Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

21 sierpnia 2018

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 20-21 SIERPNIA. Działacze PiS zarzucają posłowi nepotyzm i dyskusja kandydatów w TVP Poznań

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Jacek Sommerfeld #Szymon Szynkowski vel Sęk #PiS

SEWERYN LIPOŃSKI
21 sierpnia 2018

Dyskusja w TVP Poznań, wokół której było tyle emocji, ostatecznie była m.in. o… bojkocie tej dyskusji przez Jacka Jaśkowiaka i Tomasza Lewandowskiego. A w gazetach dwa ciekawe teksty o sytuacji w PiS.

Ze względu na nieprzewidziane usterki techniczne wyjazd wakacyjny i związane z tym małe zamieszanie… wczoraj przeglądu prasy na Poznań Spoza Kamery wyjątkowo nie było w ogóle. Za co Was najmocniej przepraszam. Najciekawsze polityczne teksty z poniedziałku uwzględniłem w dzisiejszym zestawieniu.

Z tych samych powodów, niestety, przegląd mediów chwilowo musi się ograniczyć do przeglądu gazet i stacji radiowych.

GŁOS WIELKOPOLSKI

Dziś na czołówce tekst o badaniach, jakie zlecił Jacek Sommerfeld, wójt Czerwonaka. Z sondażu ma wynikać, że szyld PiS-u będzie dla niego obciążeniem w kampanii.

Jednak więcej znajdziecie pod koniec wpisu, w sekcji Radio Poznań, bo to mimo wszystko ich news.

Z kolei w poniedziałkowym wydaniu inny tekst o sytuacji w PiS. Działacze partii skarżą się na posła Szymona Szynkowskiego vel Sęka i jego propozycje miejsc na listach wyborczych.

Lista w okręgu III (…) to pierwsze miejsce dla popularnego Michała Grzesia. Wątpliwości działaczy budzi jednak „dwójka”, którą ma otrzymać Sara Szynkowska vel Sęk, młodsza siostra posła oraz regionalnego koordynatora PiS ds. wyborów. (…)

- Nepotyzm aż bije tu po oczach. Szynkowski jako koordynator nie powinien uskuteczniać prywaty – uważa nasz rozmówca z PiS.

Poznański parlamentarzysta jest zaskoczony taką argumentacją:

- Sara jest aktywna od kilkunastu lat i do tej pory pracowała przy 6-7 kampaniach. W przeszłości, w 2010 i 2014 roku, sama startowała zresztą do rady miasta. Można powiedzieć, że jest jednym z najbardziej doświadczonych aktywistów w naszej partii.


Cały tekst: Wybory 2018. Działacze PiS oskarżają posła o nepotyzm

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Dużo tekstów wokół bojkotu TVP Poznań przez Jacka Jaśkowiaka i Tomasza Lewandowskiego. Przede wszystkim – co chyba najistotniejsze – relacja z samej dyskusji:

Jarosław Pucek stwierdził, że jest rozczarowany tematem pierwszej przedwyborczej debaty, bo ciekawsza od dyskusji o tęczowych chorągiewkach na tramwajach byłaby „rozmowa o tym, gdzie tramwaje pojadą lub nie”.

Według Pucka tęczowe chorągiewki to temat zastępczy, który pasuje jednak Jaśkowiakowi i Lewandowskiemu. Pucek zarzucił im tchórzostwo.

(…)

Na sugestię [Romana] Wawrzyniaka, że celem marszu było promowanie homoseksualizmu, [Dorota Bonk-Hammermeister] stwierdziła, że takie marsze odbywają się w wielu miastach Europy i świata.

Pokazała też zdjęcia tęczowych tramwajów, które jeżdżą z tej okazji w zagranicznych miastach. – Marsz to święto osób, które czują się dyskryminowane, chcą czuć się wolne i mieć równe prawa – podkreśliła.

(…)

Tadeusz Zysk, kandydat PiS, stwierdził, że poznaniaków „boli nie tyle marsz, ile atmosfera, która mu towarzyszy”. – Poznań nie chciałby mieć etykietki miasta, które jest z tego typu imprezami utożsamiany – powiedział.

Zysk dodał, że w sprawie chorągiewek prezydent zachował się niestabilnie, ale jest to charakterystyczne dla jego stylu zarządzania miastem.


Jak czytamy, drugą część dyskusji poświęcono… bojkotowi TVP Poznań przez Jaśkowiaka i Lewandowskiego. No comment.

Cały tekst: Prezydent Poznania i jego zastępca zbojkotowali debatę w TVP Poznań. Gospodarz mówi o „terroryzmie w imię ideologii”

Dlaczego Dorota Bonk-Hammermeister popełnia błąd w sprawie bojkotu TVP – argumentuje Tomasz Nyczka.

Prawo do Miasta jest najmniejszym komitetem i ma w tych wyborach najmniejsze szanse. Walczy o przeżycie. Jego działacze są więc przekonani, że muszą wykorzystać każdą szansę - również taką, którą daje im skompromitowana TVP - by dotrzeć ze swoim przekazem do ludzi. Szkoda, że dzieje się to kosztem zasad.

Cały tekst: Dlaczego Dorota Bonk-Hammermeister popełnia błąd w sprawie bojkotu TVP

RADIO POZNAŃ

Ciekawa informacja, co prawda sprzed paru dni, która jednak gdzieś utonęła wśród innych. Teraz przypomniał ją „Głos Wielkopolski” swoim czołówkowym tekstem.

Ale to Radio Poznań jako pierwsze podało, że wójt Czerwonaka Jacek Sommerfeld waha się, czy startować pod szyldem PiS, czy jednak z własnego komitetu.

Wójt Jacek Sommerfeld zrobił teraz badania sondażowe. Wskazują one, że jeżeli będzie kandydował ze swojego komitetu, to ma szanse na wygraną już w pierwszej turze. W przypadku startu z listy PiS takiej możliwości już nie ma i jego szanse na ponowne zwycięstwo maleją.

To w Poznaniu i okolicach niby oczywista oczywistość, że szyld PiS-u bardziej przeszkadza niż pomaga w zdobyciu szerokich kręgów wyborców, ale chyba pierwszy raz upublicznione zostają jakieś wskazujące na to badania.

Bardzo ciekawa rzecz również w kontekście kampanii Tadeusza Zyska w Poznaniu.

Cały materiał: Namawiają do startu z listy partyjnej

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: