Polub fanpage na FB

Poznań Spoza Kamery

Poznań Spoza Kamery

#polityka  #Poznań  #wybory  #samorząd  #inwestycje

Już jest! Polityczna mapa Poznania, czyli ponad 200 nazwisk, dawne wyniki wyborów i inne bajery

#Poznań #polityczna mapa Poznania #polityka #rada miasta #sejmik #Sejm #Senat #posłowie #senatorowie

SEWERYN LIPOŃSKI
5 października 2022

Jak wyglądała zawiła droga Katarzyny Kretkowskiej do Sejmu? Ile głosów dostał Ryszard Grobelny w swoim wyborczym debiucie w 1990 r.? Jakim cudem na jednej liście wyborczej znaleźli się Zbigniew Czerwiński i Agnieszka Kozłowska (wówczas jeszcze z drugim nazwiskiem Rajewicz)? Oto polityczna mapa Poznania, na której znajdziecie odpowiedzi na te pytania i inne ciekawostki.

Zapowiadałem, że będzie, no to jest. Polityczna mapa Poznania - dostępna właśnie pod tym linkiem. Znajdziecie link do niej również na stronie głównej bloga.



Tak właściwie to nie tyle mapa, co baza poznańskich polityków, z ich życiorysami i przebiegiem politycznej "kariery".

Oczywiście sama mapa też jest (z wyjątkiem wersji mobile i na mniejsze tablety - tam po prostu by się nie zmieściła). To taki dodatkowy bajer. Rozmieściłem na mapie miejsca istotne dla poznańskiej polityki. To m.in. najważniejsze urzędy i biura poselskie. Do każdego z nich przypisani są urzędujący tam politycy.

Możecie sobie ich wyświetlać również w podziale na kategorie (np. "posłowie i senatorowie", "rada miasta", itp.) oraz wyświetlić listę polityków przypisanych do danej partii. Tu - poza największymi graczami typu PO czy PiS - znalazły się też bardziej egzotyczne twory jak Prawica Rzeczypospolitej (jej obecny prezes - Bogusław Kiernicki - to poznański polityk!).



Macie też do dyspozycji wyszukiwarkę - gdyby ktoś chciał na szybko sprawdzić, czy jakiś polityk w ogóle jest w bazie.

Taki pomysł ze zrobieniem politycznej mapy Poznania chodził mi po głowie od paru lat. Konkretnie od wyborów w 2018 r., które tutaj naprawdę intensywnie relacjonowałem, i po których napisałem tak:

Tak szczerze mówiąc, trudno mi sobie nawet wyobrazić, że po tej intensywnie opisywanej tu kampanii miałbym nagle wrócić do pisania jednego tekstu raz na tydzień czy na dwa. Muszę się jedynie zastanowić, co zrobić, by nie uciekło nam wszystkim to nagłe i zaskakujące zainteresowanie wyborami.

Może zamieszczę tu informacje o prezydencie, o jego najważniejszych urzędnikach i o miejskich radnych? Może raz na tydzień czy choćby na miesiąc będę robił podsumowanie najważniejszych wydarzeń w poznańskim samorządzie? Muszę się nad tym wszystkim zastanowić.


Rzucony luźno pomysł doczekał się realizacji, późno bo późno, ale za to w zdecydowanie szerszej formule. Zawsze można powiedzieć: przyda się na kolejne wybory ;)

Oczywiście info o prezydencie, jego zastępcach oraz wszystkich miejskich radnych też znajdziecie na mapie - wystarczy kliknąć "urząd miasta Poznania / rada miasta Poznania" przy pl. Kolegiackim na mapie albo zakładkę "rada i urząd miasta".



Kto w ogóle znalazł się na mapie? To rzecz jasna czołowi poznańscy politycy (prezydent Poznania, jego zastępcy, marszałek, wojewoda, parlamentarzyści...), ale też wszyscy miejscy radni, niektórzy radni sejmiku, a nawet powiatu poznańskiego - no bo w końcu starostwo i rada powiatu też mają siedzibę w Poznaniu.

Do tego oczywiście wielkopolscy europosłowie, związani z Poznaniem politycy robiący obecnie karierę w stolicy (np. minister Marlena Maląg czy wiceprezes NIK Tadeusz Dziuba), a także ważni działacze partyjni, np. liderzy poznańskich struktur PO, PiS czy Nowej Lewicy.

Mimo że Bartosz Zawieja, Tadeusz Zysk czy Beata Urbańska obecnie nie zajmują żadnych eksponowanych stanowisk - do takich nie zaliczam zasiadania w radzie osiedla, przykro mi - to z racji istotnej pozycji w partii (choć z tym Zyskiem to teraz nie wiadomo...) oraz (w przypadku Zawiei czy Urbańskiej) przeszłości w radzie miasta po prostu musieli się w tym katalogu znaleźć.

Tak generalnie - starałem się nie pominąć nikogo istotnego. Dlatego do bazy trafiły też takie osoby jak byli wiceprezydenci, byli kandydaci na prezydenta Poznania, czy "emerytowani" politycy będący już dawno poza czynną polityką (np. Marcin Libicki, Maciej Giertych).

Część ludzi związanych wcześniej z Poznaniem zdążyła w międzyczasie wyemigrować z miasta. Niektórzy blisko (np. Jacek Tomczak do Konina), inni dalej (np. Jakuba Mierzejewskiego z Konfederacji wywiało aż do Częstochowy!), ale na politycznej mapie Poznania mimo wszystko są.

Tak samo jak ci, którzy już od nas odeszli, bo takich ważnych ludzi z poznańskiej polityki też było kilkoro. To m.in. były prezydent Wojciech Szczęsny Kaczmarek, była minister i posłanka Krystyna Łybacka, czy były wiceprezydent Maciej Frankiewicz.



Dorzuciłem też do bazy posłów z innych wielkopolskich okręgów (pilskiego, konińskiego i kaliskiego), bo choć trudno nazwać ich typowo poznańskimi politykami, to ich losy często wiążą się z Poznaniem, np. studiowali tu lub zasiadali w sejmiku. Raz po raz wypowiadają się też w poznańskich mediach.

No dobra. A co znajdziemy na stronach o poszczególnych politykach? Muszę Was rozczarować - nie ma tam żadnych tajnych informacji pochodzących z nowego przecieku WikiLeaks, z maili ministra Michała Dworczyka czy nieznanych dotąd nagrań z restauracji Sowa i Przyjaciele.

(choć zdaniem co niektórych Robert Sowa chciałby kandydować na prezydenta Poznania!)

Zamiast tego są po prostu najważniejsze informacje: imię, nazwisko, ugrupowanie polityczne (oczywiście z wyjątkiem tych bezpartyjnych), najważniejsza pełniona obecnie funkcja, ewentualnie również inne istotne stanowiska.



Każdemu z polityków sporządziłem też krótki opis. To taki życiorys w pigułce - często naprawdę w pigułce, bo wszystkich ludzi w bazie znalazło się ponad 200, więc niektóre opisy mogą sprawiać wrażenie skąpych. Inaczej siedziałbym pewnie nad tą mapą do samych wyborów albo i dłużej...

To zatem taki zbiór informacji - rozsianych po życiorysach zamieszczanych na stronach urzędów, partii politycznych czy stowarzyszeń, po różnych Facebookach i innych Twitterach, a nawet po własnych stronach internetowych poszczególnych polityków.

Teraz macie to wszystko w jednym miejscu. Dodatkowo przy większości polityków dodałem linki - właśnie do ich stron internetowych (jeżeli ktoś ma) albo do ich sylwetek zamieszczonych w internecie w innych miejscach - np. na stronach Sejmu czy urzędów, w którym pracują.

Oczywiście nie zabrakło linków do mediów społecznościowych. Zdecydowana większość polityków ma fanpage na Facebooku, konto na Twitterze lub na Instagramie. Niektórzy mają wszystkie trzy.

Tu ważna rzecz - w przypadku FB dodawałem linki tylko do oficjalnych fanpage'y. Jeśli ktoś ma wyłącznie zwykły osobisty profil (nieważne, czy dostępny wyłącznie dla znajomych, czy dla całego świata), to zostawiałem go w spokoju. Nawet politycy mają prawo do odrobiny prywatności ;)

Jeszcze na koniec - mały bajer dla koneserów. Czyli rubryka "starty w wyborach". Tak, przyznaję - przekopałem się przez wszystkie poznańskie wyniki wyborów od 2001 r. (zarówno samorządowych, jak i parlamentarnych, europejskich, a nawet prezydenckich - w tych ostatnich startował przecież nasz poznański człowiek Waldemar Witkowski) oraz niektóre wcześniejsze.

Udało mi się nawet wpaść w internecie na dokument ze szczegółowymi wynikami wyborów do poznańskiej rady miasta z lat 90. Jeśli więc np. jesteście ciekawi, ile dokładnie głosów miał w 1990 r. Ryszard Grobelny, ile Jadwiga Rotnicka, a ile Wojciech Kręglewski (jako jedyny jest radnym nieprzerwanie aż do dziś!) - to zapraszam, to wszystko znajdziecie w nowej bazie.

Można się natknąć na sporo ciekawostek z przeszłości - na zachętę kilka przykładów:

* wspólne listy PO-PiS (!) w wyborach w 2002 r. do sejmików województw - dziś trudne do wyobrażenia; na jednej z nich byli razem np. Zbigniew Czerwiński i Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, na innej 30-letni wówczas Michał Zieliński - dzisiejszy wojewoda

* jeszcze młodszy, bo zaledwie 23-letni Mariusz Wiśniewski (gdyby ktoś przypadkiem nie kojarzył - obecny zastępca prezydenta Poznania), wystartował w wyborach do Sejmu w 2001 r. z listy... nie, wcale nie PO, tylko tracącej akurat władzę AWS - na dzień dobry politycznej przygody przeżył więc gorycz porażki

* z kolei Jarosław Pucek - nieco starszy od Wiśniewskiego - mógł zadebiutować w wyborach już w 1997 r. jako 21-latek z listy Unii Wolności, której liderką był wtedy nie byle kto - była premier Hanna Suchocka

* jak już jesteśmy przy debiutach - Klaudia Strzelecka, do niedawna liderka poznańskich radnych PiS, w 2010 r. (jeszcze pod nazwiskiem Rajchel) kandydowała - wtedy bez powodzenia - wcale nie do poznańskiej rady miasta, tylko do rady powiatu

* jedną z ciekawszych politycznych dróg ma za sobą posłanka Katarzyna Kretkowska: w latach 80. związana z Solidarnością, do rady miasta weszła w 1994 r. z komitetu Nasz Poznań ówczesnego prezydenta Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka i zasiadała w tzw. zarządzie miasta wspólnie z... Ryszardem Grobelnym (!), by po latach zagorzale go krytykować i związać się z lewicą

* jeszcze bardziej pokręcone są drogi Jana Filipa Libickiego i Jacka Tomczaka; zresztą ten drugi całkiem niedawno zaangażował się w tworzenie nowej partii Centrum dla Polski

* wspomniany Waldemar Witkowski - choć jest przewodniczącym Unii Pracy i regularnie startuje w różnych wyborach - w zasadzie nigdy nie kandydował pod samodzielnym szyldem swojej partii; zawsze była ona sprzymierzona z kimś innym (najczęściej z SLD), zaś w wyborach prezydenckich miał formalnie własny komitet pod swoim nazwiskiem, a nie partyjnym szyldem

* jak już jesteśmy przy listach i komitetach - moim faworytem jest prawdziwy misz-masz na liście Unii Polityki Realnej w wyborach do Sejmu w 1997 r.:



* prof. Janusz Kapuściński kilka razy próbował wejść do poznańskiej rady miasta, ale, hmm, nie była to łatwa przeprawa: w 2002 r. dostał 39 głosów, cztery lata później poprawił ten wynik, otrzymując... 41 głosów; udało się za trzecim podejściem - 341 głosów to był najsłabszy rezultat ze wszystkich, którzy weszli wtedy do rady, ale mandat zdobył dzięki Lidii Dudziak, która dostała ponad 2,5 tys. głosów w tym samym okręgu i "pociągnęła" listę

* trudno w to dziś uwierzyć - ale śp. Andrzej Białas w 2002 r. (czyli jeszcze zanim powstały poznańskie ruchy miejskie) - kandydował do rady miasta z listy... PiS! - no ale to były zupełnie inne czasy

* były poznański poseł i europoseł prof. Maciej Giertych, dziś już 86-letni, formalnie wciąż należy do Ligi Polskich Rodzin (tak - ta partia formalnie wciąż istnieje!) i nawet zasiada w jej zarządzie

* wiceminister Grzegorz Piechowiak (do niedawna Porozumienie, obecnie ruch OdNowa RP) lata temu, długo zanim związał się z partią Jarosława Gowina (i zanim ona w ogóle powstała), w 2002 r. dostał się do rady powiatu pilskiego z lokalnego komitetu o nazwie... KWW Porozumienie ;)

...i wiele innych. Zatem zaglądajcie, szukajcie, wyciągajcie ciekawostki z politycznej prehistorii.

Zaznaczam, że to mój pierwszy tak mocno interaktywny projekt, a ponieważ robieniem stron internetowych zajmuję się wyłącznie hobbystycznie i z doskoku - dajcie znać, gdyby coś nie działało (albo działało nie tak, jak trzeba, i wyświetlało jakieś dziwne rzeczy).

Mapa jeszcze nie jest uzupełniona w 100 proc. - w kolejnych dniach pojawią się tam np. wójtowie czy burmistrzowie podpoznańskich gmin oraz nieco już zapomniani posłowie z lat 90. Chcę też np. uzupełnić sylwetki radnych o linki do ich interpelacji.

Spodziewajcie się zatem drobnych uzupełnień i - oczywiście - zaglądajcie i korzystajcie z zasobów w razie potrzeby.

Spodobał Ci się ten tekst? Możesz go udostępnić: