Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycjeWybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 3 PAŹDZIERNIKA. Debaty "Wyborczej" i "Głosu". Zysk chce przedłużać Pestkę i krytykuje "Kler"

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Tadeusz Zysk #Tomasz Lewandowski #debata #Kler

SEWERYN LIPOŃSKI
3 października 2018

- Podpisałem się pod oświadczeniem, bo „Kler” jedzie schematami. To agitka polityczna – mówi Tadeusz Zysk, kandydat PiS na prezydenta Poznania, o filmie „Kler”. W gazetach mamy relacje z dwóch wczorajszych debat.

Mimo późnej pory – debata „Wyborczej” skończyła się po godz. 20 – gazeta zdążyła zamieścić sporą relację. Z kolei w „Głosie” pojedynek Tadeusza Zyskiem z Tomaszem Lewandowskim. Mamy też teksty i materiały o propozycji Zyska przedłużenia Pestki do Lubonia oraz o otwarciu 24-godzinnego gabinetu ginekologicznego.

GŁOS WIELKOPOLSKI

Kolejna debata z cyklu „jeden na jednego” - tym razem Tadeusz Zysk kontra Tomasz Lewandowski.

Zysk: - Kiedy opowiadam moim kolegom z Polski, że wiceprezydent Poznania startuje przeciwko prezydentowi, mówią, że to jakieś jaja. Czy pan jest kopią prezydenta, czy ukrytym wrogiem?

TL: - Jeżeli pana koledzy uważają, że robimy sobie jaja, to chyba ze wszystkimi pan nie rozmawiał. Sytuacji kiedy np. wiceprezydent z PiS-u kandyduje przeciwko prezydentowi miasta jest więcej. Przywołam choćby Toruń. (…)

TL: - Sejm uchwalił tzw. lex deweloper, ustawę dającą pełną swobodę deweloperom. Jak wytłumaczy pan mieszkańcom, że za oknami, zamiast zieleni, będą widzieli, co sąsiedzi robią w kuchni? Kto na tym zarobił?

Zysk: - Wyście rządzili tym miastem bardzo długo. Mieszkam na Ławicy i widzę, co się działo. Mamy taką sytuację, że rząd próbuje wprowadzić ustawę, do której ja też mam zastrzeżenia, ale jej celem jest budowa „mieszkania plus”. I tak naprawdę prawo jest mniej ważne, proszę mnie zrozumieć. Ważniejsza jest praktyka, rozumie pan?


CAŁA DEBATA: Tadeusz Zysk vs Tomasz Lewandowski

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Tu przede wszystkim obszerna, choć oczywiście robiona na szybko, relacja z wczorajszej debaty „Wyborczej” z udziałem wszystkich kandydatów na prezydenta.

Kandydatów na prezydenta Poznania pytaliśmy we wtorek o konkrety. Zadaliśmy siedem pytań. Bo siedmiu kandydatów bierze udział w wyborach.

Pierwszy konkret – trzy najważniejsze inwestycje komunikacyjne, na które postawiliby podczas swojej kadencji. Tramwaj na Naramowice – to odpowiedź, która padała najczęściej. (…)

W poprzedniej kampanii wyborczej [Jacek] Jaśkowiak obiecał, że wybuduje w pierwszej swojej kadencji 4 tys. mieszkań komunalnych. Tak się nie stało. Ile można wybudować takich mieszkań w latach 2018-2023? Kandydaci uciekali od odpowiedzi. Przemysław Hinc stwierdził, że budowanie mieszkań nie jest zasadniczo zadaniem miasta.


CAŁY TEKST: Po raz pierwszy spotkali się wszyscy kandydaci na prezydenta Poznania. Były emocje

Jest też tekst o tym, że Tadeusz Zysk podpisał się pod oświadczeniem Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego, w którym znalazła się ostra krytyka filmu „Kler”.

Członkowie AKO piszą w oświadczeniu, że wejście „Kleru” na ekrany kin przyjęli z wielkim smutkiem. „Jednostronne, od początku do końca przewidywalne, dyktowane złą wolą ujęcie tematu czyni z filmu nie dzieło artystyczne, lecz kolejną maczugę propagandową” - oceniają członkowie AKO. (…)

Oświadczenie podpisało ponad 20 członków zarządu poznańskiego AKO, m.in. Tadeusz Zysk, wydawca książek, obecnie kandydat PiS na prezydenta Poznania. Pytamy Zyska, czy oglądał „Kler”.

- Filmu nie widziałem, ale znam Smarzowskiego, widziałem „Wołyń” i „Dom zły”, i nie uważam go za dobrego reżysera. Podpisałem się pod oświadczeniem, bo „Kler” jedzie schematami. To agitka polityczna – mówi Zysk.


CAŁY TEKST: Kandydat PiS na prezydenta Poznania nazywa „Kler” Smarzowskiego antyklerykalną agitką. Ale filmu nie widział

RADIO POZNAŃ

Tadeusz Zysk przedstawił szczegóły propozycji przedłużenia Pestki do Lubonia.

- Wyobrażacie sobie państwo, jak by to rozwiązało problem komunikacyjny Poznania? Ludzie z Lubonia wsiadają w tramwaj, który w ciągu 8-12 minut przenosi ich na dworzec główny, a po 18 minutach na drugi skraj Poznania w kierunku Suchego Lasu - mówi Zysk.

CAŁY MATERIAŁ: Szybkim tramwajem z Poznania do Lubonia

Zabrakło chętnych do liczenia głosów, więc komisje będą pracować w okrojonym składzie.

Urzędnicy zapewniają, że wybory odbędą się, ale większość komisji ma pracować w minimalnych składach. Zamiast dziewięciu osób, będzie ich pięć. Wojciech Kasprzak z Urzędu Miasta Poznania mówi, że może być problem.

- Będzie mniej rąk do pracy, do przeliczania kart do głosowania, bo przede wszystkim nocne komisje mają minima. Problem będzie także, kiedy wypadną pojedyncze osoby i wtedy skład komisji trzeba będzie uzupełniać, a taka osoba będzie musiała się wdrożyć – dodaje.


CAŁY MATERIAŁ: W Poznaniu zabrakło ludzi do liczenia głosów

TVP POZNAŃ

Materiał o otwarciu 24-godzinnego gabinetu ginekologicznego z miejskich pieniędzy.

Mimo informacji od urzędników o zapełnionym grafiku przyjęć poczekalnia nie pęka w szwach. (…) Utworzenie takiego gabinetu to dla specjalistów rozwiązanie niezrozumiałe.

- Oczekiwalibyśmy teraz, że miasto podejmie następną odpowiedzialność za usługi internistyczne, pediatryczne, chirurgiczne… Możemy domyślać się pewnego kontekstu, natomiast nie można powiedzieć, że w warunkach polskich, Poznania potrzeba dublować coś, co istnieje – mówi dr Szczepan Cofta ze szpitala klinicznego.

Tym politycznym kontekstem jest decyzja prezydenta Poznania, który w odpowiedzi na żądanie środowisk liberalno-lewicowych zdecydował się na finansowanie pierwszego w Polsce całodobowego punktu profilaktyki intymnej.


CAŁY MATERIAŁ: Ginekolodzy bez klauzuli sumienia

I w Teleskopie również relacja z zapowiedzi transportowych Tadeusza Zyska.

Na poznańskim Dębcu bywa niebezpiecznie (…) Problemem jest lokalizacja przejazdów kolejowych i pętli: tramwajowej i autobusowych – oddalonych od siebie o zaledwie kilkaset metrów. (…)

Pomysł na usprawnienie komunikacji w tym miejscu przedstawił kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Poznania – dr Tadeusz Zysk:

- Zbudować nowoczesny węzeł komunikacyjny na Dębcu, zbudować wiadukty, dociągnąć południową nitkę Pestki tutaj do Dębca, a następnie do Lubonia.


CAŁY MATERIAŁ: Kandydat PiS na prezydenta Poznania chce zmian na Dębcu

TELEWIZJA WTK

Tym razem, wyjątkowo, nic o wyborach w Poznaniu. Chwila oddechu dla naszych widzów :)

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: