Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

15 września 2018

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 15 WRZEŚNIA. Kandydaci rozdają 10 mln zł na kulturę. Miejski portal promuje stronę Jacka Jaśkowiaka

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Jacek Jaśkowiak #Tadeusz Zysk #Tomasz Lewandowski #kultura

SEWERYN LIPOŃSKI
15 września 2018

- Zostaną wyciągnięte konsekwencje służbowe m.in. w postaci nagany – zapewnia Hanna Surma, rzeczniczka prezydenta, przed kamerą TVP Poznań. Miejski portal Poznan.pl promował na Facebooku... wyborczą stronę Jacka Jaśkowiaka.

Poza tym mamy komentarze po tym, jak Rafał Grupiński stwierdził, że oczekuje dymisji Tomasza Lewandowskiego ze stanowiska wiceprezydenta. Z kolei na łamach „Wyborczej” kandydaci na prezydenta mówią, co zrobiliby z dodatkowymi pieniędzmi na kulturę.

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Dziennikarze „Wyborczej” przepytali wszystkich kandydatów na prezydenta, co zrobiliby, gdyby mieli do dyspozycji dodatkowe 10 mln zł na kulturę.

Z odpowiedzi wynika, że Jacek Jaśkowiak i Tomasz Lewandowski sporą część tej kwoty przeznaczyliby na podwyżki dla pracowników instytucji kultury, Jarosław Pucek na budowę Teatru Muzycznego i na projekt nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Tadeusz Zysk i Dorota Bonk-Hammermeister chcieliby zainwestować w małe ośrodki kultury i projekty kulturalne zwłaszcza na peryferiach Poznania. Podobny pomysł ma Włodzimierz Nowak - chciałby m.in. zaadaptować biblioteki na osiedlowe cele kulturalne.

CAŁY TEKST: Gdyby było dodatkowe 10 mln zł na kulturę, to...

Czołówkę gazeta robi z kolei z obietnic Koalicji Obywatelskiej dotyczących budowy nowej dzielnicy miasta pomiędzy Szczepankowem a Franowem.

Koalicja chce tam stworzyć zupełnie nowe osiedle – z mieszkaniami komunalnymi i TBS, ale też z mieszkaniami deweloperskimi.

- To projekt rozpisany na kilkanaście lat, strategiczna rezerwa miasta do 2030 r. Takiej koncepcji urbanistycznej – a przypomnijmy, że ten teren to ok. 300 ha – nie było w Poznaniu od czasów budowy Piątkowa – mówi radny Łukasz Mikuła.


CAŁY TEKST: Poznań z nową, wielką dzielnicą. Powstanie pomiędzy Szczepankowem a Franowem

GŁOS WIELKOPOLSKI

Po całej serii wywiadów z kandydatami na prezydenta – dziś w „Głosie” chwila oddechu. I tylko krótki materiał o kandydatach Lewicy do sejmiku.

W Poznaniu z jedynką wystartuje Waldemar Witkowski, przewodniczący Unii Pracy. (…) Przedstawiciele Lewicy zdradzili już także najważniejsze punkty swojego programu wyborczego.

- Zależy nam na przyspieszeniu wydatkowania środków unijnych. (…) Ponadto chcemy dokończenia budowy szpitala dziecięcego oraz realizacji najważniejszych inwestycji drogowych w Wielkopolsce – mówi Wiesław Szczepański.


CAŁY TEKST: Zobacz, kto jest na listach Lewicy do sejmiku województwa

RADIO POZNAŃ

Poseł Nowoczesnej Adam Szłapka w Lesznie podkreślał znaczenie wyborów samorządowych.

- Trzy lata temu były w Polsce jakiekolwiek wybory, w tym przypadku parlamentarne. Z punktu widzenia partyjnych struktur jest to trudny czas, kiedy nie ma żadnych wyborów. (…) Samorządowe głosowanie po trzech latach spokoju będzie ważnym sprawdzianem dla Nowoczesnej – mówi Adam Szłapka.

Poseł wierzy, że kandydaci Nowoczesnej zdobędą ponad 200 mandatów w całej Polsce na wszystkich samorządowych poziomach.


CAŁY MATERIAŁ: A. Szłapka: To są dla Nowoczesnej szczególne wybory

TVP POZNAŃ

Burza wokół reklamy na Facebooku. Miejski portal Poznan.pl promował… wyborczą stronę prezydenta Jacka Jaśkowiaka.

Profil miasta na tym portalu społecznościowym prowadzą urzędnicy podlegli prezydentowi. Teraz odcinają się od sprawy i tłumaczą, że wpis nie był elementem kampanii wyborczej ich szefa, a jedynie błędem i niedopatrzeniem.

- Zostaną wyciągnięte konsekwencje służbowe m.in. w postaci nagany – zapewnia Hanna Surma, rzecznik urzędu miasta.

- Finansując swoją kampanię z pieniędzy publicznych, wykorzystując do tego bezpośrednio ludzi, swój sprzęt itd., to jest po prostu niedopuszczalne, to jest coś, co się nigdy nie powinno w demokratycznym państwie wydarzyć – komentuje były prezydent Poznania Ryszard Grobelny.


Pracownicy urzędu zarzekają się natomiast, że za reklamę – która wisiała w internecie przez ok. dwie godziny - nie zapłacił urząd.

CAŁY MATERIAŁ: Urzędnicy promowali kampanię Jaśkowiaka

Mamy też echa piątkowego wywiadu Rafała Grupińskiego dla „Gazety Wyborczej”. Szef wielkopolskiej PO – przypomnijmy – stwierdził, że oczekuje dymisji wiceprezydenta Tomasza Lewandowskiego, skoro jest przeciwny wejściu Inicjatywy Polska do Koalicji Obywatelskiej.

Sam Lewandowski podkreśla, że czym innym jest koalicja po wyborach, a czym innym wtopienie się w koalicję Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej:

- Ideą demokracji jest wolny wybór. Przymuszanie partnerów, aby ograniczali ten wybór i nie startowali, albo mieli możliwość startu tylko i wyłącznie z jednej listy, niekoniecznie z tą demokracją się kojarzy.

- Ja osobiście nie sądzę, żeby naszą sprawą było wtrącanie się w wewnętrzne sprawy innych ugrupowań, innych formacji politycznych. To są ich wewnętrzne sprawy, ich różnice zdań co do taktyki, strategii wyborczej – komentuje radny PO Łukasz Mikuła.


CAŁY MATERIAŁ: Pęknięcie w koalicji rządzącej Poznaniem

TELEWIZJA WTK

Kandydat PiS Tadeusz Zysk był gościem Otwartej Anteny. Zobaczcie materiał i rozmowę.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(Poza tym również materiał o kolejnych wyborczych obietnicach – tym razem Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: