Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycjeWybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 12 WRZEŚNIA. Prezydent Jaśkowiak znów obwinia poprzedników, Pucek: "Poznaniacy docenią Grobelnego"

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Jacek Jaśkowiak #Jarosław Pucek #Tomasz Lewandowski

SEWERYN LIPOŃSKI
12 września 2018

- Z dziesięciu inwestycji jedna była robiona w terminie i w założonym budżecie. Musieliśmy wyciągnąć wnioski z przeszłości – stwierdził prezydent Jacek Jaśkowiak, pytany w studiu WTK, dlaczego wiele jego obietnic zostało na papierze.

Prezydent Jaśkowiak był wczoraj gościem Wieczoru WTK. Codziennie przedstawiamy poszczególnych kandydatów. Podobnie robi „Głos Wielkopolski”, w którym dziś znajdziecie obszerny wywiad z Jarosławem Puckiem.

Poza tym w poznańskich mediach m.in. o inauguracji kampanii Lewicy i jej listach do rady miasta, a także o tym, że były prezydent Ryszard Grobelny faktycznie wystartuje z list Jarosława Pucka. Ale – jak się okazuje – wcale nie będzie na nich jedynym Ryszardem Grobelnym.

GŁOS WIELKOPOLSKI

Dzisiaj czas na wywiad „Głosu” z Jarosławem Puckiem. Tytuł: „Prezydent Jaśkowiak partaczy słuszne idee”. Jednak rozmowa zaczyna się od pytań o Ryszarda Grobelnego.

Po co Jarosławowi Puckowi Ryszard Grobelny w roli mentora?
- Z dwóch powodów. Po pierwsze: ma niebywałe doświadczenie w samorządzie, tego nie można nie doceniać. A po drugie: Ryszard Grobelny ma niesamowity zmysł, jak prowadzić politykę bez polityki. (…)

Kto wymyślił Jarosława Pucka jako kandydata na prezydenta? Też Grobelny?
- Tak, to on się do mnie zwrócił z taką propozycją. (…) Sam nie jestem specjalnie skromny i brałem pod uwagę możliwość kandydowania, ale nie w wyborach na prezydenta Poznania. Mniej więcej rok temu Ryszard zasugerował, że są środowiska, które by mnie poparły, gdybym wystartował. (…)

Ale Jarosław Pucek nie jest kopią Ryszarda Grobelnego. (…) Jestem przekonany, że po latach ludzie docenią technokratę Grobelnego, a nie Jacka Jaśkowiaka, który jest skupiony wyłącznie na sobie, a nie na mieście.


Mamy też – wreszcie! - co nieco o programie Jarosława Pucka. Chce m.in. przygotować projekt dociągnięcia tramwaju do Lubonia, ograniczyć liczbę aut w centrum miasta, powołać urzędnika do spraw rowerowych w randze zastępcy dyrektora Zarządu Dróg Miejskich.

Co ciekawe – Pucek w przeciwieństwie do Jacka Jaśkowiaka nie zamierza za to budować mieszkań komunalnych.

- To błąd w myśleniu. Gmina potrzebuje mieszkań, ale to nie oznacza, że musi je wybudować. Mam zupełnie inny pomysł. Trzeba uzależnić wysokość czynszów od dochodów lokatorów mieszkań komunalnych.

Tak jest już w Gdańsku?
- I co się okazało? Że 70 proc. mieszkańców nie powinno mieszkać w lokalach komunalnych, bo za dużo zarabiają. To trzeba wprowadzić także w Poznaniu. Przestańmy wreszcie wspierać tych lokatorów, którzy nie powinni mieszkać w tych lokalach. (…)

Wstydzi się pan, że jako prezes ZKZL wysyłał ludzi do kontenerów?
- Nie, absolutnie. Podkreślam, że kontenery nie były moją główną działalnością. Zamieszkało w nich zaledwie 10 osób. A przypomnę, że za moich rządów w ZKZL z 450 do 1250 zwiększyła się liczba lokali socjalnych.


CAŁY WYWIAD: Jarosław Pucek: Prezydent Jaśkowiak partaczy słuszne idee

Jest też tekst o listach wyborczych Lewicy. Co ciekawe – Tomasz Lewandowski wcale nie wystartuje z „jedynki” w swoim okręgu.

Katarzyna Kretkowska, Halina Owsianna, Beata Urbańska, Henryk Kania, Antoni Szczuciński oraz Anna Wachowska-Kucharska – to „jedynki” na listach lewicy do poznańskiej rady miasta. Wszyscy, poza A. Wachowską-Kucharską, zasiadają obecnie w radzie miasta. (…)

Niektórych zaskoczy „jedynka” w okręgu IV. Wszyscy spodziewali się, że będzie nią Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania. Jego drugie miejsce na liście za Henrykiem Kanią z SLD to efekt kompromisu środowisk lewicowych.


CAŁY TEKST: Kandydaci lewicy do rady miasta już znani

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Dwóch Grobelnych na listach Jarosława Pucka. Jeden to oczywiście były prezydenta, a drugi to Ryszard F. Grobelny, czyli były radny PO.

- Dostałem taką propozycję od Jarosława Pucka i postanowiłem, że będę kandydował – potwierdza Ryszard F. Grobelny, imiennik byłego prezydenta Poznania.

Ryszard F. Grobelny już dwa razy wygrał na rozpoznawalnym nazwisku – w 2002 i w 2010 roku dostał się do rady miasta. (…) Teraz Ryszard F. Grobelny jest kandydatem komitetu Dobro Miasta Jarosława Pucka.

- Najlepiej, żeby Pucek wystawił Ryszarda F. Grobelnego w tym samym okręgu co Ryszarda Grobelnego. Wtedy będzie ciekawa rywalizacja. W sytuacji tak rozpaczliwych ruchów Pucek powinien się postarać, żeby mieć jakiegoś Ryszarda Grobelnego w każdym okręgu – ironizuje Rafał Grupiński, szef wielkopolskiej PO.


CAŁY TEKST: Dwóch Ryszardów Grobelnych na listach Jarosława Pucka

RADIO POZNAŃ

Podwyżki dla poznańskich urzędników – to jeden z postulatów Tomasza Lewandowskiego.

Lewandowski chce też zawrzeć kontrakt z przedsiębiorcami, by ludzie najmniej sytuowani zarabiali więcej: - Przedsiębiorcy w zamian za podniesienie wynagrodzeń swoich pracowników będą mogli korzystać z pewnych preferencji i udogodnień przy zamówieniach publicznych. (…)

Lewandowski za swój cel uważa wejście do drugiej tury wyborów prezydenckich. W pierwszej chce przekonać do siebie wyborców, a w decydującej rozgrywce nie zamierza zabiegać o poparcie partyjne, ale o głosy ludzi.


CAŁY MATERIAŁ: Podwyżki dla poznańskich urzędników obiecuje Tomasz Lewandowski

TVP POZNAŃ

Cały materiał o kandydatach PiS w różnych miastach. W tym Tadeusz Zysk i jego występy z poniedziałku, kiedy chwalił się działaniami rządu i tzw. konstytucją dla biznesu.

- To umożliwi, uwolni aktywność tych drobnych, małych firemek, które są solą i krwią gospodarki polskiej – mówi Tadeusz Zysk. To ustawy wprowadzające m.in. półroczne zwolnienie z ZUS-u dla nowych firm.

CAŁY MATERIAŁ: Wyborcze propozycje – co nowego w wielkopolskich miastach?

TELEWIZJA WTK

Tym razem w naszym cyklu o kandydatach na prezydenta Poznania gościem był obecnie rządzący miastem Jacek Jaśkowiak. Zobaczcie materiał o nim i rozmowę w studiu.

Było bardzo dużo obietnic. Ryszard Grobelny kpił, że pan nie będzie miał pieniędzy na te inwestycje, teraz pan tak samo kpi z Tadeusza Zyska, który mówi o tzw. premetrze.
- Myśmy zrealizowali w tym czasie inwestycje na 2 mld zł. A jednocześnie, proponując nowe inwestycje, należy wyciągnąć wnioski z błędów z przeszłości. To, co zastał śp. prezes Śledziejowski w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie, stan tych wszystkich inwestycji...


Odnotujmy też, że prezydent Jaśkowiak został złapany przez jednego z widzów na niewiedzy, w którym roku Poznań uzyskał prawa miejskie.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(


Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: