Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

1 października 2018

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 1 PAŹDZIERNIKA. Szef poznańskiej PO może stracić stanowisko. Jaśkowiak ostro odpowiada Kaczyńskiemu

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Jacek Jaśkowiak #Jarosław Pucek #Bartosz Zawieja #PO

SEWERYN LIPOŃSKI
1 października 2018

- To Jarosław Kaczyński doprowadził do sytuacji, w której jego zwolennicy i on sam nazywają tych, którzy myślą inaczej, „gorszym sortem”. To język podobny do tego, którego używali naziści i komuniści – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, komentując dla WTK konwencję PiS.

Przez weekend dało się jeszcze usłyszeć echa piątkowej konwencji PiS na MTP. Co poza tym w poznańskich mediach? O ciekawej sprawie informuje „Głos Wielkopolski”. Szykują się ponoć zmiany w poznańskiej Platformie spowodowane wewnętrznym konfliktem.

GŁOS WIELKOPOLSKI

Szef poznańskiej PO Bartosz Zawieja po wyborach samorządowych może stracić stanowisko – podaje „Głos”. Co ciekawe – do władzy w lokalnej Platformie miałby wrócić były europoseł Filip Kaczmarek.

Jak wynika z naszych informacji B. Zawieja po wyborach samorządowych ma stracić swoje stanowisko.

- Od jakiegoś czasu mówi się o wprowadzeniu przez władze krajowe zarządu komisarycznego, a także o zwolnieniu go z Remondisu – mówi nam jeden z działaczy. Dodaje też, że do władzy ma wrócić poprzedni przewodniczący – Filip Kaczmarek.

- Nic o tym nie słyszałem – stwierdza F. Kaczmarek. (…)

- W PO, jak nie ma się przewagi, a chce się zdobyć władzę, robi się zarząd komisaryczny! Tak właśnie chce rozegrać sprawę Kaczmarek, przy – oczywiście – całkowitym poparciu Rafała Grupińskiego. Tandetne to i małostkowe, ale tak właśnie jest w polityce – ostro komentuje Bartosz Zawieja.


W internecie jeszcze nie ma tego tekstu.

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Relacja z prezentacji kandydatów Jarosława Pucka do rady miasta.

- Jesteśmy grupą samorządowców, a nie polityków. Dlatego w naszym teamie są i lewicowcy, i prawicowcy, i liberałowie – przekonywał w niedzielę Jarosław Pucek, przedstawiając na konferencji prasowej kandydatów komitetu wyborczego Dobro Miasta. (…)

Komitet Pucka wystawi w wyborach 46 kandydatów we wszystkich okręgach wyborczych. Na liście znaleźli się m.in. Bartosz Kaczmarek, szef SLD w Poznaniu, Marek Niedbała, były poseł SLD, Szymon Jabłoński, członek partii Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego, Joanna Frankiewicz, była działaczka Solidarności walczącej.

Z Dobra Miasta będzie startować też dwóch Ryszardów Grobelnych – były prezydent Poznania oraz były radny PO i przedsiębiorca.


CAŁY TEKST: Jarosław Pucek zaprezentował swoją drużynę. Na listach dwóch Ryszardów Grobelnych i Wałęsa z Poznania

POLITYKA

Tekst o sytuacji przed wyborami w Poznaniu. Co prawda jeszcze sprzed weekendu, ale skoro wtedy umknął, to dorzucam go teraz.

Jacek Jaśkowiak, obecny prezydent Poznania, rządzi nie tylko w ratuszu, ale i w przedwyborczych sondażach. Analitycy spierają się jedynie, czy wygra w pierwszej turze, czy potrzebna będzie dogrywka. (...)

Cechą charakterystyczną rozkręcającej się poznańskiej kampanii jest nieobecność najważniejszych kandydatów podczas przedwyborczych debat. Ostatnio Jacek Jaśkowiak nie dotarł na debatę organizowaną przez TOK Fm, a Tadeusz Zysk opuścił salę w trakcie spotkania.

Wyniki sondaży wskazują na zwycięstwo Jacka Jaśkowiaka, ale on sam najlepiej wie, że do wygranej w I turze jeszcze sporo brakuje, a II tura zawsze oznacza ryzyko nawet dla faworyta, gdy ten musi liczyć się ze sporym negatywnym elektoratem. Należą do niego m.in. ci wszyscy, którym nie odpowiada nadmiernie progresywna ekspresja prezydenta.


CAŁY TEKST: Poznań: Jacek Jaśkowiak w drodze do reelekcji

RADIO POZNAŃ

Działacze Komitetu Obrony Demokracji zachęcali na rynku do udziału w wyborach.

Zaznaczali, że nie agitują za żadną ze stron, a jedynie zachęcają, by skorzystać z prawa jakim jest głosowanie.

- Po pierwsze w wyborach w Polsce mamy niską frekwencję. Nasza akcja jest też formą edukowania poznaniaków, pobudzania pewnego rodzaju refleksji. My staramy się budować społeczeństwo obywatelskie. Wydaje mi się, że wybory i aktywność w wyborach to fundament i pierwszy krok w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego - mówi lider poznańskiego Sławomir Majdański.


CAŁY MATERIAŁ: KOD zachęca do udziału w wyborach samorządowych

TVP POZNAŃ

Cały materiał o programie wyborczym Tadeusza Zyska i jego ogłoszonym w piątek haśle „Zysk dla Poznania”.

Wyborcze zwycięstwo Tadeuszowi Zyskowi ma zapewnić „piątka dla Poznania”. To plan konkretnych zmian w stolicy Wielkopolski, który uwzględni nowe inwestycje infrastrukturalne, wzmocni politykę senioralną, skuteczną walkę ze smogiem, budowę tanich mieszkań i inwestycje w kulturę. (…)

- Poznań jest naprawdę wart tego, aby miał dobrego gospodarza i żeby tutaj zwyciężył ktoś, kto interesuje się Poznaniem, a nie polityką ogólnopolską. Kto interesuje się gospodarowaniem, a nie demonstrowaniem – mówi Tadeusz Zysk.


CAŁY MATERIAŁ: Zysk dla Poznania – hasło wyborcze kandydata na prezydenta Poznania

I tu także parę słów o kandydatach Jarosława Pucka.

Wśród kandydatów komitetu wyborczego Dobro Miasta jest Tomasz Lipiński, do niedawna radny Platformy Obywatelskiej, czy działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej – Marek Niedbała i Bartosz Kaczmarek, którzy nadal formalnie są członkami tej partii.

O tych transferach było najgłośniej w ostatnich tygodniach. I to one często w ostrych słowach były krytykowane przez politycznych przeciwników.

- To jest taka trochę lista „od Sasa do Lasa”. Trudno jednak pogodzić poglądy poszczególnych osób, kandydatów na listach pana Pucka – komentuje Ewa Jemielity, radna PiS.


Całego materiału nie ma jeszcze w sieci.

TELEWIZJA WTK

Tu jeszcze materiał z soboty. Prezydent Jacek Jaśkowiak ostro komentuje wypowiedzi z piątkowej konwencji PiS w Poznaniu.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: