Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycjeWybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 31 SIERPNIA. Politycy PO w Poznaniu o edukacji, a "Wyborcza" rozważa, jak mogą się potoczyć wybory

#Wybory 2018 #Poznań #Jacek Jaśkowiak #PO #PiS #reforma oświaty #gabinet cieni #Jarosław Pucek

SEWERYN LIPOŃSKI
31 sierpnia 2018

Prezydent Jacek Jaśkowiak wygra wybory w I turze, w II turze, a może sensacyjnie polegnie w starciu z Jarosławem Puckiem? Dziś w „Gazecie Wyborczej” małe political fiction. Dużo też o powrocie do szkoły – z tej okazji do Poznania przyjechał wczoraj gabinet cieni PO.

Z jednej strony jest pomoc dla uczniów – m.in. rządowy program Dobry Start i przeforsowana przez poznańskich radnych lewicy darmowa komunikacja dla dzieci i młodzieży – z drugiej strony koszty reformy oświaty.

I właśnie o tym najwięcej w poznańskich mediach. Zapraszam na dzisiejszy przegląd.

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Ile reforma edukacji kosztuje Poznań? Czyli tekst po wizycie „gabinetu cieni” Platformy Obywatelskiej w Poznaniu.

- Boli nas, że pieniądze na edukację nie są przeznaczane na poprawę jakości kształcenia, tylko na dostosowywanie szkół do skutków reformy edukacji – mówi wiceprezydent Mariusz Wiśniewski. Podwójny rocznik w liceach tylko w 2019 r. ma kosztować miasto dodatkowe 19 mln zł. (…)

Okazuje się jednak, że nie udało się uratować wszystkich szkół. Szkoła na Sołaczu, która jako gimnazjum nie miała problemów z rekrutacją, jako podstawówka drugi rok z rzędu nie otworzy ani jednej pierwszej klasy i będzie musiała zostać wygaszona.


CAŁY TEKST: Ile reforma edukacji kosztuje Poznań? Samorządowcy podsumowują, a Platforma Obywatelska proponuje zmiany

Jest też tekst o zarzutach, jakie Tomasz Lewandowski i Nowoczesna wysuwają pod adresem Jarosława Pucka, po jego udziale w rozmowach o przejęciu Warty Poznań.

- Dla ludzi z zasadami nie jest wszystko jedno, kto im płaci – tak wiceprezydent Tomasz Lewandowski komentuje zaangażowanie swojego konkurenta Jarosława Pucka w negocjacje o sprzedaży Warty Poznań. (...)

Poznańska Nowoczesna, która w wyborach tworzy koalicję z PO, zapytała na Facebooku: „Dlaczego Jarosław Pucek, będąc kandydatem na prezydenta miasta, reprezentuje jako pełnomocnik dewelopera, którego interesy stoją w oczywistej sprzeczności z interesem miasta?” (…)

[Jarosław Pucek] dodaje: - Ważne jest, że Warta Poznań od dawna prosiła o pomoc, ale wtedy żaden polityk nie kiwnął palcem.


CAŁY TEKST: Nowoczesna i Lewandowski uderzają w Jarosława Pucka. Bo doradzał Pyżalskim przy sprzedaży Warty Poznań

I wreszcie obszerny tekst, w formie tzw. political fiction, o możliwym przebiegu wyborów w Poznaniu.

Co musi się stać, by Jacek Jaśkowiak przegrał wybory? A co, by wygrał już w pierwszej turze? Czy twarz Tadeusza Zyska będzie się śniła poznaniakom po nocach, a Jarosław Pucek i Tomasz Lewandowski nawzajem się wykończą?

Popuśćmy wodze fantazji – oto political fiction o wyborach w Poznaniu w trzech odsłonach.


Dodajmy, że w jednym z tych scenariuszy Jacek Jaśkowiak wygrywa po II turze z Tadeuszem Zyskiem, w drugim przegrywa w „dogrywce” z Jarosławem Puckiem, a w trzecim miażdży rywali już w I turze z wynikiem 50,05 proc.

CAŁY TEKST: Jak może przegrać Jaśkowiak? A jak wygrać? Trzy scenariusze kampanii – political fiction po poznańsku

GŁOS WIELKOPOLSKI

Tym razem nic ciekawego wokół wyborów w Poznaniu.

RADIO POZNAŃ

Tu również, podobnie jak w „Wyborczej”, relacja z wizyty Grzegorza Schetyny i spółki.

Politycy PO widzą polską szkołę bez ciężkich tornistrów i zadań domowych. Chcieliby również powołania nowej Komisji Edukacji Narodowej. Zdaniem ministra edukacji w gabinecie cieni Urszuli Augustyn, powinna to być to instytucja współdecydująca o zmianach w szkole. (…)

- Nowa Komisja Edukacji Narodowej powinna być niezależna od rządu i ministra - dodaje poseł Augustyn. Nie chciała jednak jednoznacznie powiedzieć, czy w programie PO jest powrót do gimnazjów i krótszej podstawówki.


CAŁY MATERIAŁ: PO bez deklaracji w sprawie powrotu gimnazjów

TVP POZNAŃ

Tu również materiał o edukacji – pod hasłem ostatnich przygotowań do rozpoczęcia roku szkolnego.

Dobre przygotowanie w tym roku jest dużo łatwiejsze. Umożliwia je rządowy program Dobry Start. To 300 zł jednorazowego wsparcia na rozpoczęcie roku szkolnego. Świadczenie przysługuje uczniom do ukończenia 20 lat – oraz 24 lat dla uczniów niepełnosprawnych. (…)

W samym Poznaniu uczniów szkół podstawowych i gimnazjów czekają komunikacyjne udogodnienia. Od września za darmo będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej.


CAŁY MATERIAŁ: Wiele zmian w nowym roku szkolnym

TELEWIZJA WTK

I tu również relacja z obrad gabinetu cieni Platformy na temat edukacji.

Kluczowe pytanie, czy PO chce przywrócić gimnazja, pozostaje jednak bez odpowiedzi.

- Program będzie układany w taki sposób, żeby każde dziecko na swoim poziomie otrzymało taką ofertę, jaka jest mu potrzebna – mówi Urszula Augustyn, posłanka PO, minister edukacji w gabinecie cieni.
A dodatkowo rozmowa w Wieczorze WTK z Mariuszem Wiśniewskim, wiceprezydentem Poznania odpowiedzialnym m.in. właśnie za oświatę, i z radną PiS Lidią Dudziak.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(


Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: