Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

25 września 2018

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 25 WRZEŚNIA. Żona prezydenta Poznania niewinna - nie zapłaci za "jestem wk..."

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Joanna Jaśkowiak #Michał Boruczkowski #Tadeusz Zysk

SEWERYN LIPOŃSKI
25 września 2018

- Znacznie większym złem jest to, co się dzieje w Polsce. Może właśnie te słowa, których użyła obwiniona na placu Wolności, były potrzebne – uzasadniał sędzia Sławomir Jęksa. I podkreślał, że w sprawie Joanny Jaśkowiak nie da się uciec od politycznych okoliczności.

Uniewinnienie Joanny Jaśkowiak – już nie tylko żony prezydenta Poznania, ale też samodzielnie kandydatki do sejmiku – to zdecydowanie temat nr 1 w poznańskich mediach.

Poza tym mamy też krótkie relacje z kilku konferencji poszczególnych komitetów.

GŁOS WIELKOPOLSKI

Joanna Jaśkowiak, żona prezydenta Poznania, prawomocnie uniewinniona w sprawie słynnych słów „jestem wk...” podczas demonstracji kobiet.

Chociaż początkowo została skazana na karę grzywny, ostatecznie jej nie zapłaci. Została uniewinniona przez Sąd Okręgowy, który w uzasadnieniu bardzo krytycznie odniósł się do łamania konstytucji w Polsce. (…)

Sędzia podkreślał też, że w Polsce doszło do sytuacji, w której zwykłe słowa o łamaniu konstytucji nie robią na władzy żadnego wrażenia. - Może właśnie te słowa, których użyła obwiniona na placu Wolności, były potrzebne – mówił sędzia Sławomir Jęksa.

Jednocześnie zwracał się do Joanny Jaśkowiak oraz wszystkich obecnych na sali z prośbą.

- Nie chciałbym, aby ten wyrok był traktowany jako pozwolenie na szerokie traktowanie wulgaryzmów. Raz się zdarzyło, może to było konieczne. Ale następnym razem można powiedzieć, że jest się tak zdenerwowanym jak pierwsza dama Poznania w dniu 8 marca 2017 roku – kończył sędzia.


CAŁY TEKST: Joanna Jaśkowiak uniewinniona. Sędzia: Znacznie większym złem jest to, co się dzieje w Polsce

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Tu również czołówka z wyroku uniewinniającego Joannę Jaśkowiak.

- Radość z wyroku uniewinniającego, ale też wielki szacunek dla sędziego Sławomira Jęksy. Nie mam wątpliwości, że tak jak w przypadku sędziego Igora Tulei, zapłaci za to cenę – mówił po wyroku prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. (…)

Wyrok jest prawomocny, ale w sądach poznańskich nadal są sprawy kilku kobiet, które solidaryzowały się z Joanną Jaśkowiak. Stały przed komisariatem z transparentami „Jesteśmy wk...”. Policja ściga je z tego samego paragrafu.


CAŁY TEKST: Żona prezydenta Poznania mówiła, że jest „wk...”. Sędzia ją uniewinnia: „Być może te słowa były potrzebne”

RADIO POZNAŃ

Dyskusja o kampanii wyborczej, sondażach i nie tylko, z udziałem Ewy Jemielity (PiS), Wojciecha Chudego (Nowoczesna), Przemysława Czechanowskiego (Partia Razem), Przemysława Hinca (Kukiz’15) i Filipa Kaczmarka (PO).Tymczasem Koalicja Obywatelska przypomina się w PKP ze sprawą legendarnej już kładki na dworcu Poznań Główny.

Rozmowy w tej sprawie toczono od lat. Latem tego roku kolejarze stwierdzili, że budowa kładki jednak nie ma sensu i nie będzie prowadzona. Miasto protestowało, ale - póki co – bezskutecznie.

- Dla przepustowości i sprawności poruszania się po dworcu to jest bardzo ważne. PKP twierdzi, że najlepszy będzie tunel podziemny. Niech ten tunel będzie, ale jako alternatywa dla kładki naziemnej, która już dawno powinna powstać i z którą tak naprawdę nie wiadomo, co się dzieje - mówi kandydat na radnego z Koalicji Obywatelskiej, Artur Gorwa.


CAŁY MATERIAŁ: Chcą, żeby PKP wybudowało kładkę między peronami na poznańskim dworcu

TVP POZNAŃ

Relacja z wizyty minister przedsiębiorczości Jadwigi Emilewicz w Poznaniu, w której mamy wątek z Tadeuszem Zyskiem, czyli kandydatem PiS na prezydenta miasta.

Na rozwój innowacyjności dla Poznania pomysł ma dr Tadeusz Zysk, który ubiega się o fotel prezydenta miasta. Chce stworzyć poznańskie centrum smart city, wspierać przedsiębiorcze osoby czy też uruchomić programy pomocowe i fundusze.

- Świat się totalnie zmienia, bardzo szybko się zmienia, i przynosi niespodziewane rezultaty. Świat, w którym mniej się liczą pieniądze, różne relacje, a bardziej liczy się pomysł – mówi Tadeusz Zysk.


CAŁY MATERIAŁ: Przedsiębiorcy z całego kraju dyskutują na Targach Poznańskich

Jest też materiał o uniewinnieniu Joanny Jaśkowiak, w której zwrócono uwagę na jeszcze inny fragment uzasadnienia sądu:

- Sąd Okręgowy musiał się tutaj zmierzyć z problemem, jak traktować taką sytuację społeczną, kiedy z jednej strony mamy do czynienia z ciężkimi naruszeniami najwyższego prawa, czyli konstytucji przez przedstawicieli władzy ustawodawczej i władzy wykonawczej…

...a z drugiej strony z zachowaniami obywateli, w szczególności obwinionej, która za pomocą czynów formalnie bezprawnych (…) temu się sprzeciwiają.


CAŁY MATERIAŁ: Żona prezydenta Poznania uniewinniona

TELEWIZJA WTK

Tu również relacja ze sprawy Joanny Jaśkowiak.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(Przemek Ciupka podsumowuje liczne poniedziałkowe konferencje i obietnice polityków.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(I jeszcze luźniejszy materiał o grze związanej z wyborami, jaką zamieścił w internecie radny Michał Boruczkowski, z przypomnieniem innych podobnych okołowyborczych pomysłów z przeszłości.

Niestety bez wypowiedzi samego Boruczkowskiego. Radny najpierw zgodził się na rozmowę, podkreślając, że traktuje sprawę z przymrużeniem oka, ma do siebie dystans itd. Po czym poprosił o autoryzację i ostatecznie jej odmówił, bo uznał, że materiał będzie dla niego… obraźliwy i go zdyskredytuje.

Szkoda, że nie opowie Wam sam o swojej grze, ale poradziliśmy sobie bez niego.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(


Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: