Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

20 września 2018

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 20 WRZEŚNIA. Jacek Jaśkowiak zgarnia aż 51,1 proc. w najnowszym sondażu

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Jacek Jaśkowiak #sondaż #Jarosław Pucek #Bartosz Kaczmarek

SEWERYN LIPOŃSKI
20 września 2018

Prezydent Jacek Jaśkowiak może wywalczyć reelekcję już w I turze wyborów – wynika z najnowszego sondażu dla „Rzeczpospolitej”. Z kolei w lokalnych gazetach sporo o kolejnych „transferach” Jarosława Pucka.

Już dawno nie mieliśmy w Poznaniu żadnego prezydenckiego sondażu. Ostatni taki był jeszcze wiosną. Teraz badanie dla dużych miast, w tym właśnie dla Poznania, zleciła „Rzeczpospolita”.

RZECZPOSPOLITA

Z sondażu wynika, że Jacek Jaśkowiak mógłby liczyć na 51,1 proc. głosów. Daleko za nim – ale zarazem wyraźnie przed resztą stawki – Tadeusz Zysk z wynikiem 22,5 proc.

Kolejni kandydaci, czyli Tomasz Lewandowski, Jarosław Pucek, Dorota Bonk-Hammermeister, a nawet Włodzimierz Nowak – badanie przeprowadzono 10 września – mają już wyniki poniżej 10 proc.

W Radzie Miasta Koalicja Obywatelska zdobywa 44,3 proc., a PiS – 23,7 proc. Na trzecim miejscu jest komitet lewicy z 12,3 proc. W tej kadencji w radzie rządzi PO.

Politycy Koalicji Obywatelskiej od dawna podkreślali nieoficjalnie, że nie obawiają się o wynik w Poznaniu, ten sondaż potwierdza to przekonanie. Grzegorz Schetyna wielokrotnie powtarzał w ostatnich miesiącach, że miarą sukcesu opozycji będzie utrzymanie władzy w dużych miastach. Wszystko wskazuje na to, że przynajmniej w Poznaniu tak się stanie.


CAŁY TEKST: Sondaż: PiS przegrywa z opozycją w Poznaniu

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Znamy kolejne „transfery” do komitetu Jarosława Pucka. Na listach Dobra Miasta do rady miasta znaleźli się m.in. Bartosz Kaczmarek, czyli szef poznańskiego SLD, i Ewa Zawieja, matka szefa poznańskiej PO usunięta wcześniej z list Koalicji Obywatelskiej.

Kaczmarek nie znalazł się ostatecznie na wspólnych listach komitetu Lewica, który tworzą Inicjatywa Polska Tomasza Lewandowskiego, obecni radni SLD oraz przedstawiciele partii Razem. (…)

- Skoro nie ma dla mnie miejsca na lewicy, to trzeba go szukać w innych komitetach. Nie po to jestem politykiem, żeby stać w kącie i ewentualnie bić brawo, kiedy mnie o to poproszą. Jestem jeszcze członkiem SLD, ale myślę, że Sojusz ma zamiar pożegnać się ze mną – mówi „Wyborczej” Bartosz Kaczmarek.


CAŁY TEKST: Jarosław Pucek przejął na swoje listy matkę szefa poznańskiej PO Bartosza Zawiei i szefa SLD Bartosza Kaczmarka

GŁOS WIELKOPOLSKI

Tu także o listach Jarosława Pucka i pierwsze komentarze.

Szef wielkopolskich struktur partii [Platformy] Rafał Grupiński twierdzi, że nie wyobraża sobie sytuacji, w której działaczka Platformy startuje z konkurencyjnego komitetu.

- Uważam, że pani Ewa Zawieja powinna się wykreślić z listy Jarosława Pucka. Nie widzę innej możliwości, jeśli chce pozostać w PO – komentuje.

Pytany o przyszłość B. Zawiei odpowiada z kolei tak: - Z jednej strony Bartosz Zawieja stoi na czele partii w Poznaniu, z drugiej trudno będzie mu nie pomagać matce. To przecież, dla każdej logicznie myślącej osoby, sytuacja nie do zaakceptowania.


A co na to sam zainteresowany, czyli Bartosz Zawieja?

O swojej przyszłości w PO mówi enigmatycznie, że „ją widzi”. - Ale dziś jeszcze nie pora na ujawnienie tego, co widzę – stwierdza.

CAŁY TEKST: Szef PO w Poznaniu: Moją matkę bezpardonowo wykluczono z listy Platformy

RADIO POZNAŃ

Dziś ruch Kukiz’15 ma przedstawić swojego kandydata na prezydenta Poznania.

Według naszych nieoficjalnych informacji będzie nim doradca podatkowy Przemysław Jakub Hinc. Informacje potwierdziliśmy w kilku źródłach.

Przemysław Jakub Hinc pytany o start powiedział Radiu Poznań: "nie potwierdzam, nie zaprzeczam". Zaprosił też na jutrzejszą konferencję prasową. Kandydata Kukiza w Poznaniu ma przedstawić wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka.


CAŁY MATERIAŁ: Kukiz’15 wystawi swojego kandydata na prezydenta Poznania

TVP POZNAŃ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ucina spekulacje, jakoby Poznań miał przyjąć kilkuset uchodźców z Syrii i z Czeczenii.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak postanowił sprowadzić do Poznania 300 uchodźców z Syrii i Czeczenii.

- Prezydent zaoferował pomoc, która objęłaby oczywiście zakwaterowanie, wdrożenie i zaaklimatyzowanie w Poznaniu, zapewne także potrzebną ewentualnie pomoc medyczną czy w zakresie edukacji – mówi rzeczniczka prezydenta Hanna Surma.

Prezydent Poznania rozmawiał już w tej sprawie z wiceministrem spraw zagranicznych Szymonem Szynkowskim vel Sękiem. Ten jednak nie podziela jego entuzjazmu.

- Nie ma wielkiej presji migracyjnej. Wiele osób wraca do Syrii, ponieważ tam zelżały te wszystkie zagrożenia i niedogodności, w związku z tym nie ma wielu obywateli chcących w ogóle przyjechać do Polski – przekonuje Szymon Szynkowski vel Sęk.


CAŁY MATERIAŁ: Prezydent Poznania planuje przyjąć uchodźców

TELEWIZJA WTK

Miasto chce ograniczyć tzw. lex deweloper własnymi przepisami.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(Podsumowanie całego cyklu debat z kandydatami na prezydenta Poznania…

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(...i rozmowa na ten temat z dziennikarzami: Tomkiem Cylką z Gazety Wyborczej i Adamem Michalkiewiczem z Radia Poznań.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(


Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: