS i Kukiz’15. (…)

- Zdecydowana większość wyborców nie czyta programów, ale są one potrzebne. Czytają je za to dziennikarze i konkurenci polityczni. Najlepiej, jeśli komitety publikują programy pod konkretną zakładką na swojej stronie internetowej – mówi dr Szymon Ossowski, wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.


CAŁY TEKST: Gdzie są programy wyborcze komitetów?

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Tekst o Tomaszu Lewandowskim, który… rozdawał za darmo bilety na film „Kler”.

„Obejrzymy razem Kler?” - pyta na swoim oficjalnym Facebooku Tomasz Lewandowski i zachęca:

„Chciałbym Was zaprosić na wspólny seans. Mam 100 podwójnych biletów, dlatego chętnych proszę, aby pod tym postem umieścili komentarz o treści „Tak”, napisali, kogo zabiorą jako osobę towarzyszącą i udostępnili tę informację na swoim profilu. Obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy”. (…)

- Tomasz Lewandowski wykorzystuje popularność filmu w kampanii wyborczej i podpina się nie pod swój sukces. To budzi mój niesmak. To film o zjawisku społecznym, a nie film polityczny (…) - mówi „Wyborczej” szef klubu radnych Platformy Obywatelskiej Marek Sternalski.


CAŁY TEKST: Tomasz Lewandowski z Lewicy organizuje konkurs i rozdaje bilety na „Kler”. PO: Kupuje sobie głosy

RADIO POZNAŃ

Radny PiS Adam Pawlik był gościem porannej rozmowy Kluczowy Temat i mówił m.in. o sprawie dworca PKP.

- Muszę powiedzieć, że zachowanie prezydenta Jacka Jaśkowiaka to nieporozumienie i totalna kompromitacja. Minęły 4 lata kadencji i na takie gesty było sporo czasu. Mógł wielokrotnie tupnąć noga i powiedzieć, że takie zachowanie mu nie odpowiada.

Ale jeśli robi to 2 tygodnie przed wyborami samorządowymi no to ma to swoją wymowę. Szczególnie, że 2 dni wcześniej zarząd PKP SA podjął decyzję o projektowania nowego dworca pomiędzy peronem pierwszym a czwartym - mówi Adam Pawlik.


CAŁA ROZMOWA: A. Pawlik: Na przejęcie dworca było sporo czasu

Jarosław Pucek krytykuje prezydenta Jaśkowiaka za sytuację w MPK Poznań.

Według Pucka, ściąganie kierowców z Indii, a taki pomysł ma MPK, nie rozwiąże problemów kadrowych w przedsiębiorstwie.

- Jeżeli mówimy o kierowcach z Indii to trzeba mieć świadomość, że po pierwsze trzeba ich nauczyć topografii miasta, a to wymaga czasu. A po drugie pracownicy z Indii nie będą mogli tak łatwo się przystosować, bo mają ruch lewostronny, więc najpierw będą w ogóle musieli nauczyć się jeździć po polskich miastach, a potem po Poznaniu – podkreśla.

Według Jarosława Pucka, dane o zarobkach kierowców w MPK, które podają rządzący miastem, są "lekko zafałszowane", bo wliczono w nie nadgodziny oraz pensje innych pracowników.


CAŁY MATERIAŁ: J. Pucek chce podwyżek płac kierowców poznańskiego MPK

A Wojciech Bratkowski, kandydat na prezydenta z komitetu Poznań od Nowa, zaprezentował w końcu swój program wyborczy.

- Proponujemy rozpocząć od budowy wiaduktów w pierwszej kolejności: Starołęka, Plewiska, Lutycka, Koszalińska. Poza tym domknięcie pierścienia pierwszej ramy. Jako priorytet dwupoziomowe rondo Rataje. Apelujemy do prezydenta o wstrzymanie prac projektowych nad płaskim, jednopoziomowym skrzyżowaniem – mówi Wojciech Bratkowski.

Według niego błędem jest budowanie ulicy Świętego Wawrzyńca tylko do ulicy Kościelnej. Bratkowski proponuje pociągnięcie tej trasy aż do Roosevelta. W centrum stawia na uspokojenie ruchu, a ruch tranzytowy zamierza wyprowadzić poza miasto.

W programie dotyczącym oświaty kandydat mówi o darmowych zajęciach pozalekcyjnych i powrocie pielęgniarek do szkół. Cały program liczy czternaście punktów.


CAŁY MATERIAŁ: W. Bratkowski: Podstawowym punktem jest naprawa systemu drogowego

TVP POZNAŃ

Anna Molska przyjrzała się liczbie kobiet na listach wyborczych.

Najwięcej, bo aż 24 kobiety, kandydują z listy społecznej koalicji Prawo do Miasta. O trzy panie mniej jest na listach Prawa i Sprawiedliwości. 20 przedstawicielek płci pięknej znalazło się na listach Jarosława Pucka – Dobro Miasta. A o jedną panią mniej na swoich listach ma Lewica. (…)

Spośród 18 kandydatek Koalicji Obywatelskiej tylko w dwóch na sześć okręgów kobiety otwierają listy: Katarzyna Kierzek-Koperska na Śródmieściu oraz Małgorzata Dudzic-Biskupska na Winogradach.

Takie liczbowe konfiguracje dziwią, bo to właśnie Koalicja Obywatelska i jej działacze powtarzają, jak ważne jest, aby czynny udział w polityce brały kobiety.


Dziennikarka TVP Poznań zauważa też, że dla odmiany Lewica na „jedynkach” ma aż cztery panie. Całego materiału nie ma jeszcze w sieci.

Jak zwykle w ostatnich tygodniach jest też zbiorczy materiał z różnych politycznych zapowiedzi z poniedziałku.

Gdyby motorniczy przestali brać nadgodziny – Poznań by stanął. Tak twierdzi Jarosław Pucek, kandydat na prezydenta stolicy Wielkopolski, oraz popierający go komitet Dobro Miasta.

Ich zdaniem to dlatego, że coraz mniej osób chce pracować w poznańskim MPK. A obecny prezydent i jego zastępcy o problemie nie chcą nawet rozmawiać. (…)

- Kierowcy dzisiaj na dzień dobry mają możliwość zarobić 2,5 tys. zł na ręcę, w sytuacji gdy w transporcie krajowym mogą zarobić około 5-7 tys. zł. A w spedycji międzynarodowej – nawet do 10 tys. zł – podkreśla Jarosław Pucek. (…)

Z kolei poznański komitet Lewicy chwalił się wybudowanym w parku Kasprowicza wybiegiem dla psów. Jego kandydaci zapowiedzieli też dalsze działania na rzecz zwierząt w Poznaniu.


CAŁY MATERIAŁ: Trwa wyborcza licytacja

TELEWIZJA WTK

Pojawiły się już pierwsze rejestry wpłat na kampanię. Komitet Jarosława Pucka zebrał już ponad 100 tys. zł. Na lewicy też spore kwoty. Znacznie skromniej działa Prawo do Miasta.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(


Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: