Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

3 września 2018

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 3 WRZEŚNIA. Joanna Jaśkowiak jednak wystartuje w wyborach - z list PO i N

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Joanna Jaśkowiak #Bartosz Zawieja #Tomasz Lipiński #PO

SEWERYN LIPOŃSKI
3 września 2018

- Po rezygnacji ze startu do rady miasta dostałam tę propozycję od Rafała Grupińskiego – mówi Joanna Jaśkowiak, żona prezydenta Poznania, zapytana przez „Gazetę Wyborczą” o tę zaskakującą zmianę barw. Na listach PO i Nowoczesnej zabraknie za to Bartosza Zawiei i Tomasza Lipińskiego.

Tym razem przegląd prasy jest o tyle nietypowy, że najciekawsze polityczne informacje dotarły wczoraj dopiero wieczorem już po niektórych deadline’ach, więc najwięcej jest o nich w internecie.

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

To właśnie „Gazeta Wyborcza” jako pierwsza podała zaskakującą wiadomość o Joannie Jaśkowiak.

Żona prezydenta Poznania jednak wystartuje w wyborach 2018. Tyle że z list Koalicji Obywatelskiej, czyli PO i Nowoczesnej, do sejmiku województwa. Przypomnijmy, że pierwotnie Jaśkowiak miała być kandydatką koalicji ruchów miejskich do rady miasta.

W niedzielę wieczorem udało nam się skontaktować z Joanną Jaśkowiak. - Po rezygnacji ze startu do rady miasta dostałam tę propozycję od pana Rafała Grupińskiego [szefa wielkopolskiej PO]. Byłam zaskoczona i zdziwiona zaufaniem, jakim mnie obdarzył - powiedziała nam Jaśkowiak.

Z poznańskiej listy Koalicji Obywatelskiej do sejmiku ma startować także Filip Kaczmarek, były szef poznańskiej PO, który w 2015 r. zrezygnował z tej funkcji po wybuchu tzw. afery mieszkaniowej.

Zabraknie za to obecnego szefa poznańskiej Platformy – Bartosza Zawiei. I nie tylko.

Z ustaleń „Wyborczej” wynika, że na listach Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna) do rady miasta zabraknie znanego radnego Tomasza Lipińskiego. W niedzielę po południu Lipiński poinformował, że po 18 latach działalności w PO został wyproszony z posiedzenia rady regionu.

CAŁY TEKST: Joanna Jaśkowiak wystartuje w wyborach z listy Koalicji Obywatelskiej. Zawieja i Lipiński usunięci

Jest też tekst o poznańskich działaczach Inicjatywy Polska, poirytowanych tym, że liderka ich stowarzyszenia Barbara Nowacka – według doniesień medialnych - prowadzi rozmowy z PO i Nowoczesną.

„Wejście w polityczny alians z chadecko-neoliberalnymi partiami takimi jak PO i Nowoczesna oznacza utratę wiarygodności i zdradę lewicowych wartości. (…) Jest to zarazem wbijaniem noża w plecy lewicowym samorządowcom, którzy w imię lewicowych wartości kandydują z ramienia IP w obecnych wyborach samorządowych” – czytamy w apelu poznańskiej Inicjatywy.

CAŁY TEKST: Poznańscy działacze Inicjatywy Polska nie chcą sojuszu z PO i Nowoczesną. Piszą do Barbary Nowackiej

GŁOS WIELKOPOLSKI

Dzisiaj w „Głosie” nic o wyborach w Poznaniu, nawet od rana w internecie, najwyraźniej przespali ostatnie doniesienia.

RADIO POZNAŃ

Tu również informacje o listach Koalicji Obywatelskiej, o Joannie Jaśkowiak na liście do sejmiku i o wycięciu szefa poznańskiej Platformy. Radio zwraca też uwagę, że z list do rady miasta wyleciała również jego matka – Ewa Zawieja.

O konflikcie między prezydentem Poznania, a szefem miejskiej Platformy wiadomo od dawna. Zawieja jest wiceprezesem spółki Remondis Sanitech Poznań odpowiadającej za wywóz śmieci. Miasto ma w tej firmie udziały. Jaśkowiak publicznie krytykował pracę Zawiei.

W ostatnim czasie konflikt dotyczył głównie podziału miejsc na listach. Tomasz Lipiński to jeden z bardziej pracowitych radnych obecnej kadencji. Bronił w mediach rządów Jacka Jaśkowiaka, choć także potrafił publicznie skrytykować niektóre posunięcia prezydenta.


CAŁY MATERIAŁ: Prezydent Jaśkowiak usuwa z list wyborczych szefa poznańskiej PO

Poznańscy politycy komentują dla Radia Poznań wczorajszą konwencję PiS w Warszawie.

W czasie konwencji przemawiali niektórzy kandydaci PiS na prezydentów polskich miast. Nie było wśród nich startującego w Poznaniu Tadeusza Zyska. Poseł [Bartłomiej] Wróblewski zaznacza, że w Warszawie były jednak akcenty poznańskie.

- Akcentem poznańskim było to, że gdy przemawiał premier, to przemawiał na tle zdjęcia Poznania. To był główny akcent poznański – powiedział. (...)

- PIS zawsze odpuszczał Poznań - tak brak przemówienia Tadeusza Zyska komentuje wielkopolski poseł Nowoczesnej Adam Szłapka. - Poznań nigdy nie był bastionem PiS i nigdy nie był przez PiS lubiany. Nie mają ochoty inwestować w Poznaniu swojego czasu na konwencji ani pieniędzy centralnych.


CAŁY MATERIAŁ: Wielkopolscy działacze PiS zadowoleni z konwencji partii w Warszawie

TVP POZNAŃ

Pierwszym materiałem w Teleskopie – relacja z konwencji PiS.

W prawdziwie amerykańskim stylu Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie zainaugurowało kampanię wyborczą do samorządów. Cel jest jeden: zwycięstwo w miastach, gminach, powiatach i sejmikach województw, co – jak podkreślał prezes PiS Jarosław Kaczyński – ma zagwarantować dobrą realizację „dobrej zmiany”.

Dalej w materiale o różnych obietnicach PiS dla samorządów: budowa dróg ekspresowych, przebudowa dworców, inwestycje w oświatę, czy budowa tanich mieszkań czynszowych.

- To jest chyba jeden z kluczowych problemów do rozwiązania przez nowe władze miasta Poznania. To jest udostępnienie tanich mieszkań, do których trafią i ludzie, którzy mają problemy z mieszkaniem mieszkając obecnie w Poznaniu, ale także osoby przyjeżdżające do Poznania – mówi Tadeusz Zysk, kandydat PiS na prezydenta Poznania.

CAŁY MATERIAŁ: PiS oficjalnie zaczyna kampanię wyborczą

TELEWIZJA WTK

Znamy szóstego kandydata na prezydenta Poznania. To Włodzimierz Nowak, społecznik z Grunwaldu, który kilka dni temu zarejestrował komitet Poznań Odnowa.

Sam Włodzimierz Nowak powiedział nam, że z takim zamiarem nosił się od dawna: - Ja decyzję podjąłem dawno, zimą nawet, potem niedotrzymanie dwóch punktów umowy sprawiło, że zrezygnowałem z udziału w prawyborach w KPdM (Koalicja Prawo do Miasta - przyp. red.), natomiast to zawiązany komitet mnie niedawno upoważnił mnie do tego decyzją. W tym tygodniu zapraszamy na briefing prasowy.

CAŁY MATERIAŁ: Włodzimierz Nowak szóstym kandydatem na prezydenta Poznania

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: