Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

4 października 2018

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 4 PAŹDZIERNIKA. Debata Lewandowski vs Pucek. Przemysław Hinc w Radiu Poznań o referendum

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Przemysław Hinc #Kukiz'15 #Tomasz Lewandowski #Jarosław Pucek

SEWERYN LIPOŃSKI
4 października 2018

- Taki dzień referendalny mógłby odbywać się co najmniej raz do roku np. przy okazji wyborów – mówi Przemysław Hinc, kandydat Kukiz’15 na prezydenta Poznania, w Radiu Poznań o swoim sztandarowym pomyśle.

Mamy ewidentnie tydzień lekkiego oddechu od gęstej wyborczej atmosfery. Zarówno w „Wyborczej”, jak i w WTK nie ma tym razem nic o poznańskich wyborach i jest to pierwsza taka sytuacja od rozpoczęcia kampanii wyborczej.

Może dziennikarze i sami kandydaci zachowują siły na końcówkę kampanii wyborczej.

GŁOS WIELKOPOLSKI

Dzisiaj w cyklu debat „jeden na jednego” starcie Tomasza Lewandowskiego z Jarosławem Puckiem.

Puc: - W styczniu 2016 roku powiedział pan, że jeśli Włodzimierz Czarzasty zostanie szefem SLD, to poznańscy radni odejdą z tej partii, a pan nie chce mieć szefa, za którego się wstydzi. Teraz jest z nim pan w koalicji. Gdzie i z kim pan jest?

TL: - Jestem po stronie Zjednoczonej Lewicy. Wypowiedź dotyczyła protestów w obronie wolności mediów. Dziennikarz zapytał, czy jeżeli szefem SLD zostanie Włodzimierz Czarzasty, to czy zaproszę go do Poznania na protest, skoro był w czasach PRL szefem radiokomitetu. Uczciwie powiedziałem, że ta kandydatura mi nie odpowiada i z nim nie pokazałbym się na takim proteście.

(…)

TL: - Na pana listach jest mnóstwo byłych prezydentów, dyrektorów, posłów. Powinni być zaangażowani w pracę na rzecz mieszkańców. Ale Ryszard Grobelny, jako radny sejmiku w pierwszych siedmiu sesjach tego roku nie zabrał głosu ani razu. Po co panu tacy radni?

Puc: - Na listach są ludzie, którzy żyją z własnej działalności i biznesu. Nie potrzebują Tomasza Lewandowskiego, żeby załatwił im pracę, jak pana kolega z Orbsay Solutions. Zabieranie głosu to nie jedyna forma pracy, ale przyznaję się – nie śledzę tego co w prywatnym czasie robi Ryszard Grobelny.


CAŁA DEBATA: Tomasz Lewandowski vs Jarosław Pucek

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Dzisiaj w lokalnej „Wyborczej” chwila odpoczynku od wyborczych doniesień. Na stronach ogólnopolskich jest z kolei materiał o wielkich metamorfozach kandydatów PiS na prezydentów dużych miast – ale i tam nie ma akurat żadnej wzmianki o Poznaniu czy Tadeuszu Zysku.

RADIO POZNAŃ

Wywiad z Przemysławem Hincem, kandydatem ruchu Kukiz’15 na prezydenta Poznania.

- Dzień referendalny jest projektem zarówno Demokracji Bezpośredniej, jak i Kukiz’15. (…) Głosowanie mogłoby się odbywać co najmniej raz do roku, ale o ile byłaby taka potrzeba częściej, to ja oczywiście będę temu przychylny. W roku przyszłym, czy w roku jeszcze następnym, mamy dwa razy wybory. Można skorzystać z okazji i przeprowadzić referendum.

A jak wygląda kwestia bycia wiążącym wyniku tego referendum?
- Idealnym referendum jest referendum bezprogowe. Tak naprawdę zapewnia powszechny udział wszystkich mieszkańców, którzy są zainteresowani w jakiejś sprawie, a powinni być zainteresowani dokładnie wszyscy.
Kandydaci Lewicy bronią zieleni na Naramowicach i w okolicy.

Kandydaci lewicy nie chcą budowy nowych bloków kosztem drzew. (…) - Zależy nam też na dostępnej komunikacji publicznej – podkreśla Anna Wachowska-Kucharska, która jest jedynką Lewicy w szóstym okręgu.

- Stoimy po części zachodniej ulicy Naramowickiej, a część wschodnia to jest kolejne budowane osiedle na trzydzieści tysięcy mieszkańców, czyli właściwie drugie Naramowice bez dostępu do komunikacji publicznej i terenów zielonych – dodaje.


CAŁY MATERIAŁ: Chcą chronić zieleń na północy Poznania

TVP POZNAŃ

Zapowiedzi wyborcze Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.

- W tej kadencji pokazaliśmy, że edukacja to nie jest balast, to nie jest obciążenie, jak czasami było to postrzegane w latach poprzednich, tylko inwestycja w przyszłość – mówi wiceprezydent Mariusz Wiśniewski. - Kolej na nową szkołę na Strzeszynie. To największe wyzwanie na kolejną kadencję samorządu. (…)

W głos mieszkańców, szczególnie Naramowic, wsłuchują się także radni osiedlowi z Lewicy. Przykładem jest plac zabaw na wybudowanym osiedlu przy ul. Jasna Rola. (…) Z placu mogą korzystać wszyscy. Jest także dostosowany do osób niepełnosprawnych.

- Z taką misją do tego podchodzimy, ponieważ uważamy, że ta integracja, i to od najmłodszych lat, jest po prostu ważna – mówi Anna Wachowska-Kucharska, kandydatka Lewicy do rady miasta.


CAŁY MATERIAŁ: Przedwyborcze obietnice

TELEWIZJA WTK

Znów nic o poznańskich wyborach. Ale spokojnie – dziś wieczorem w Pulsie Dnia już co nieco będzie :)

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: