Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

7 września 2018

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 7 WRZEŚNIA. Radny Tomasz Lipiński udziela ostrego wywiadu i odchodzi z Platformy

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Tomasz Lipiński #Jacek Jaśkowiak #PO #Tomasz Lewandowski

SEWERYN LIPOŃSKI
7 września 2018

- Poznań mógłby mieć lepszego prezydenta – mówi Tomasz Lipiński, radny usunięty z list PO, w rozmowie z „Wyborczą”. Bez większych zahamowań jedzie też po innych kolegach z partii. A dziś rano rzucił partyjną legitymacją.

Tak ostre wywiady jak dzisiejszy Tomasza Lipińskiego nie zdarzają się zbyt często nawet w krajowej polityce. Co poza tym? W Radiu Poznań o innym konflikcie – na lewicy. Z kolei telewizje skupiły się na mieszkaniowych obietnicach prezydenta Jacka Jaśkowiaka.

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Mocny, bardzo mocny wywiad z Tomaszem Lipińskim, w którym ostro jedzie po swoich – prawdopodobnie już byłych – kolegach z Platformy Obywatelskiej.

- (…) działa w PO grupa osób, która jest podczepiona pod tych, co w hierarchii partyjnej stoją wysoko. (…) To, co mówi przewodniczący Rafał Grupiński o tym, że krytykowałem prezydenta Jacka Jaśkowiaka i samą Platformę, jest tylko oficjalnym pretekstem, by się mnie pozbyć z listy wyborczej i wprowadzić swojego człowieka. (…)

Poseł Grupiński zasugerował, że jak pan się pokaja i wszystko przemyśli, to być może wróci na listy.
- Ale ja już otrzymałem propozycję, że jeśli przeproszę prezydenta Jaśkowiaka za moje rzekome ataki, to być może będą dalsze negocjacje co do mojego startu w wyborach.

Dzwoniłem do prezydenta kilka razy. Gdy nie odbierał, napisałem SMS z prośbą o spotkanie. Bez efektu. Potem usłyszałem, że popełniłem faux pas, bo mam się umawiać przez jego asystenta. To jest niepojęte, że radny miasta Poznania nie może umówić się z prezydentem, który jest członkiem tej samej partii, bez żadnych pośredników.


Później Lipiński opowiada m.in. o tym, że podczas posiedzenia rady powiatu prawie doszło do rękoczynów pomiędzy szefem gabinetu prezydenta a sekretarzem rady powiatu, a na koniec Lipiński ocenia rządy Jacka Jaśkowiaka:

- Uważam, że Poznań mógłby mieć lepszego prezydenta. Oczywiście jego wielkim sukcesem jest zwycięstwo z Ryszardem Grobelnym, choć ja mam wrażenie, że wtedy wygrałby z nim każdy. Wystarczyło wejść do drugiej tury.

Takimi opiniami nie zyska pan w PO niczyjej przychylności.
- To już nie mój problem.


CAŁY WYWIAD: Tomasz Lipiński, radny PO usunięty z listy wyborczej: Poznań mógłby mieć lepszego prezydenta

UPDATE: Dziś rano Tomasz Lipiński poinformował, że występuje z klubu PO w radzie miasta, co jednocześnie oznacza wystąpienie z partii w ogóle.

GŁOS WIELKOPOLSKI

Bogna Kisiel pisze, że głośna sprawa rozbudowy szpitala przy ul. Przybyszewskiego znalazła się w centrum wyborczej gry.

Głośno zrobiło się o Centralnym Szpitalu Klinicznym, kiedy zdecydowano o wykorzystaniu tego tematu w przedwyborczej grze.

- Dyskusja i kontrowersje pojawiły się już podczas przekazywania gruntu – przekonuje Jarosław Pucek, kandydat na prezydenta Poznania. (…)

W 2014 r. J. Pucek był prezesem ZKZL i rzeczywiście miał wtedy problem z terenem sprzedanym uczelni, bo w znajdujących się na nim barakach działały różne stowarzyszenia, teatr Strefa Ciszy, dla których trzeba było znaleźć inne pomieszczenia, a był z tym kłopot.

Gotową receptę na rozprawienie się z tym „kukułczym jajem” ma inny pretendent do fotela prezydenta, a zarazem przedstawiciel stowarzyszenia Zielony Grunwald, Włodzimierz Nowak: - Na tym obszarze zmieszczą się sale dydaktyczne, SOR i jeden budynek szpitalny. Jeśli połowę przeznaczymy na obszar zielony, będzie to już jakieś rozwiązanie.


CAŁY TEKST: Centralny Szpital Kliniczny jest potrzebny pacjentom. Jego powstanie budzi jednak kontrowersje

RADIO POZNAŃ

Podział w Inicjatywie Polska, czyli ugrupowaniu Barbary Nowackiej, do którego należą też m.in. Tomasz Lewandowski i Katarzyna Kretkowska.

Władze Inicjatywy Polskiej zdecydowały, że działacze ugrupowania znajdą się na listach Koalicji Obywatelskiej, czyli Platformy i Nowoczesnej. Przeciwko takiemu rozwiązaniu jest lider poznańskiej Inicjatywy Tomasz Lewandowski.

- Lewica powinna dbać o swoją podmiotowość, powinna budować trzecią nogę i powinna samodzielnie stworzyć blok wyborczy w wyborach samorządowych. Takie wtapianie się w jedne listy wyborcze z partiami, które są nam dalekie ideowo, w moim przekonaniu nie do końca jest słuszne – mówi Lewandowski.


CAŁY MATERIAŁ: Podział w ugrupowaniu Barbary Nowackiej

TVP POZNAŃ

Materiał z rozpoczęcia budowy mieszkań socjalnych przy ul. Darzyborskiej.

Mieszkania, które powstaną na Darzyborskiej, nie są pierwszą propozycją mieszkaniową władz miasta dla poznaniaków. Obietnic było wiele – gorzej było z ich wykonaniem.

Tomasz Lewandowski najpierw obiecał 3 tys. mieszkań. Potem była mowa o 2,5 tys. wybudowanych tylko przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Rok później ich liczba wzrosła o 400, które miały być wybudowane już przez dwie miejskie spółki i w ramach współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi.

- O tym, czy wyborcy pozytywnie oceniają to, co się zmieniło w poznańskiej mieszkaniówce, a więc system przydziału mieszkań, skokowy, 10-krotny wzrost ilości przyznawanych mieszkań rocznie, dowiemy się za 46 dni. Jestem spokojny o ten wynik – mówi wiceprezydent Tomasz Lewandowski.

Zwierzchnik Tomasza Lewandowskiego, Jacek Jaśkowiak, cztery lata temu obiecywał jeszcze więcej, bo budowę 4 tys. mieszkań. Ale już pod koniec zeszłego roku przyznał, że te obietnice były na wyrost.


Jak podaje Anna Molska, miasto w tej kadencji oddało na razie 700 mieszkań, a 200 kolejnych jest w budowie. Autorka przytacza też propozycje mieszkaniowe Jarosława Pucka i polityków PiS.

CAŁY MATERIAŁ: Wbili łopatę pod nowe domy

TELEWIZJA WTK

Komentarze po zapowiedziach Tadeusza Zyska dotyczących budowy trasy tramwajowej na Ławicę w tunelu pod centrum miasta… i przy okazji co nieco z historii takich „przełomowych” pomysłów.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(Do tego rozmowa na ten sam temat z gośćmi Wieczoru WTK – radnymi Adamem Pawlikiem z PiS i Łukaszem Mikułą z PO.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(Także u nas, podobnie jak w Teleskopie, relacja z wbicia pierwszej łopaty przy ul. Darzyborskiej.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: