Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

Wybory 2018. PRZEGLĄD PRASY 18 SIERPNIA. Głośno o akcji "PiS wziął miliony", bojkocie TVP Poznań i o dworcu PKP

#Wybory 2018 #Poznań #przegląd prasy #Jacek Jaśkowiak #Tomasz Lewandowski #TVP Poznań #Prawo do Miasta

SEWERYN LIPOŃSKI
18 sierpnia 2018

To właśnie te trzy okołopolityczne tematy dominowały wczoraj wieczorem w telewizjach i dziś rano w gazetach.

Już dwóch z pięciu kandydatów na prezydenta zamierza bojkotować TVP Poznań w kampanii wyborczej i na pewno nie przyjdą na poniedziałkową rozmowę w studiu. Zobaczmy, o czym jeszcze w dzisiejszych gazetach (i nie tylko).

GŁOS WIELKOPOLSKI

Duży tekst o starym dworcu. O jego szybkie przywrócenie podróżnym zaapelowała wczoraj społeczna koalicja Prawo do Miasta.

- Są jakieś obietnice o kilkudziesięciu milionach złotych na modernizację dworca, które miałyby starczyć na przebudowę starego dworca. Tymczasem to, co się dzieje, to jest kpina z pasażerów i mieszkańców – oburza się Paweł Sowa ze stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania.

(…)

Okazuje się, że bardzo poważnie brana jest pod uwagę koncepcja sprzed lat, czyli remont starego budynku dworca oraz budowa biurowców i hotelu. - To bardzo podobna koncepcja do tej, która miała być realizowana z Trigranitem. Są jednak pewne różnica – wyjaśnia Adam Pawlik, radny PiS.


Cały tekst: Były wielkie obietnice i plany, ale stary dworzec kolejowy wciąż bez zmian. Teraz wróci pomysł sprzed lat?

Oczywiście głośno o bojkocie TVP. Prezydent Jacek Jaśkowiak już na początku tygodnia zapowiedział, że nie będzie przyjmował „zaproszeń do studia TVPiS”, w piątek podobną decyzję podjął wiceprezydent Tomasz Lewandowski.

- Nie ma mojej zgody na robienie z telewizji publicznej szczekaczki politycznej propagującej język nienawiści – tłumaczy. Do podjęcia takich decyzji zarówno J. Jaśkowiaka, jak i T. Lewandowskiego skłoniły materiały związane z marszem równości, emitowane na antenie TVP Poznań.

Z dalszej części tekstu dowiadujemy się, że na poniedziałkową debatę TVP Poznań o „tęczowym Poznaniu” wybiera się za to Dorota Bonk-Hammermeister, kandydatka koalicji Prawo do Miasta.

Od całej dyskusji odcina się Jarosław Pucek. - Proszę mnie nie mieszać do ideologicznych wojen, sporów Platformy z PiS-em, czy lewicy z całym światem. Będę brał udział w każdej debacie bez względu na to, kto będzie organizatorem. Jeżeli tylko czas mi pozwoli – zaznacza.

Cały tekst: w internecie na razie brak

GAZETA WYBORCZA POZNAŃ

Tutaj bojkot TVP jest na czołówce. Jest dodatkowo informacja o skargach widzów na jej materiały o poznańskim marszu równości – do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęło dotąd 37 skarg.

Cały tekst: TVP Poznań w opałach. 37 skarg na materiały o marszu równości

Tak samo jak w „Głosie” jest też duży tekst o starym dworcu i apelu społeczników.

Lech Mergler z Prawa do Miasta przypomniał, że nowy budynek dworca został wyróżniony antynagrodą Makabryła Roku. - Poznaniacy nigdy tego nowego budynku nie zaakceptowali. To jest przystawka do galerii handlowej. Mieszkańcy są przywiązani do starego dworca – mówił.

(…)

W piątek społecznicy wysłali w tej sprawie list do premiera Mateusza Morawieckiego. Proszą o pomoc w rozwiązaniu problemów poznańskiego dworca.

- Na podobny list wysłany w zeszłym roku do premier Beaty Szydło do dziś nie dostaliśmy odpowiedzi. PKP nie udało się dostarczyć wystarczających danych, by nam odpowiedzieć – mówi Paweł Sowa ze stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania.


Cały tekst: Społecznicy chcą zmian na dworcu Poznań Główny. Napisali list do premiera

RADIO POZNAŃ

Jeszcze jedna, tym razem piątkowa, rozmowa z przedstawicielami Partii Razem. Gośćmi Piotra Bernatowicza w audycji Kluczowy Temat byli kandydaci partii do sejmiku: Dorota Koszal i Jakub Skurzyński.

Cała audycja: Dorota Koszal: Nasz program opiera się na siedmiu podstawowych postulatach

TVP POZNAŃ

Jak już mówimy o TVP Poznań… to pora na samych zainteresowanych i wczorajszy Teleskop.

Zamiast programu billboardy atakujące PiS – alarmuje TVP. Chodzi oczywiście o akcję „PiS wziął miliony” przygotowaną przez Koalicję Obywatelską, czyli PO i Nowoczesną.

Autorka materiału przypomina spot wyborczy PO z 2007 r.

Opierał się on głównie na straszeniu wyborców Prawem i Sprawiedliwością, które wtedy rządziło Polską. Minęło 11 lat – ale pomysł na przekonanie do siebie wyborców nadal pozostaje ten sam.

(...)

Na billboardach nie ma jednak ani słowa o programie Rodzina 500+, dzięki któremu wiele rodzin w Polsce nie żyje już w ubóstwie. Nie ma też słowa o uszczelnieniu systemu podatkowego.


Jest też – w tym samym materiale – o pomniku Mickiewicza w koszulce z napisem „Konstytucja”.

Cały materiał: Zamiast programu billboardy atakujące PiS

TELEWIZJA WTK

Tu również materiał o akcji billboardowej Platformy Obywatelskiej.

- To jest wstęp do tego, żeby nieco później mówić o kwestiach merytorycznych, uporządkowanych, które będą pewną pragmatyką działania. Tyle że te emocje, uruchomione teraz, niekoniecznie będą pozwalały skorzystać wtedy z tych wszystkich dobrodziejstw jakiegoś planu – komentuje politolog dr Andrzej Ranke.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(



A na temat akcji „PiS wziął miliony” także rozmowa w Wieczorze WTK. Gośćmi byli poseł PiS Tadeusz Dziuba i radna PO Monika Danelska.

Ups... Tu kiedyś było zamieszczone wideo, którego już nie ma w internecie :(

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: