Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycjeWybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 29 WRZEŚNIA. Prezes PiS Jarosław Kaczyński o "krucjacie ideologicznej" prezydenta Jacka Jaśkowiaka

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Jarosław Kaczyński #Tadeusz Zysk #Mateusz Morawiecki #PiS

SEWERYN LIPOŃSKI
29 września 2018

- Krucjata ideologiczna to nie jest zadanie samorządu! - przekonywał Jarosław Kaczyński podczas piątkowej konwencji partii w Poznaniu. Szef PiS z premierem Mateuszem Morawieckim wsparli Tadeusza Zyska w walce o fotel prezydenta Poznania.

Duża konwencja PiS była wczoraj zdecydowanie politycznym wydarzeniem nr 1 w Poznaniu. Nic dziwnego, że choć była dopiero wieczorem, to obszernie relacjonują ją wszystkie lokalne media.

Poza tym mamy m.in. komentarze do najnowszego sondażu w „Głosie Wielkopolskim”, relację z debaty kandydatów w KontenerArt, a także zaskakującą deklarację Partii Wolność. Jej działacze byli gotowi poprzeć kandydata PiS na prezydenta Poznania… gdyby nie został nim Tadeusz Zysk.

GŁOS WIELKOPOLSKI

Jest relacja z piątkowej debaty o kulturze w KontenerArt.

Kandydaci odpowiadali na pytania dotyczące rewitalizacji Poznania czy pomocy młodym artystom.

W piątkowej debacie udział wzięli prawie wszyscy kandydaci na prezydenta. Zabrakło jedynie Tadeusza Zyska, który w tym samym czasie miał konwencję wyborczą PiS. (…)

- W Poznaniu jest otwartość na kulturę, dlatego stereotyp przewidywalnego Poznania nie jest już dziś aktualny – przekonywał prezydent Jacek Jaśkowiak.

Jarosław Pucek mówił: - Ten stereotyp jest częściowo prawdziwy, bo tacy jesteśmy. Ale jedynie częściowo tacy jesteśmy. Tak jak w przypadku każdego stereotypu, żeby go przełamać, trzeba go zderzyć z rzeczywistością, zapraszać do nas ludzi i pokazywać miasto.

- Kultura to nie tylko wielkie festiwale, ale mnóstwo wydarzeń w całym mieście – to już z kolei słowa Tomasza Lewandowskiego.


CAŁY TEKST: Debata w KontenerArt. Co o rewitalizacji miasta i kulturze mówili kandydaci na prezydenta Poznania?

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Na czołówce mamy relację z wczorajszej konwencji PiS w Poznaniu, na którą przyjechali prezes Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i inni czołowi politycy partii.

- Krucjata ideologiczna to nie jest zadanie samorządu – krzyczał z trybuny prezes Jarosław Kaczyński, nawiązując do prezydentury Jacka Jaśkowiaka.

- Kaczorek dyktatorek! Mateuszek kłamczuszek! - przywitali działaczy PiS przeciwnicy przed wejściem na MTP. (…)

Mocno stremowany [Tadeusz] Zysk wystąpił po prezesie: - Poznań musi być nowoczesny, rozwijający się, pracowity i solidny – zaczął. - Dwie rzeczy są dla mnie fundamentalne: premetro i park technologiczny. Ludzie mówią na to „ale ten Zysk ma kosmiczne pomysły”. Ale my to zrobimy, bo wiemy, jak to zrobić.


CAŁY TEKST: Jarosław Kaczyński krytykuje w Poznaniu Jacka Jaśkowiaka

Mamy też kolejny odcinek z cyklu, w którym dziennikarze „Wyborczej” przepytują kandydatów na prezydenta w konkretnych sprawach. Tym razem zapytali, która nowa trasa tramwajowa jest najpilniej potrzebna.

Jak nietrudno przewidzieć – niemal wszyscy jak jeden mąż wymienili trasę na Naramowice. Niemal, bo wyłamał się Przemysław Hinc z Kukiz’15, powołując się na ankietę, jaką zrobił na Facebooku. Tam internauci wskazali przedłużenie tramwaju z Miłostowa do Swarzędza i trasy Pestki do Lubonia.

Całego materiału nie ma jeszcze w internecie.

RADIO POZNAŃ

Jest oczywiście obszerna relacja z konwencji PiS w Poznaniu.

[Prezes PiS] nawiązał do rządów w Poznaniu obecnego prezydenta Jacka Jaśkowiaka. - Trzeba postawić pytanie, czy misją samorządu jest organizacja życia i zapewnienie jego komfortu, rozwój gospodarczy, czy krucjata ideologiczna - mówił Kaczyński. Odpowiedział, że krucjata ideologiczna to nie jest zadanie samorządu ani poznańskiego, ani żadnego innego.

Żyjemy w wolnym kraju. Jak ktoś chce prowadzić krucjatę ideologiczną, to niech się organizuje, niech zbiera środki - dodał Jarosław Kaczyński. Niedopuszczalnym nazwał korzystanie w jej prowadzeniu z instytucji publicznych i środków publicznych. Prezes PiS powiedział, że taka polityka szkodzi Poznaniowi i jego szansom rozwojowym.


CAŁY MATERIAŁ: J. Kaczyński: Misją samorządu nie jest krucjata ideologiczna

Tymczasem Koalicja Obywatelska chce, by w Poznaniu poznikały nierówne chodniki i różne inne bariery architektoniczne dla niepełnosprawnych.

- Chcemy też stworzyć w Poznaniu instytucję asystenta osoby niepełnosprawnej na godziny, dzięki czemu rodzice będą mogli np. zrobić zakupy w czasie, gdy ich dzieckiem zajmie się asystent – mówi Jakub Kucharczyk.

Koalicja Obywatelska chce również zadbać o zdrowie poznaniaków. Wśród pomysłów są między innymi stojaki na rowery przed każdą szkołą czy profilaktyka stomatologiczna dla dzieci.


CAŁY MATERIAŁ: Koalicja Obywatelska zapowiada walkę z krzywymi chodnikami

I jeszcze materiał o Partii Wolność. Partia Janusza Korwin-Mikke wystawia listy tylko do sejmiku, nie ma kandydatów na prezydenta Poznania ani do rady miasta, ale…

- Prowadziliśmy rozmowy koalicyjne z Kukiz'15, ale nie doszliśmy do porozumienia. Mogliśmy poprzeć Bartłomieja Wróblewskiego, ale PiS zdecydował się na Tadeusza Zyska - mówi szef partii Wolność w Wielkopolsce Grzegorz Wierzbicki.

- To poparcie, by było skuteczne, musiałoby wyjść także od Kukiz'15 i Prawicy RP. To byłaby dobra kandydatura i on by wygrał. Zysk nie wygra. Brakuje mu, mimo dużej sympatii do niego - pewnej przebojowości i charyzmy politycznej. W związku z tym trochę za późno wystartował z kampanią z własnym wizerunkiem – dodaje.


CAŁY MATERIAŁ: Działacze Partii Wolność: Nie liczymy na zwycięstwo

TVP POZNAŃ

Tu oczywiście również długa, niemal 6-minutowa (!) relacja z konwencji PiS.

Prawo i Sprawiedliwość zwiera szyki przed wyborami samorządowymi. (…) Prezes PiS nawiązał też do obecnej sytuacji politycznej i bezpośrednio do działań prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka.

- Tutaj były popełnione różnego rodzaju błędy. Ale nie będziemy w tej chwili do nich wracać (…). Ja tylko odniosę się do tego, co jest dzisiaj, do rządów pana Jaśkowiaka. Tu właśnie jest szczególnie istotne to pytanie o misję samorządu. Czy budowa, organizacja życia, zapewnienie komfortu życia obywateli, rozwój gospodarczy… czy krucjata ideologiczna?


CAŁY MATERIAŁ: Konwent wyborczy Prawa i Sprawiedliwości

TELEWIZJA WTK

Komentarze kandydatów na prezydenta Poznania po najnowszym sondażu w „Głosie”.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(Fragment przemówienia premiera Mateusza Morawieckiego, który przekonuje, że Tadeusz Zysk zrobi z Poznania „perłę Europy”.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(


Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: