Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

24 września 2018

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 24 WRZEŚNIA. Maciej Wudarski ocenia swoją kadencję na "taką dobrą czwórkę"

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Maciej Wudarski #Tomasz Lewandowski #Prawo do Miasta #PiS

SEWERYN LIPOŃSKI
24 września 2018

- To, że udało się współpracować z radnymi koalicji i część projektów przeprowadzać, to jest na pewno na plus – uważa Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania, w rozmowie z WTK.

Koalicja Prawo do Miasta podsumowała kadencję Macieja Wudarskiego w roli wiceprezydenta Poznania odpowiedzialnego m.in. za komunikację w mieście. Natomiast PiS urządził konferencję z udziałem swoich najmłodszych kandydatów do rady miasta.

Z innych rzeczy, już bardzo około urzędowych niż typowo wyborczych, mamy m.in. zapowiedź rozprawy apelacyjnej w sporze miasta z klubami go-go.

GŁOS WIELKOPOLSKI

Jutro podczas sesji rady miasta będzie głosowanie w sprawie nowych ulg w komunikacji miejskiej – m.in. dla absolwentów liceów, techników i zawodówek z innych miejscowości z ważną jeszcze legitymacją szkolną oraz dla studentów zagranicznych uczelni.

Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że z inicjatywą wyszedł radny Tomasz Lipiński, który jeszcze chwilę temu był w szeregach PO.

Urzędnicy przyznają, że trudno precyzyjnie określić, ile na tych wszystkich ulgach (w tym ustawowych) traci budżet Poznania. Jednak z ich kalkulacji wynika, że rocznie może to być prawie 100 mln zł. (...)

- Jesteśmy jedynym miastem, które każe młodym ludziom kupować normalny bilet. Te ulgi nie uszczuplą aż tak bardzo budżetu – uważa Michał Grześ, radny PiS. - Spotkanie studenta z zagranicy z kontrolerem zakończone mandatem nie jest najlepszą wizytówką miasta. (…)

Na piątkowej komisji gospodarki komunalnej radni jednogłośnie poparli te propozycje, choć Barbara Sajnaj, skarbnik miasta była im przeciwna: - Dziwię się, nie ma pieniędzy na podwyżki dla pracowników MPK, a wprowadzacie coraz więcej ulg. To są wydatki.


CAŁY TEKST: Kolejne ulgi na przejazdy komunikacją miejską. Czy poznańscy radni na nie się zgodzą?

Jest też tekst Norberta Kowalskiego o trwającej walce miasta z klubami go-go.

Najprawdopodobniej w listopadzie rozstrzygnie się, czy miasto Poznań wygra proces z klubami go-go o ochronę wizerunku. Władze Poznania domagają się miliona złotych. W pierwszym procesie zapadł wyrok korzystny dla właścicieli klubów ze striptizem. (…)

Obecnie na Starym Rynku działają jeszcze trzy kluby go-go. Nawet jeśli miasto przegrałoby proces apelacyjny, [wiceprezydent] Mariusz Wiśniewski upatruje szansy na walkę z nimi poprzez wchodzącą w życie w marcu przyszłego roku uchwałę ustanawiającą na Starym Mieście park kulturowy.


CAŁY TEKST: Miasto walczy z klubami go-go. W listopadzie zapadnie kluczowy wyrok?

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

W papierowej „Wyborczej” z wyborczych spraw jedynie zapowiedź jutrzejszej debaty kandydatów na prezydenta Poznania w TOK FM.

Debata odbędzie się we wtorek 25 września o godz. 18 w Pawilonie Iglica na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Zaproszenie przyjęło pięciu kandydatów: Tadeusz Zysk (Zjednoczona Prawica), Tomasz Lewandowski (Komitet Lewica), Jarosław Pucek (Komitet Dobro Miasta), Dorota Bonk-Hammermeister (Społeczna Koalicja Prawo do Miasta) i Wojciech Bratkowski (Poznań od Nowa Inicjatywa Społeczna).

Prezydent Jacek Jaśkowiak nie może wziąć udziału w debacie z powodu zaplanowanej wcześniej oficjalnej wizyty w Berlinie.


RADIO POZNAŃ

Radny PiS Michał Boruczkowski, podobnie jak cztery lata temu, zamieścił na swojej stronie internetowej specjalną grę komputerową związaną z wyborami.

Zasady są proste. Po wejściu na stronę internetową radnego, gracze strzelają do przesuwających się obiektów, którymi są symbole konkurencyjnych partii. Najbardziej punktowane jest logo Platformy Obywatelskiej.

Według Michała Boruczkowskiego, na końcu gry, w roli wielkiego, złego bossa jest niszczyciel „Rainbow Jack”, czyli „Tęczowy Jacek”. Jeżeli gracze go pokonają, dostają 10 tysięcy punktów i zostają prezydentem miasta.


CAŁY MATERIAŁ: Radny stworzył grę komputerową, w której trzeba pokonać „Tęczowego Jacka”

Koalicja Prawo do Miasta chwali się, że ma na swoich listach wyborczych wielu znanych, lokalnych działaczy.

- Moja wizja Poznania jako kandydatki na prezydenta i wizja kandydatów na radnych są niezmienne. To wizja miasta współrządzonego przez mieszkańców, miasto zarządzane nowocześnie, ze zrównoważonym transportem, w większym udziałem zieleni, z dobrą opieką socjalną, możliwością współdecydowania o ważnych sprawach przez dużą liczbę mieszkańców - a nie tylko w drodze wąskich, niszowych konsultacji społecznych - mówi Dorota Bonk-Hammermeister.

CAŁY MATERIAŁ: Chcą miasta współrządzonego przez mieszkańców

A Tomasz Lewandowski zapowiada budowę basenu na os. Piastowskim.

- W parku Kasprowicza w te wakacje było aż 80 tysięcy gości, takie miejsca cieszą się wielkim zainteresowaniem - dodaje Tomasz Lewandowski. Kandydat na prezydenta Poznania mówił też, że kolejną ważną inwestycją na Ratajach jest remont pawilonów handlowych na osiedlu Piastowskim. Jak dodaje - ludzie czekają na to od lat.

CAŁY MATERIAŁ: T. Lewandowski: Obiekty sportowe muszą być jak najbliżej mieszkańców

TVP POZNAŃ

Materiał o programach poznańskich kandydatów PiS i Prawa do Miasta do rady miasta.

- Warto stawiać właśnie na młodych, dlatego że mają energię do działania, mają nowe pomysły, otwartą głowę. To jest to, co zawsze jest dodatkowym atutem – mówi Szymon Szynkowski vel Sęk z PiS. (…)

Z kolei kandydaci ze społecznej koalicji Prawo do Miasta mówią, że przez ostatnie cztery lata już dużo wnieśli do Poznania. Chwalą się remontami torowisk, zakupem tramwajów i miejskich autobusów, czy też pracą w radach osiedli i stowarzyszeniach.

- Pewne rzeczy są w planach, ale zostały odłożone i trzeba je rozpocząć, jak np. program rowerowy – mówi Dorota Bonk Hammermeister, kandydatka Prawa do Miasta na prezydenta Poznania.


CAŁY MATERIAŁ: Wyborcze programy poznańskich kandydatów

TELEWIZJA WTK

Wiceprezydent Maciej Wudarski podsumował cztery lata swojej pracy – ocenił je na „taką dobrą czwórkę”. Z kolei PiS zaprezentował swoich najmłodszych kandydatów do rady miasta.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(


Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: