Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

26 września 2018

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 26 WRZEŚNIA. Debata w TOK FM za nami. Zysk i Pucek w "Wyborczej" o reformie oświaty

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Tadeusz Zysk #Jarosław Pucek #debata #reforma oświaty

SEWERYN LIPOŃSKI
26 września 2018

- Taka jest cena reformy oświaty i to są wymierne koszty – mówi Tadeusz Zysk, kandydat PiS na prezydenta Poznania, komentując dla „Wyborczej” kumulację dwóch roczników w roku szkolnym 2019/20. Mamy też za sobą pierwszą dłuższą debatę – choć znów bez udziału wszystkich pretendentów.

Dzisiaj w gazetach sporo wiadomości z wczorajszej sesji rady miasta. Kampania jednak trwa, więc znów nie zabrakło różnych zapowiedzi, związanych m.in. z edukacją i służbą zdrowia.

RADIO TOK FM

Przede wszystkim mieliśmy pierwszą w tej kampanii typowo wyborczą debatę kandydatów na prezydenta Poznania w TOK FM.

Z tym że nie wszyscy z siedmiorga kandydatów zostali zaproszeni, jeden dołączył dość spontanicznie tuż przed dyskusją, a ostatecznie… i tak kończyli w zaledwie czteroosobowym składzie.GŁOS WIELKOPOLSKI

Radni przegłosowali dodatkowe ulgi w komunikacji miejskiej - m.in. dla uczniów i studentów szkół zagranicznych i pełnoletnich uczniów szkół spoza Poznania.

- Poznań, który jest miastem akademickim, ma przyciągać młodych ludzi – uważa T. Lipiński. - W innych polskich miastach ulga im przysługuje, a przyjeżdżają do Poznania i dostają mandat. To nie jest w porządku, wprowadza niepotrzebny chaos.

CAŁY TEKST: Bezpłatne przejazdy dla dawców szpiku i weteranów misji pokojowych, a ulgowe dla absolwentów szkół średnich studiujących za granicą

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Zaczniemy nietypowo, bo od ogólnopolskich stron „Wyborczej”, gdzie na czołówce jest duży materiał o chaosie w szkołach po reformie oświaty.

Dziennikarze przepytali na szybko niektórych kandydatów na prezydentów dużych miast, jaki zamierzają rozwiązać problem związany z kumulacją dwóch roczników, z którym zmierzą się w roku szkolnym 2019/20.

Z Poznania wypowiadają się Tadeusz Zysk i Jarosław Pucek.

Tadeusz Zysk
Problem polega na tym, że najlepsze szkoły nie będą w stanie przyjąć dwa razy więcej uczniów, bo przecież nie są z gumy. Uczniowie i rodzice pewnie więc będą zdenerwowani i sfrustrowani, ale to podwyższy też poziom w szkołach, bo dostaną się do nich najlepsi z najlepszych.

Taka jest cena reformy edukacji i to są wymierne koszty. (…) Będziemy namawiać dyrektorów, by tworzyli jak najwięcej klas, ale to się łączy z nadgodzinami dla nauczycieli i wydłużoną pracą szkoły, władza musie więc wspierać najlepsze szkoły.

Jarosław Pucek
- Największym problemem jest problem lokalowy. Będziemy mieć dwa roczniki z dwoma różnymi programami. Tego nie da się zaprogramować z perspektywy miasta, każda szkoła indywidualnie będzie musiała ten problem rozwiązać, bo każda szkoła ma inną liczbę sal (…).

Ja nie mam na to prostej recepty, bo ona nie istnieje.


CAŁY TEKST: Skutek reformy - zderzenie roczników w roku szkolnym 2019/20. Jak prezydent miasta to rozwiąże?

Już na lokalnych stronach „Wyborcza” ma spory tekst o przegłosowanej wczoraj uchwale miasta minimalizującej skutki tzw. „lex deweloper”.

Poznańscy radni PO i Lewicy oraz prezydent Jacek Jaśkowiak i jego zastępcy uważają, że „lex deweloper” wprowadza do miast chaos przestrzenny i pozwala deweloperom na niekontrolowaną zabudowę. (…)

Żeby z tym walczyć, urzędnicy przygotowali projekt uchwały w sprawie tzw. lokalnych standardów urbanistycznych, który pozwoli ograniczyć dowolność stosowania ustawy, obszar, na którym można ją stosować i parametry ewentualnych inwestycji. (…)

- To uchwała napisana na kolanie i element walki z polityką rządu (…) - przekonywał Artur Różański, szef klubu radnych PiS. - Chcecie zablokować możliwość powstawania nowych mieszkań w Poznaniu.


CAŁY TEKST: Mimo protestu PiS radni przyjęli uchwałę, która pozwala walczyć z „lex deweloper”

RADIO POZNAŃ

Poznańscy radni zgodzili się na przebudowę ronda Rataje.

Remont może rozpocząć się za rok, bo najpierw trzeba przygotować projekt. Zastępca prezydenta Poznania Maciej Wudarski mówi, że na rondzie Rataje sporo się zmieni zwłaszcza dla pasażerów.

- Będą torowiska autobusowo-tramwajowe ze wspólnymi przystankami. Mieszkańcy z aglomeracji poznańskiej będą dowożeni na te przystanki i będą korzystać z przesiadek drzwi w drzwi – wyjaśnia.


CAŁY MATERIAŁ: Poznańskie rondo Rataje do przebudowy

Znów iskrzy w koalicji Platformy z lewicą – donosi Adam Michalkiewicz.

Politycy pokłócili się o szkołę i przedszkole, w której doszło do finansowych przekrętów.

Zdaniem zastępcy prezydenta z PO, dyrektorzy przedszkola i szkoły nie mogą znaleźć księgowych, które zrobią porządek. Projekt przekazania placówek do miejskiego Centrum Usług Wspólnych nie spodobał się lewicy, którzy w tej sprawie zagłosowali razem z opozycją. Beata Urbańska z Lewicy nie miała wątpliwości.

- Przerzucanie tych dwóch jednostek do Centrum Usług Wspólnych, czyli do jednego wora z obsługą żłobkową, w moim przekonaniu jest nieracjonalne – mówi.


CAŁY MATERIAŁ: Znów iskrzy w koalicji Platformy i lewicy rządzącej Poznaniem

TVP POZNAŃ

Politycy PiS opowiedzieli o swoich pomysłach na poprawę sytuacji w służbie zdrowia w samorządzie.

- Chcemy razem współpracować i skoordynować działania, aby nie były przeciwne, żeby miasto, powiat i województwo wspólnie działały, a do tego jeszcze państwo – mówi Tadeusz Zysk, kandydat PiS na prezydenta Poznania.

- Niekonkurowanie w tych samych obszarach, jeżeli chodzi o świadczenia, które są oferowane pacjentom. To jest pierwsza rzecz. Druga rzecz to kwestia personelu. Wiemy, że mamy tutaj bardzo duże braki, aby szpitale o ten personel ze sobą nie rywalizowały – mówi Filip Żelazny, szef klubu radnych PiS w radzie powiatu poznańskiego.


CAŁY MATERIAŁ: Przedwyborcze plany dla służby zdrowia

TELEWIZJA WTK

Brakuje chętnych do pracy w komisjach wyborczych. Zgodnie z nowymi przepisami każda komisja musi mieć dwa osobne składy: jeden do wydawania kart do głosowania, drugi do liczenia głosów.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(Tymczasem grupa społeczników pod szyldem Koalicji Zazieleń Poznań przyszła z transparentami do urzędu miasta. Zarzucają prezydentowi Jackowi Jaśkowiakowi i jego ekipie „antyekologiczną politykę”.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(


Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: