Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

14 września 2018

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 14 WRZEŚNIA. Szef wielkopolskiej PO chce dymisji Tomasza Lewandowskiego

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Rafał Grupiński #Jacek Jaśkowiak #Tomasz Lewandowski

SEWERYN LIPOŃSKI
14 września 2018

- Przecież Tomasz Lewandowski powinien być ambasadorem koalicji z Barbarą Nowacką w Wielkopolsce. Natomiast jeśli jest on aż tak bardzo temu przeciwny, to oczekuję od niego natychmiastowej dymisji – mówi Rafał Grupiński, przewodniczący wielkopolskiej PO, w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Szef wielkopolskiej Platformy jedzie też ostro po Jarosławie Pucku i jego kandydatach do rady miasta.

Mamy też – dla odmiany w „Głosie Wielkopolskim” - wywiad z prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem. Tym razem prezydent nie powiedział właściwie nic, czego nie słyszelibyśmy już przy poprzednich okazjach, niemniej jednak każdy wywiad z prezydentem zawsze jest wart uwagi.

GŁOS WIELKOPOLSKI

Cykl wywiadów „Głosu” z kandydatami na prezydenta Poznania kończy Jacek Jaśkowiak.

Po czterech latach czuje się pan prezydentem wszystkich poznaniaków, czy jedynie własnego elektoratu?
- Oczywiście staram się być prezydentem wszystkich mieszkańców, jestem otwarty na różne środowiska. Wspieram rozmaite inicjatywy: Caritasu, Kościoła, stowarzyszeń LGBT czy Kongresu Kobiet. Często na ulicy czy w tramwaju słyszę „nasz prezydent”… Jednak te moje odczucia najlepiej zweryfikują nadchodzące wybory.


Jest też cała seria pytań o dymisje współpracowników podczas całej kadencji, o różne wpadki i konflikty w mieście (Jaśkowiak twierdzi, że to nie tak, tylko media to wyolbrzymiały czy wręcz wykreowały).

Co się panu udało w mijającej kadencji?
- Jestem zadowolony z odzyskania stadionu im. Szyca, komunalizacji MTP, zwiększenia wartości miejskich spółek. Także z uporządkowania obszaru miejskich inwestycji, gdzie panował największy bałagan. (…)

Co pan obieca poznaniakom na kolejną kadencję?
- Jestem za kontynuacją. Chcemy odkorkować miasto, więc stawiamy na dalszy rozwój zrównoważonej komunikacji i wykorzystanie transportu kolejowego. Oczywiście łatwiej zbudować stadion czy halę widowiskową, niż np. remontować torowiska w różnych częściach miasta.


CAŁY WYWIAD: Jacek Jaśkowiak: Lubię boks i wygrane przed czasem. Ta kadencja, jeśli wygram, będzie moją ostatnią

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Tu dla odmiany mamy wywiad z Rafałem Grupińskim – szefem wielkopolskiej Platformy Obywatelskiej.

Oczywiście punktem wyjścia jest przejście Tomasza Lipińskiego do obozu Jarosława Pucka.

- Podchodzę do rozmowy radnego Lipińskiego z dużym dystansem. Co można powiedzieć o kimś, kto rzekomo troszczy się o PO w wywiadzie, a dzień później idzie bez wahania do politycznej konkurencji? W ten sposób sam wystawia sobie świadectwo. (…)

Obawia się pan Jarosława Pucka i jego list wyborczych?
- Podobno ten komitet zapowiada zdobycie czterech mandatów w radzie miasta. Cztery lata temu lista ówczesnego prezydenta Grobelnego zdobyła tylko trzy mandaty, mimo iż rozpoznawalność byłego prezydenta przekraczała w Poznaniu 90 proc. (…)

Nie ma tam żadnych nowych twarzy, które reprezentowałyby jakieś nowe środowiska. Obowiązuje tylko jedna zasada: kto nie zmieścił się na innych listach, ten ląduje u pana Pucka.


Mamy też perełkę o Tomaszu Lewandowskim i jego ekipie z Inicjatywy Polskiej Poznań.

- Porozumieliśmy się z liderką Inicjatywy Polskiej Barbarą Nowacką w sprawie sejmików, bo uważamy, że to stanowi realne wzmocnienie Koalicji Obywatelskiej w walce z PiS.

Tymczasem Tomasz Lewandowski, który jest z nami od trzech lat w realnej koalicji rządzącej Poznaniem i ma z tego określone korzyści, nagle przeciwstawia się jakimkolwiek porozumieniom na poziomie sejmików.

To oznacza, że albo stracił rozeznanie, co się dzieje wokół niego, albo mówi rzeczy tak nielogiczne, gdyż próbuje uratować sobie poparcie lewicowego elektoratu w jego małej, najradykalniejszej części.

Przecież Tomasz Lewandowski powinien być ambasadorem koalicji z Barbarą Nowacką w Wielkopolsce. Natomiast jeśli jest on aż tak bardzo temu przeciwny, to oczekuję od niego natychmiastowej dymisji.


CAŁY WYWIAD: Rafał Grupiński: Na zwycięstwie Jarosława Pucka w Poznaniu najbardziej zależy deweloperom

RADIO POZNAŃ

Prezydent Jacek Jaśkowiak zapowiada stworzenie dzielnicowych centrów sportu w każdej części miasta.

- Obiekty sportowe powstaną w siedmiu punktach miasta, także tam, gdzie ich do tej pory nie było, między innymi na Górnym Tarasie Rataj - mówi wiceprezydent Poznania Tomasz Lewandowski.

Projekt obejmie - obok Górnego Tarasu Rataj także: Winogrady, Wilde, Golęcin, Łazarz, Śródkę oraz Dolny Taras Rataj. Obok nowych boisk piłkarskich i lekkoatletycznych, zmodernizowane będą obiekty już istniejące. Na Ratajach mają być odbudowane odkryte baseny, na Wildzie zagospodarowany dawny stadion Warty. Powstaną nowe kryte lodowiska i hale sportowe.


CAŁY MATERIAŁ: W każdej części Poznania mają powstać dzielnicowe centra sportu

TVP POZNAŃ

Tym razem w Teleskopie nic z poznańskiej polityki.

TELEWIZJA WTK

Kolejnym kandydatem, który odwiedził nasze studio w ramach prezentacji pretendentów do fotela prezydenta Poznania, był Jarosław Pucek. Zapraszam do obejrzenia materiału i rozmowy.

- Wolę przegrać te wybory, ale żeby ludzie mieli poczucie, że ja im mówię prawdę, niż mieliby wybrać jakieś swoje wyobrażenie o Jarosławie Pucku.

Czarny koń prezydenckiego wyścigu… czy może najbardziej przereklamowany kandydat tych wyborów? Jarosław Pucek ma własny pomysł na rządzenie Poznaniem:

- Powrót do tego merytokratycznego zarządzania miastem. Po drugie bezpartyjność, czyli nieprzekuwanie wszystkiego na dyskusje partyjne, i nieangażowanie miasta w ideologiczne spory.


Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(


Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: