Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

24 sierpnia 2018

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 23-24 SIERPNIA. Prezydent Jaśkowiak w "Wyborczej": Zamiast serca mam kalkulator

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Jacek Jaśkowiak #Ryszard Grobelny #Prawo do Miasta

SEWERYN LIPOŃSKI
24 sierpnia 2018

- To moi przeciwnicy polityczni próbują narzucić narrację, że za często zmieniam zdanie, kierując się emocjami – przekonuje prezydent Jacek Jaśkowiak w rozmowie z „Wyborczą”.

Dziś danie główne już na śniadanie. Cała rozmowa z Jackiem Jaśkowiakiem w „Wyborczej” ma aż trzy strony. Jest o jego głośnych niekonsekwencjach, o przedwyborczych układankach, o rządach PiS.

Ale i w innych mediach nie brak ciekawych materiałów. Na przykład Radio Poznań podaje wstępne „jedynki”, jakie prawdopodobnie zmierzą się w poszczególnych okręgach, i kto z obecnych radnych dla odmiany startować nie będzie.

(Ponieważ wczoraj byłem w podróży, poranny przegląd prasy nie mógł się ukazać, zatem nadrabiam to teraz i w dzisiejszym przeglądzie również co ciekawsze materiały z czwartku).

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Wywiad z prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem.

Całość szerzej omówię i skomentuję w osobnym tekście – zatem teraz tylko kilka cytatów:

- W dniu, w którym jakąkolwiek decyzję podejmę nie w oparciu o racjonalne przesłanki i własne przekonanie, że coś jest słuszne, ale po to, żeby schlebiać wyborcom i zyskać dodatkowe głosy, powinienem podać się do dymisji.

O ruchach miejskich:

- Działają trochę „po indiańsku”. (…) Muszą ze sobą wszystko uzgodnić, wydyskutować. A na końcu tej debaty pojawi się jakaś decyzja… albo wcale nie. (…) Gadanie i aktywność w internecie nie wystarczą. Co z tego, że zajmują się miastem dłużej niż ja, skoro nie przekłada się to na efekty, wpływ na władzę?

O tym, że ul. Nowa Naramowicka będzie szeroka, inaczej niż Jaśkowiak zapowiadał:

- To kwestia kompromisu. Robimy wszystko, żeby zmniejszyć liczbę samochodów w Poznaniu i poprawić jakość powietrza. Ale nie można popadać w ekstrema. Polegam tu na opracowaniach fachowców, a nie facebookowych wpisach osób, które znają się na wszystkim.

O przyszłej radzie miasta:

- Gdybym dziś miał przewidywać nowy rozkład sił, to – biorąc pod uwagę problemy ruchów miejskich i lewicy – powiedziałbym, że w radzie znajdą się tylko dwa kluby: koalicji obywatelskiej i PiS. Nie byłoby to korzystne dla miasta.

CAŁA ROZMOWA Z JACKIEM JAŚKOWIAKIEM: Żona mówi, że zamiast serca mam kalkulator

GŁOS WIELKOPOLSKI

Dziś w sumie nic ciekawego poza tym, co jest u wszystkich, czyli o liście Ryszarda Grobelnego do poznaniaków i o obietnicach rządu PiS dla regionu (o obu tych sprawach – niżej przy materiałach telewizyjnych).

Za to w czwartkowym wydaniu „Głosu” pojawił się dość obszerny tekst podsumowujący ostatnie podziały wśród społeczników:

Najpierw społeczną koalicję Prawo do Miasta opuścił Włodzimierz Nowak, a we wtorek zrobiła to żona prezydenta Poznania Joanna Jaśkowiak.

Autor Błażej Dąbkowski przypomina całą serię wcześniejszych podziałów, od wiosny 2013 r., gdy dawni My-Poznaniacy pokłócili się po raz pierwszy. Teraz podziały mają miejsce tuż przed wyborami.

- Na początku koalicję budowało 20 osób, teraz zostało zaledwie 13. PdM ma już silnie nadszarpnięty wizerunek i traci wiarygodność – uważa W. Nowak.

- Nikt poza Włodzimierzem Nowakiem i Joanną Jaśkowiak nas nie opuścił. (…) Teraz jednak doskonale się dogadujemy – zapewnia Dorota Bonk-Hammermeister.


Cały tekst: Społecznicy znów podzieleni. To już tradycja?

RADIO POZNAŃ

Pięcioro z obecnych poznańskich radnych tym razem nie będzie ponownie startować w wyborach do rady miasta – wynika z informacji Radia Poznań.

Ze startu rezygnuje m.in. wiceprzewodnicząca rady miasta Karolina Fabiś-Szulc. Na listach nie będzie też wieloletniego radnego PO Krzysztofa Skrzypinskiego.

Reporter Adam Michalkiewicz podaje też, kto ma największe szanse na „jedynki” w poszczególnych okręgach wyborczych do rady miasta.

Starcie wagi ciężkiej szykuje się szczególnie na Piątkowie, Strzeszynie i Naramowicach (okręg VI). Jeśli informacje się potwierdzą – dojdzie tam do starcia Ryszarda Grobelnego z Grzegorzem Ganowiczem, Ewą Jemielity i Anną Wachowską-Kucharską.

Cały materiał: Kto będzie miał jedynki? Oni chcą zostać radnymi!

TVP POZNAŃ

Politycy PiS zaprezentowali program dla Wielkopolski.

Priorytetowym pomysłem jest budowa trasy S11. W programie dla Wielkopolski znalazła się także budowa pięciu nowych mostów, modernizacja i budowa nowych dworców kolejowych, budowa mieszkań w ramach programu „Mieszkanie plus” oraz zwiększenie dostępu do szerokopasmowego Internetu dla mieszkańców regionu.

Posłowie oznajmili, że znaczna część ich propozycji to propozycje finansowane z budżetu państwa, a nadchodzące wybory samorządowe pokażą, jakie są szanse na realizacje tych projektów.


Cały materiał: PiS zaprezentowało program dla Wielkopolski

(w Teleskopie był o tym cały materiał… ale do internetu wrzucili tylko wejście live)Jest też materiał o urzędzie miasta. Tym razem TVP Poznań przyczepiła się do tego, że na MTP pracownicy wydziału zdrowia w godzinach pracy czytali dzieciom „Czerwonego Kapturka”.

Poznańscy urzędnicy, dziennikarze i artyści – w sumie siedem osób – wspólnie czytali przedszkolakom bajkę. (…) Czytanie „Czerwonego Kapturka” odbyło się w ramach drugiej edycji projektu „Czytam i czuję” w strefie Lata na Targach.

- To były nasze obowiązki służbowe wynikające z organizacji przed dwa miesiące akcji Lato na Targach, akcji „lato zdrowe międzypokoleniowe” - tłumaczy Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor wydziału zdrowia i spraw społecznych.


Cały materiał: Urzędnicy opowiadają bajki

TELEWIZJA WTK

Były prezydent Poznania Ryszard Grobelny pisze list do poznaniaków.

Ryszard Grobelny zachęca, aby zadać sobie pytanie o cechy, jakie powinien mieć włodarz miasta. Na koniec wzywa – wspólnie z kandydatem Jarosławem Puckiem – do zainteresowania się debatą wyborczą - relacjonuje Maciej Szefer.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(I jeszcze coś z czwartku. Rozmowa z Dorotą Bonk Hammermeister, kandydatką Prawa do Miasta, zaraz po ogłoszeniu przez koalicję programu wyborczego.

- Zadaliśmy mieszkańcom ponad 20 pytań: czym, państwa zdaniem, powinien zajmować się urząd miasta? Odpowiedziało nam ok. 700 osób. Okazało się, że sprawy istotne dla ludzi to m.in. zieleń w mieście, mniej smogu, sprawny transport publiczny.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: